eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coface: 3 proc. wzrost gospodarczy na świecie

Coface: 3 proc. wzrost gospodarczy na świecie

2010-06-16 10:29

Przeczytaj także: Gospodarka UE potrzebuje silnego przemysłu


W ujęciu globalnym ostatni kryzys kredytowy zakończył się. Przewidywane w 2010 r. ożywienie gospodarcze w krajach uprzemysłowionych jest jednak zagrożone ryzykiem wystąpienia baniek spekulacyjnych:
  • szczególnie niebezpieczna jest bańka zadłużenia publicznego: nie dotyczy to jednak ryzyka wystąpienia zaległości w spłacie długu państwa, ale raczej potrzeby szybkiego wdrożenia restrykcyjnej polityki budżetowej, która może mieć niekorzystny wpływ na wzrost gospodarczy, a co za tym idzie – również na firmy,
  • bańka chińska, związana z groźbą przegrzania chińskiej gospodarki. Nadwyżka zdolności produkcyjnych Chin powinna być monitorowana: po znacznym zintensyfikowaniu akcji kredytowej wspierającej chińskie przedsiębiorstwa władze postanowiły ograniczyć dostęp do kredytów w przypadku sektorów z nadwyżką zdolności produkcyjnych. Polityka określana mianem „go and stop”, tak charakterystyczna dla Chin, może zdestabilizować podatne na wstrząsy firmy,
  • bańka związana z rynkami finansowymi również może mieć wpływ na gospodarkę. Ze względu na optymizm rynków finansowych niewspółmierny do ożywienia w gospodarce realnej, w krajach uprzemysłowionych można oczekiwać dużej zmienności cen akcji.

Pęknięcie opisanych powyżej baniek może okazać się kolejnym negatywnym wstrząsem dla przedsiębiorstw (scenariusz „W”). Powrót spowolnienia gospodarczego będzie miał wpływ na firmy, z których wiele jest obecnie w słabej kondycji po dwóch latach spowolnienia. Mimo to Coface skłania się ku scenariuszowi lekkiego ożywienia gospodarczego przebiegającego w kształcie litery „L”, bez powrotu spowolnienia.

„Czynnikiem wyróżniającym piąty kryzys kredytowy odnotowany przez Coface była wielkość wstrząsu gospodarczego, a nie czas jego trwania, ponieważ tak jak w przypadku poprzednich kryzysów, ten ostatni zakończył się po dwóch latach. Koniec kryzysu, czego oznaką jest spadek poziomu zaległości płatniczych, nie oznacza jednak wyeliminowania wszystkich rodzajów ryzyka. W rzeczywistości, bańki spekulacyjne, które były źródłem zaobserwowanych dotąd kryzysów, odradzają się w nieprawdopodobnym tempie, co nie zmienia jednak faktu, że gospodarka znajduje się obecnie w fazie wzrostu”, mówi François David, prezes Coface.

Poprawa oceny Polski

fot. mat. prasowe

Polska znalazła się w grupie państw, którym w styczniu br. Coface podniósł swoje ratingi. Nasz kraj został zdjęty z negatywnej listy obserwacyjnej, na którą trafił w marcu 2009 roku i ma obecnie ocenę A3. Na poprawę oceny decydujący wpływ miał oczywiście fakt, że Polska całkowicie uniknęła recesji w 2009 roku, odnotowując wzrosty we wszystkich kwartałach. Jednak ze względu na to, że w dalszym ciągu notowane są znaczne opóźnienia w płatnościach, a liczba niewypłacalności przedsiębiorstw nadal wzrasta – ocena została ustalona na poziomie A3, a nie wyższym.

poprzednia  

1 2

Inflacja V 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: