eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Małe elektrownie wodne: etapy inwestycji

Małe elektrownie wodne: etapy inwestycji

2010-02-18 13:30

Przeczytaj także: Finansowanie OZE w Polsce - zmiany


Przedsiębiorca może otrzymać płatność w formie dotacji rozwojowej jako refundację poniesionych i udokumentowanych wydatków kwalifikowanych lub jako zaliczkę na poczet przyszłych wydatków. Jednakże forma płatności będzie rozpatrywana indywidualnie przez instytucję wdrażającą w momencie podpisania umowy o dofinansowanie.

Istotnym elementem aplikowania do działania 9.4 jest odpowiednie przygotowanie inwestycji, minimalnie w takim stopniu, aby możliwe było spełnienie istotnego kryterium jakim jest gotowość realizacyjna projektu w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty zakończenia naboru w danej rundzie aplikacyjnej. Ponadto projekty lepiej przygotowane pod względem technicznym, środowiskowym, ale również formalno-prawnym oraz finansowym będą dodatkowo punktowane, dzięki czemu zwiększą swą szansę na dofinansowanie. W momencie składania wniosku o dofinansowanie obowiązkowo należy załączyć Studium Wykonalności inwestycji oraz warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo punktowane są natomiast:
  • prawomocne pozwolenie na budowę
  • decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
  • projekt techniczny
  • zapewnienie środków finansowych (udokumentowane środki własne, promesa bankowa itp.)

Beneficjentami działania mogą być przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich grupy, podmioty świadczące usługi publiczne oraz Kościoły, kościelne osoby prawne i ich stowarzyszenia oraz inne związki wyznaniowe. Wnioski o dofinansowanie należy składać do instytucji wdrażającej, którą jest Instytut Paliw i Energii Odnawialnej w Warszawie. Najbliższy i zarazem ostatni nabór planowany jest w 2010 r., dokładny termin nie jest jednak znany.

Mniejsze projekty finansowane są z RPO

fot. mat. prasowe

Innym źródłem wsparcia, skierowanym do projektów mniejszych (o wartości poniżej 10 mln zł) mogą być Regionalne Programy Operacyjne, które są wdrażane na poziomie poszczególnych województw. Niestety nie wszystkie województwa wyszczególniły specjalne działania w zakresie OZE dla przedsiębiorców (w niektórych województwach beneficjentami działania mogą być tylko podmioty publiczne). W takiej sytuacji warto aplikować do działań związanych ogólnie z rozwojem przedsiębiorczości, jednakże kryteria wyboru w takich działaniach promują firmy wprowadzające na rynek innowacje, co poniekąd zmniejsza szanse MEW na uzyskanie dofinansowania.

Źródła krajowe

Elektrownie wodne (o mocy poniżej 5 MW) mogą również liczyć na wsparcie w postaci pożyczki udzielanej na preferencyjnych warunkach. Jej udzielaniem zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach tzw. "Programu dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej Kogeneracji”. Ze środków NFOŚiGW można uzyskać od 4 do 50 mln zł (jednak nie więcej niż 75% kosztów kwalifikowanych projektu) pożyczki o oprocentowaniu zmiennym (WIBOR 3M +50 pkt bazowych). Oprócz preferencyjnego oprocentowania możliwe jest również umorzenie nawet 50% wartości pożyczki, jednak warunki jego uzyskania są dość restrykcyjne. Przede wszystkim umorzenie nie będzie udzielane jeżeli wartość bieżąca netto inwestycji (NPV) będzie dodatnia.

Mimo, iż obecny okres programowania na lata 2007-2013 stwarza sporo możliwości dofinansowania MEW, nie oznacza to, iż każda prawidłowo złożona aplikacja uzyskuje dofinansowanie. Coraz większe zainteresowanie inwestorów energetyką odnawialną sprawia, iż wsparcie uzyskują projekty najlepsze, wyłonione w konkursie. Zawsze istnieje jednak szansa na otrzymanie dofinansowania dla projektów dobrze przygotowanych , dlatego warto inwestować w energetykę wodną i warto aplikować o fundusze unijne. Szczególnie teraz, kiedy perspektywa finansowa 2007-2013 oferuje szeroki wachlarz wsparcia dla OZE. Różnorodność programów i działań w ramach funduszy UE sprawia, że potencjalny inwestor może uzyskać wsparcie zarówno na projekty mniejsze do 10 mln zł (programy regionalne) jaki i te o wartości wyższej (powyżej 10 mln zł). Nie powinien mieć zatem problemu z dostosowaniem swego przedsięwzięcia do któregoś z programów. Kolejna perspektywa finansowa może nie oferować tak wielu możliwości.

Autor: Maciej Noskowiak

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: