eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lista dłużników V 2010

Lista dłużników V 2010

2010-05-27 13:46

Lista dłużników V 2010

Łączna kwota zaległych płatności © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z najnowszej 12 edycji raportu InfoDług, opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A., ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań wynosi 19,06 miliarda złotych. Tylko w ciągu ostatniego kwartału wzrosła o ponad 13%. Z danych wynika, że przeszło 1,82 miliona osób w Polsce ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych.

Przeczytaj także: ERIF BIG: największy dług to 6 mln zł

Z raportu wynika, że ogólna kwota zaległego zadłużenia wzrosła w przeciągu ostatniego kwartału o ponad 2,28 miliarda złotych (13%), zaś w ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie zwiększyło się o 93%. Rok wcześniej wzrost ten wyniósł niespełna 47%. Rośnie również liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem należności, w ciągu ostatnich trzech miesięcy przybyło ich 93 757. Kwartalny wzrost liczby niesolidnych dłużników wyniósł 5,4%.

fot. mat. prasowe

Łączna kwota zaległych płatności

Łączna kwota zaległych płatności




„Zaległości w terminowych opłatach stają się coraz większym problemem dla Polaków. Regularnie odnotowujemy wzrost całkowitej kwoty zadłużenia. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat średnie zadłużenie statystycznego dłużnika zwiększyło się o ponad 86%” - mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor. „Jednocześnie obserwujemy znacznie dynamiczniejszy wzrost łącznej kwoty zadłużenia, niż przyrostu liczby dłużników” – dodaje Hildebrand.

InfoDług podaje, iż znacznie częściej problemy z terminowym regulowaniem należności dotykają mężczyzn niż kobiet. Nie zmienia się struktura regionalna zaległego zadłużenia. W województwach mazowieckim i śląskim znajduje się najwięcej mieszkańców mających problemy z długami. Średnia kwota zaległego zadłużenia w maju 2010 r. wyniosła 10 469 złotych, co oznacza, że w ostatnim kwartale wzrosła o 754 złote, czyli 7,76%. Statystyczny Polski dłużnik znajduje się w przedziale wiekowym 30 - 39 lat.

fot. mat. prasowe

Liczba klientów podwyższonego ryzyka a kwota zadłużenia

Liczba klientów podwyższonego ryzyka a kwota zadłużenia

Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 złotych. Niemal połowa (44%) osób czasowo zalegających z płatnościami to „drobni dłużnicy”, którzy posiadają zadłużenie nie przekraczające 2000 złotych. Należy podkreślić, że drugi raz z rzędu odnotowano kwartalny spadek, o ponad 2%, odsetka drobnych dłużników. Jednocześnie przybyło 16% „nowych” dłużników zalegających z płatnościami na kwoty powyżej 10 000 zł.

Jak czytamy w raporcie klient podwyższonego ryzyka to osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Na całościową kwotę zaległych płatności składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów bankowych, pożyczek, opłat leasingowych, a także opłat za media, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie czy należności alimentacyjne.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: