eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Fortinet: punkty dostępowe FortiAP

Fortinet: punkty dostępowe FortiAP

2010-03-07 00:06

Fortinet: punkty dostępowe FortiAP

© fot. mat. prasowe

Fortinet, producent rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego zaprezentował nową linię bezprzewodowych punktów dostępowych o nazwie FortiAP. Urządzenia FortiAP-210 i FortiAP-220 wspierają najnowszy standard IEEE 802.11n. Zaprojektowane zostały dla średnich przedsiębiorstw i dostawców usług internetowych obsługujących sieci od 250 do 5,000 użytkowników.

Przeczytaj także: 802.11g w Wielkiej Brytanii

fot. mat. prasowe

Produkty z linii FortiAP będą współpracować z urządzeniami zabezpieczającymi Fortinet FortiGate®, pełniącymi funkcje kontrolerów punktów dostępowych, tworząc razem jedną platformę, która połączy wysokowydajne sieci bezprzewodowe z systemem zintegrowanej ochrony. Dodatkowo, rozwiązania FortiGate umożliwiają zarządzanie od kilku do kilku tysiącami bezprzewodowych punktów dostępowych w sieci LAN, co pozwala na zbudowanie wysokoskalowalnej infrastruktury.

Najnowsze przykłady spektakularnych włamań do sieci, których efektem była kradzież tysięcy danych z kart kredytowych dowodzą, że bezprzewodowe sieci LAN są obecnie bardziej narażone na włamania niż sieci przewodowe. Oprócz średnich przedsiębiorstw i dostawców internetu, rozwiązanie FortiAP/FortiGate nadaje się dla branży retail, ponieważ spełnia standardy bezpieczeństwa kart płatniczych (PCI DSS), w których wymogiem jest wykrywanie obcych punktów) dostępowych oraz detekcja i zapobieganie włamaniom.

Nowe bezprzewodowe punkty dostępowe FortiAP, razem z produktami FortiGate, umożliwiają stworzenie zintegrowanego schematu zarządzania zagrożeniami w sieciach bezprzewodowych w taki sam sposób, jak w przypadku sieci przewodowych. Radiowy ruch danych wymaga zwiększonej ochrony, ponieważ jest to medium szczególnie podatne na zagrożenia sieciowe takie, jak wyciek danych, ataki DoS czy nadużywanie pasma powodujące spadek wydajności sieci. Architektura FortiAP/FortiGate pozwoli na skierowanie całego bezprzewodowego ruchu danych do mechanizmów zabezpieczających UTM w urządzeniach FortiGate w celu przeprowadzenia takich procesów, jak wykrywanie i eliminowanie intruzów, sprawdzanie zgodności z polityką bezpieczeństwa czy nadawanie priorytetów aplikacjom aby zapewnić wysoką wydajność sieci. Takie podejście umożliwi mocniejsze “ufortyfikowanie” infrastruktury radiowej sieci LAN. Dodatkowo, FortiAP wykorzystują międzynarodowy standard CAPWAP (Control and Provisioning of Wireless Access Points) do połączenia bezprzewodowych punktów dostępowych w sieci, co odróżnia je od urządzeń konkurencyjnych stosujących własne metody do tego celu.

"Wraz z upowszechnianiem się inteligentnych telefonów komórkowych oraz komputerów przenośnych nastąpił lawinowy wzrost zainteresowania szybkim, bezprzewodowym i mobilnym dostępem do internetu, z każdego miejsca. Dlatego w Polsce buduje się coraz więcej sieci WLAN ogólnie dostępnych, w supermarketach, sieciach sprzedaży detalicznej, pubach, restauracjach, w miejscach użyteczności publicznej, szpitalach, szkołach. Szacuje się, że do 2013 roku ich liczba będzie rosła w tempie nie mniejszym niż 50 procent rocznie. Niestety rzadko usługodawca bezprzewodowego dostępu zastanawia się nad bezpieczeństwem zarówno własnej - udostęponionej sieci WLAN, swoich serwerów oraz pasma, jak i bezpieczeństwem użytkowników tych sieci. To tak jakbyśmy budowali dużą sieć szybkich dróg oraz skrzyżowań bez sygnalizacji świetlnej i bez konieczności przestrzegania kodeksu drogowego. Można przewidzieć, że bardzo szybko kontrolę nad taką infrastrukturą przejmą piraci drogowi" - powiedział Mariusz Rzepka, country manager Fortinet na Polskę, Ukrainę i Białoruś.

Nowa linia produktów FortiAP jest pierwszym etapem strategii Fortinet w zakresie bezpieczeństwa bezprzewodowych sieci LAN. Jako pierwsze pojawią się modele FortiAP-210 (wyposażony w jeden układ radiowy i obsługujący dwa przestrzenne strumienie danych) oraz FortiAP-220 (posiadający dwa układy radiowe i obsługujący dwa przestrzenne strumienie danych). Urządzenia mogą być wykorzystane do zbudowania bezprzewodowej sieci w biurach, kampusach, punktach sprzedaży, magazynach, hot spotach.

Kluczowe właściwości produktów FortiAP:
  • obsługa standardu 802.11n
  • przepustowość: 300 Mbps - 600Mbps
  • dedykowany system radiowy do monitoringu przestrzeni w celu ochrony sieci przed obcymi bezprzewodowymi punktami dostępowymi i zapewnienia zgodności z wytycznymi PCI (Payment Card Industry)
  • wbudowane wewnętrzne anteny
  • obsługa Power over Ethernet (PoE).

Wszystkie urządzenia FortiGate z serii od FortiGate-60 wzwyż będą mogły pełnić funkcję kontrolerów dla produktów FortiAP, co daje firmom dużą elastyczność w wyborze rozwiązania i pozwala na stworzenie skalowalnego systemu, który może być dowolnie rozbudowywany. Platformy FortiGate mogą być też wykorzystywane do zarządzania zarówno przewodową, jak i bezprzewodową siecią. Do zestawu funkcjonalności FortiGate producent dodał opcje zarządzania środowiskiem WLAN i bezprzewodowy IPS.

Każde urządzenie FortiGate jest przystosowane do centralnego zarządzania wszystkimi bezprzewodowymi punktami dostępowymi w sieci. Z poziomu jednej konsoli możliwe jest kontrolowanie dostępu do sieci, aktualizowanie polityki bezpieczeństwa czy monitorowanie jej zgodności z wymaganiami i standardami.

Produkty FortiAP będą dostępne w trzecim kwartale tego roku. Klienci, którzy mają ważną umowę serwisową, będą mogli zaktualizować system operacyjny w urządzaniach FortiGate do obsługi WLAN bezpłatnie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: