eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo pożarowe a standard budynku

Bezpieczeństwo pożarowe a standard budynku

2010-05-05 13:46

Przeczytaj także: Jak wygląda dobra Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego w firmie?


Eksperci zaznaczają przy tym, że nie we wszystkich budynkach jest możliwość zastosowania wszystkich obowiązujących przepisów. W takim wypadku konieczne jest uzyskanie indywidualnego odstępstwa od norm określonych w rozporządzeniu. Przykładem mogą być modernizowane budynki, chociażby modne dziś lofty, zmieniające przeznaczenie z produkcyjnych czy magazynowych na mieszkalne.

Zakaz grillowania na balkonach

Gdy budynek jest już oddany czy zamieszkały też podlega regulacjom dotyczącym bezpieczeństwa pożarowego, ale innego typu. Chodzi w szczególności o rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji o ochronie przeciwpożarowej. Określa ono m.in. czynności zabronione w budynkach mieszkalnych. Należy do nich na przykład rozpalanie grilla na balkonach, loggiach czy tarasach z budynkach wielorodzinnych, garażowanie samochodów w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, użytkowanie niesprawnych instalacji, składowanie materiałów palnych na drogach komunikacyjnych, blokowanie drzwi i bram przeciwpożarowych, zamykanie drzwi ewakuacyjnych, lokalizowanie elementów wystroju wnętrz w sposób zmniejszający wymiary drogi ewakuacyjnej, itp. Rozporządzenie określa też obowiązki dotyczące okresowych przegląd instalacji, np. gazowych.

Za bezpieczeństwo odpowiada administrator i … mieszkańcy

Home Broker podaje, iż za utrzymanie urządzeń przeciwpożarowych w stanie pełnej sprawności odpowiada zarządca budynku. Na nim spoczywa też obowiązek oznakowania dróg ewakuacyjnych czy miejsc usytuowania urządzeń przeciwpożarowych.

Z informacji uzyskanych z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że za bezpieczeństwo pożarowe budynku mieszkalnego wielorodzinnego odpowiadają zarządcy. Administracja pobiera opłatę za zarządzanie budynkiem, więc mieszkańcy powinni domagać się zaangażowania z jej strony. Mieszkańcy, zwykle jednak zapominają o swoich prawach w tym zakresie. Poza tym, to oni sami często stają się powodem zagrożenia, na przykład zagracając korytarze w blokach czy odgradzając piętra kratami.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: