eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek domów w IV kw. 2009

Rynek domów w IV kw. 2009

2010-01-29 10:46

Przeczytaj także: Rynek domów w III kw. 2010


Aglomeracje największych miast

Analiza ofert sprzedaży domów jednorodzinnych dodanych lub zaktualizowanych na portalu Gratka.pl w IV kwartale 2009 r., a położonych wokół 7 największych miast Polski (poza Warszawą), potwierdziła wciąż dominujący udział domów wolnostojących w ofercie. Największy odsetek stanowią one, podobnie jak pół roku temu, w aglomeracji łódzkiej – to ponad 90% oferty. Udział ten i tak zmalał w ciągu ostatnich 6 miesięcy o kilka p.p. na rzecz bliźniaków i domów szeregowych, których udział pozostaje tutaj zdecydowanie najniższy (nie przekraczają 2% całości oferty). Odsetek domów wolnostojących pozostaje wysoki również w aglomeracjach krakowskiej i wrocławskiej – stanowią one średnio trzy na cztery domy oferowane na tamtejszych rynkach nieruchomości. W wypadku miejscowości wchodzących w skład aglomeracji, podobnie jak w miastach centralnych, obserwuje się zwiększanie udziału domów w zabudowie szeregowej, a najwyższy udział stanowią one w miejscowościach okalających Katowice (ponad 17%).

fot. mat. prasowe

Średnie ceny domów jednorodzinnych w aglomeracjach

Średnie ceny domów jednorodzinnych w aglomeracjach

W raporcie czytamy, iż około 40% oferowanych domów na terenie wszystkich analizowanych aglomeracji miało powierzchnię od 130-190 m2. Największy udział ofert w podziale ze względu na wielkość powierzchni domów (ponad 43%) dotyczył nieruchomości jednorodzinnych liczących od 130 do 190 m2.

Najdroższą aglomeracją w IV kwartale 2009 r. pozostała wrocławska. Kolejne pozycje pod względem poziomu cen zajmują aglomeracje trójmiejska i poznańska. W środku stawki plasują się Kraków oraz Szczecin, a ranking zamykają najtańsze aglomeracje – katowicka i łódzka.

W badanych obszarach odnotowano przewagę tendencji wzrostowych w odniesieniu do średniego poziomu cen sprzed pół roku. Najmocniej wzrosły one na terenie aglomeracji katowickiej, gdzie w zależności od rodzaju zabudowy i wielkości metrażu zwyżka wyniosła od 0,4% do 18,4%. Znaczące wzrosty nastąpiły także w wypadku szeregówek i bliźniaków na terenie aglomeracji trójmiejskiej oraz bliźniaków i domów wolnostojących na terenie aglomeracji krakowskiej.

Informacje o badaniu
Przeprowadzona analiza rynku domów jednorodzinnych firmy Emmerson SA została oparta na bazie 60,4 tys. ofert sprzedaży domów, które umieszczono na portalu Gratka.pl w okresie od października do grudnia 2009 roku. Z otrzymanych danych usunięte zostały powtarzające się oferty oraz takie, w których nie podano informacji dotyczących lokalizacji, powierzchni lub ceny. Ponadto usunięte zostały oferty, w których prawdopodobieństwo występowania błędnej cechy opisującej daną nieruchomość jednorodzinną było bardzo wysokie. W obliczeniach uwzględniono wyłącznie domy posiadające zabudowę szeregową, bliźniaczą i wolnostojącą.

Do pobrania:


Przeczytaj także: Rynek domów w II kw. 2010 Rynek domów w II kw. 2010

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: