eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Grunty inwestycyjne w Polsce 2009

Grunty inwestycyjne w Polsce 2009

2010-01-26 11:39

Przeczytaj także: Grunty inwestycyjne w Polsce I-VI 2009


Tereny pod inwestycje biurowe

fot. mat. prasowe

Ceny działek pod zab. biurową w gł. miastach Polski (EUR) za mkw. pow. najmu brutto

Ceny działek pod zab. biurową w gł. miastach Polski (EUR) za mkw. pow. najmu brutto

W raporcie czytamy, iż sytuacja na rynku gruntów pod zabudowę biurową w Polsce prezentuje się podobnie jak na rynku gruntów mieszkaniowych. Po zdecydowanym spadku cen w II połowie 2008 roku, sięgającym nawet 50% (ceny minimalne w Trójmieście) w 2009 roku zanotowano wyhamowanie spadków cen.

fot. mat. prasowe

Zmiany w cenach gruntów pod zab. biurową II poł. 2008/ II poł. 2009

Zmiany w cenach gruntów pod zab. biurową II poł. 2008/ II poł. 2009

Najwyższe ceny gruntów w Polsce pod zabudowę biurową występują w Warszawie i oscylują w przedziale od 220 do 700 euro z mkw GLA (Gross Leasable Area - Powierzchnia Najmu Brutto). Ceny ofertowe w Warszawie w I połowie 2009 roku ustabilizowały się, natomiast w II połowie odnotowano wyraźne ich podniesienie. W porównaniu do II połowy 2008 roku ceny ofertowe zrosły nawet o 38%. Podobnie jednak jak w przypadku gruntów mieszkaniowych, gdy zestawić ceny z I połowy 2008 z obecnymi, grunty są nadal znacznie tańsze niż dwa lata temu. Poza Warszawą na drodze do poprawy sytuacji są już Wrocław oraz Kraków. Colliers International zauważa, iż oba miasta cieszą się wśród inwestorów bardzo dobrą opinią i skupia się w nich wiele inwestycji. Ceny ofertowe we Wrocławiu zaczynają się od 160 euro za mkw GLA a kończą w okolicach 350 euro, w Krakowie przedział ten wynosi od 180 do 250 euro. Nie we wszystkie miastach można jednoznacznie stwierdzić, że ustabilizowały się już ceny terenów inwestycyjnych. Eksperci zaliczają do nich Katowice, Trójmiasto oraz Łódź. W ostatnim roku ceny w tych miastach zanotowały ok. 15% spadki w porównaniu do II połowy 2008 r. Największe zmiany wystąpiły w Łodzi, gdzie ceny spadły przeciętnie o 20% niezależnie od lokalizacji i obecnie wynoszą od 100 do 200 euro za mkw GLA. Zbliżone ceny występują w również w Katowicach (od 100 do 220 euro z mkw GLA), zaś w Trójmieście ich przedział jest zdecydowanie większy i ceny mieszczą się w przedziale od 180 do 350 euro z mkw GLA.

Pomimo znacznej poprawy koniunktury, o której świadczą chociażby ostatnie transakcje na rynku biurowym (sprzedaż Delloite House czy też Marynarska Point) inwestorzy wstrzymują się jeszcze z pozyskiwaniem nowych lokalizacji pod budynki biurowe. Zdaniem Colliers International wynika to zasadniczo z relatywnie dużej ilości gruntów w portfelu deweloperów. Biorąc pod uwagę chłonność rynków, najszybciej zostaną zrealizowane nowe projekty w Warszawie, a dopiero w drugiej kolejności te w miastach regionalnych tj. Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie i Poznaniu.

Tereny pod inwestycje handlowe

Jak podaje raport, w ostatnich latach rynek powierzchni handlowej w największych miastach stosunkowo nasycił się. Inwestorzy skupili się więc na inwestycjach w mniejszych miastach liczących nawet 20 000 mieszkańców. Kryzys uderzył jednak nie tylko w inwestorów lecz również w konsumentów. Sprzedaż detaliczna, pomimo iż w ostatnich miesiącach wzrosła, w ujęciu rocznym nadal pozostaje na relatywnie niskim poziomie. Deweloperzy odkładają więc plany zakupu nowych terenów pod inwestycje handlowe, a obecne projekty powstają często w mniejszej skali niż dotychczas planowano. Zastój w sprzedaży gruntów pod powierzchnie handlowe wynika również z faktu, że istnieje ograniczona ilość terenów, na których można budować obiekty o powierzchni przekraczającej 2000 mkw.

fot. mat. prasowe

Ceny działek pod zab. magazynową w gł. miastach Polski (EUR) za mkw.

Ceny działek pod zab. magazynową w gł. miastach Polski (EUR) za mkw.

Tereny pod inwestycje magazynowe

Ceny gruntów pod działalność logistyczną i produkcyjną na koniec roku 2009 wahały się w przedziale od 17 euro w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego i III strefie Warszawy aż do 150 euro za najatrakcyjniejsze grunty w I strefie Warszawy. Ze względu jednak na fakt, że ok. 20% powierzchni magazynowej jest w tej chwili niewynajęte (ok. 1 mln mkw.), deweloperzy odłożyli pozyskiwanie gruntów i skupili się na wynajmie posiadanych magazynów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: