eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budowa mieszkań w V 2010 r.

Budowa mieszkań w V 2010 r.

2010-06-18 13:54

Przeczytaj także: Budowa mieszkań w IV 2010 r.

fot. mat. prasowe

Mieszkania, na realizację których wydano pozwolenia w ostatnich 12 miesiącach

Mieszkania, na realizację których wydano pozwolenia w ostatnich 12 miesiącach

W ujęciu 12-miesięcznym powodów do pocieszania się nie widać. W tym okresie wydano 170,6 tys. pozwoleń, to jest o 19,9 proc. mniej niż przed rokiem i o 0,7 proc. mniej niż miesiąc temu. Mamy więc do czynienia z pogłębieniem tendencji spadkowej.

Komentarz i prognoza

Opublikowane dziś dane GUS nie są jednoznaczne. W krótkim terminie można uznać je za pozytywne. Spadająca liczba mieszkań i domów oddawanych przez inwestorów do użytku nie jest żadnym zaskoczeniem – to efekt oczekiwany po załamaniu rynku na przełomie 2008/09 r. W dalszym ciągu szacujemy, że liczba ukończonych inwestycji w całym 2010 r. będzie o 10-15 proc. niższa niż przed rokiem.

Bardzo pozytywny wydźwięk mają natomiast dane o liczbie inwestycji rozpoczętych. Niewielka dynamika po stronie inwestorów indywidualnych nie jest niespodzianką – ta grupa niemal nie zwolniła tempa budowy domów w okresie kryzysu finansowego, więc nie ma też dna, od którego mogła by się odbijać.

Natomiast dynamika liczby inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów jest imponująca. Dla inwestorów czekających z decyzją o zakupie mieszkania jest wręcz doskonała – wskazuje, że nie będzie dziury podażowej, której istnienie sygnalizowano przed rokiem. Zamiast niej będzie szeroki wybór nowych mieszkań i – być może – większa konkurencja cenowa między deweloperami.

Zakładamy, że liczba inwestycji rozpoczynanych utrzyma dodatnią dynamikę do końca roku bez większego problemu, natomiast w II połowie roku będzie ona niższa niż raportowane obecnie przez GUS 26,5 proc., ponieważ już jesienią 2009 r. liczba rozpoczynanych przez deweloperów projektów zaczęła wyraźnie rosnąć – trudniej więc będzie deweloperom utrzymać tak wysoką dynamikę jak obecnie.

W przypadku liczby pozwoleń na budowę coraz mniejszy ich spadek w porównaniu do zeszłego roku, jest rzeczą naturalną – liczba wydawanych pozwoleń kurczyła się także przez cały 2009 r. (nawet o 20 proc.). Natomiast złą informacją jest fakt, że utrzymuje się ona na ujemnym poziomie przez tak długi okres, ponieważ może być to zapowiedzią kłopotów rynku mieszkaniowego w 2011 roku.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: