eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek domów w IV kw. 2009

Rynek domów w IV kw. 2009

2010-01-29 10:46

Przeczytaj także: Rynek domów w III kw. 2010


Z przeprowadzonej analizy struktury ofert sprzedaży domów w stolicy, zaktualizowanych lub dodanych na portalu Gratka.pl w IV kwartale 2009 r. wynika, że na najszerszy wybór możemy liczyć w wypadku domów w zabudowie bliźniaczej. Stanowią one blisko 40% całej oferty, ale w porównaniu do sytuacji z końca II kwartału 2009 r. ich udział zmniejszył się o ok. 7 p.p. Z kolei domy w zabudowie szeregowej znacząco zwiększyły swój udział – w IV kwartale 2009 r. stanowiły już niemal 28% całości oferty.

fot. mat. prasowe

Struktura rynku domów wg typów zabudowy w Warszawie i aglomeracji warszawskiej

Struktura rynku domów wg typów zabudowy w Warszawie i aglomeracji warszawskiej



W pozostałych miejscowościach wchodzących w skład aglomeracji zdecydowanie dominują domy wolnostojące, stanowiące 63% wszystkich propozycji sprzedaży. Ale i tutaj daje się zauważyć tendencja polegająca na stopniowym zwiększaniu się udziału domów o zabudowie szeregowej. Na koniec 2009 r. stanowiły one ponad 14% oferty.

Analiza powierzchni domów oferowanych na sprzedaż na terenie Warszawy wykazała, iż największą ich część w lewobrzeżnej części stolicy stanowiły budynki o wielkości 250-300 m2 (ok. 30% całości). W jej prawobrzeżnej części były to domy liczące od 160–190 m2 (ok. ¼ oferty). Ten sam przedział okazał się również najliczniej reprezentowany poza granicami Warszawy. Zarówno w wypadku Warszawy, jak i pozostałych miejscowości wchodzących w skład aglomeracji najmniejszy odsetek ofert stanowią domy nieprzekraczające 130 m2.

Pozostałe największe miasta

Z raportu wynika, iż wśród pozostałych największych miast Polski poddanych analizie, dominują domy w zabudowie wolnostojącej. Stanowią one ponad połowę całej oferty. Ich hegemonia daje się zauważyć w każdym z analizowanych miast z wyjątkiem Gdyni, gdzie udział domów wolnostojących i domów w zabudowie bliźniaczej jest porównywalny. Tak samo jak w Warszawie, również w pozostałych aglomeracjach w stosunku do II kwartału 2009 r. zwiększył się udział w ofercie domów w zabudowie szeregowej. Najwyższy odsetek tego rodzaju domów w IV kwartale 2009 r. odnotowano na terenie Katowic, gdzie niemal co trzecia oferta sprzedaży domu dotyczyła szeregówki. Na terenie Krakowa lista oferowanych domów o tym typie zabudowy okazała się relatywnie krótka i stanowiła niecałe 14% całości, co i tak oznacza wzrost o blisko 8 p.p.w porównaniu do II kwartału 2009 r. Jeszcze większy przyrost ofert dotyczących domów w zabudowie szeregowej odnotowano w Łodzi, w której do tej pory ten odsetek na tle porównywanych miast pozostawał najniższy.

fot. mat. prasowe

Zmiana średnich cen domów jednorodzinnych w największych miastach Polski (II-IV kw. 2009 r.; ceny w

Zmiana średnich cen domów jednorodzinnych w największych miastach Polski (II-IV kw. 2009 r.; ceny w zł). Źródło: Raport Działu Badań i Analiz Emmerson S.A. i portalu Gratka.pl

W IV kwartale 2009 r. trudno wskazać jednoznaczną tendencję kierunku zmian średnich cen. Dominujące wzrosty odnotowano co prawda w Katowicach, ale na pozostałych rynkach średni poziom cen wzrastał lub spadał często jedynie w wypadku danego typu zabudowy bądź metrażu. W porównaniu do II kwartału 2009 r. wzrosły głównie ceny średniej wielkości domów w zabudowie bliźniaczej (od 150-220 m2). Spadki cen również dotyczyły domów w zabudowie bliźniaczej, jednak tym razem tych o większych metrażach (od 220-300 m2).

Emmerson SA podaje, iż największe, nierzadko kilkunastoprocentowe wzrosty średniego poziomu cen odnotowano w Katowicach. Zjawisko, o którym mowa, dotyczyło małych bliźniaków (wzrost o 18,3%), średniej wielkości szeregówek (wzrost o 13,3%) i domów wolnostojących o powierzchniach do 150 m2 (wzrost o 11,8%) oraz od 220-300 m2 (wzrost o 10,9%). Najsilniejszy spadek średniej ceny w stosunku do II kwartału 2009 r. nastąpił w Poznaniu, gdzie przeciętny mały dom w zabudowie szeregowej kosztował blisko 150 tys. zł mniej niż jeszcze pół roku temu. Oprócz obniżek największy wpływ na tak znaczący spadek poziomu cen miało pojawienie się w ofercie puli domów o cenach wywoławczych ustalonych poniżej dotychczasowej średniej.
Przeczytaj także: Rynek domów w II kw. 2010 Rynek domów w II kw. 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: