eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza wg finansistów I kw. 2010

Koniunktura gospodarcza wg finansistów I kw. 2010

2010-04-23 13:27

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg finansistów IV kw. 2012


Ameryka Północna

Koniunktura w Ameryce Północnej uległa wyraźnej poprawie. Wskaźniki ekonomiczne znalazły się nad kreską, znalazło to odzwierciedlenie w opiniach przedsiębiorców. 56 proc. badanych uważa obecnie, że koniunktura albo się poprawia, albo nastąpi to wkrótce, zaś 43 proc. uważa, że koniunktura pogarsza się lub, że mamy do czynienia ze stagnacją.

Finansiści i specjaliści od rachunkowości w tym regionie są podzieleni na tych, którzy spodziewają się szybkiego ożywienia (rok lub wcześniej) oraz tych, którzy liczą się z powolnym wychodzeniem z kryzysu (dwa lata lub dłużej). Oznacza to, że Ameryka spodziewa się wolniejszego tempa wychodzenia z kryzysu niż reszta świata, a bardziej pesymistycznie co do przyszłości nastawieni są tylko finansiści z Afryki.

Tendencje dotyczące dynamiki dochodów pozostają raczej niezmienne od dwóch kwartałów. Dochody nadal lekko spadają, a 30 proc. badanych twierdzi, że ich firmy ucierpiały z tego powodu.

Europa Środkowa i Wschodnia

Gospodarka w Europie Środkowej i Wschodniej na początku 2010 r. wreszcie ustabilizowała się. Połowa respondentów z tego regionu uważa obecnie, że koniunktura wkrótce się poprawi, lub że już ma to miejsce. Jednocześnie identyczny odsetek badanych uważa, że koniunktura ulega pogorszeniu, lub że mamy do czynienia ze stagnacją.

Jednakże za tymi danymi kryje się prawdziwy optymizm w omawianym regionie: finansiści spodziewają się tutaj szybszego wyjścia z kryzysu niż ich koledzy w pozostałych częściach świata. Aż 54 proc. spodziewa się powrotu do stabilnego wzrostu w ciągu jednego roku lub nawet wcześniej. Drugi kwartał z kolei utrzymuje się poprawą nastrojów przedsiębiorców. Jednocześnie oczekiwania co do dochodów pozostają na stabilnym poziomie.

Europa Zachodnia

Pomimo pewnej poprawy prognoz ekonomicznych członków ACCA, Europa Zachodnia nadal pozostaje w tyle za pozostałymi rynkami regionalnymi tej organizacji pod względem większości wskaźników stosowanych przez ACCA.

Aż 50 proc. respondentów z Europy Zachodniej uważa, że jesteśmy na dnie cyklu koniunkturalnego i pozostaniemy w tej fazie jeszcze przez jakiś czas, podczas gdy zaledwie 12 proc. sądzi, że sytuacja ulega poprawie (odsetek ten jest prawie cztery razy wyższy niż w Afryce i w Azji). Oczekiwania co do czasu trwania wychodzenia z kryzysu ulegają powolnej poprawie począwszy od maja ubiegłego roku. Obecnie 51 proc. badanych spodziewa się powrotu stabilnego wzrostu w ciągu roku lub wcześniej, a nastroje wśród przedsiębiorców pogorszyły się zaledwie nieznacznie (31 proc. respondentów zgłaszało pogorszenie nastrojów, a 29 proc. – poprawę nastrojów).

Komentarz firmy doradczej KPMG do raportu przygotowanego przez ACCA „Global economic conditions survey report: Q1, 2010”

"Wyniki ostatniego badania ACCA wyraźnie potwierdzają dużą dozę niepewności wśród kadry zarządzającej przedsiębiorstwami co do realnych efektów działań stymulacyjnych powrót gospodarki światowej na ścieżkę wzrostu. Europa Centralna, a w szczególności Polska, wydaje się być jednym z obszarów, gdzie najgorsze mamy za sobą i widać już realne symptomy poprawy sytuacji. Jednak, biorąc pod uwagę silną korelację gospodarek regionu ze strefą Euro, powrót na stabilną ścieżkę wzrostu jest w dużej mierze uwarunkowany sytuacją gospodarczą w strefie Euro. Rozważając czas i szybkość powrotu regionu do stabilnego wzrostu musimy wziąć pod uwagę inercję pomiędzy rozwojem strefy Euro, a efektami powodującymi impulsy rozwojowe w Europie Centralnej. Myślę, że trzeba jeszcze co najmniej 6 miesięcy, zanim będziemy w stanie lepiej ocenić efekty działań ratunkowych podjętych przez Rządy" - mówi Leszek Wroński, Szef Doradztwa Gospodarczego KPMG w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Informacje o badaniu
Badanie na temat światowej koniunktury (Global economic conditions survey report: Q1, 2010) zostało przeprowadzone przez ACCA w dniach 9-28 lutego 2010 r. na reprezentatywnej grupie 1,361 finansistów z 95 krajów.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: