eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja II 2010

Inflacja II 2010

2010-03-16 10:28

Inflacja II 2010

© fot. mat. prasowe

W lutym 2010 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9% w skali roku i o 0,2% w skali miesiąca. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w lutym br. w porównaniu do stycznia br. miał w tym okresie wzrost cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,8%), który podwyższył ten wskaźnik o 0,19 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia (o 1,6%) obniżył wskaźnik o 0,08 pkt proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Inflacja I 2010

Główny Urząd Statystyczny, podobnie jak w latach ubiegłych, w lutym br. dokonał aktualizacji systemu wag stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. System wag oparty jest na strukturze wydatków gospodarstw domowych na zakup towarów i usług konsumpcyjnych z roku poprzedzającego rok badany, uzyskanej z badania budżetów gospodarstw domowych. W świetle tych badań w wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych w 2009 r. nastąpiły zmiany w poszczególnych grupach mających istotne znaczenie w strukturze konsumpcji. Wzrósł udział wydatków w zakresie użytkowania mieszkania i nośników energii, restauracji i hoteli, a także zdrowia. Obniżył się natomiast udział wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe, odzież i obuwie, a także na towary i usługi w zakresie transportu i łączności. W związku z tym odnotowano inny wpływ zmian cen w poszczególnych
grupach na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, aniżeli obserwowany przy obliczeniach wstępnych danych za styczeń br. W styczniu br. w stosunku do stycznia ub. roku odnotowano wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 3,5%, wobec wstępnie szacowanego 3,6%, a w stosunku do grudnia ub. roku wzrost o 0,6% (wobec 0,5%).

fot. mat. prasowe


Ceny żywności wzrosły w lutym br. o 0,3% (wobec wzrostu o 1,0% w styczniu br.). Najbardziej podrożały warzywa (o 4,9%), w tym, w wyniku znacznego wzrostu cen w skupie, cebula – o 13,4%, kapusta – o 12,2%, a marchew – o 9,4%. Podrożały także owoce (o 1,2%), o czym zdecydowały czynniki sezonowe. Więcej niż w styczniu br. konsumenci płacili za jaja (o 0,8%), a także sery, ryby oraz mięso wołowe (po 0,3%). W następstwie zmian cen skupu żywca niższe niż przed miesiącem były ceny mięsa wieprzowego (o 2,5%). Po wzroście utrzymującym się od sierpnia 2009 r., w lutym br. zanotowano spadek cen masła (o 1,6%). W tej samej skali, z uwagi na wysoką podaż na rynku krajowym, potaniał cukier. Obniżyły się ceny jogurtów (o 0,6%), wędlin i olejów roślinnych (po 0,5%). W lutym br. zanotowano nieznaczny spadek cen napojów bezalkoholowych (o 0,1%), w tym wód mineralnych lub źródlanych – o 0,3%, a kawy – o 0,2%. Ceny soków i herbaty pozostały na poziomie zanotowanym przed miesiącem. Przesunięty w czasie efekt podwyżki stawek podatku akcyzowego wpłynął na wzrost cen wyrobów tytoniowych, za które należało zapłacić o 1,4% więcej niż w styczniu br. Nieznacznie podrożały napoje alkoholowe (o 0,1%).

W lutym br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 2,0%, a odzieży o 1,5%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w lutym br. o 0,8%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,4%). Zanotowano dalszy wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,8%) oraz wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,4%). Podniesiono także opłaty za najem mieszkania (o 0,6%). W lutym br. wzrosły ceny nośników energii (o 1,3%). Wprowadzane od stycznia br. nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną (o 3,1%). Nadal drożał opał i energia cieplna (po 0,3%). W lutym br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły przeciętnie o 0,1%. Więcej niż w styczniu br. należało zapłacić za środki do prania i czyszczenia (o 0,4%) oraz meble i elementy meblarskie (o 0,2%). Tańszy natomiast był sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,4%).

 

1 2

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: