eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel a ruch graniczny z Ukrainą III kw. 2009

Handel a ruch graniczny z Ukrainą III kw. 2009

2009-11-26 12:43

Przeczytaj także: Handel a ruch graniczny z Ukrainą I kw. 2009

fot. mat. prasowe

Struktura wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińsk

Struktura wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską

W strukturze wydatków cudzoziemców w Polsce dominowały, podobnie jak w poprzednich okresach, wydatki na towary nieżywnościowe – 87,6%. Na towary żywnościowe przypadło 10,3% ogółu wydatków, a na usługi – 2,1%, z tego wydatki na usługi gastronomiczne stanowiły 1,3%, a na noclegi – 0,8%. Wśród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem nadal cieszyły się materiały budowlane. Duży odsetek stanowiły też wydatki na zakup sprzętu gospodarstwa domowego i RTV oraz części i akcesoriów do środków transportu. Natomiast z towarów żywnościowych najchętniej kupowano mięso i wyroby mięsne.

W strukturze wydatków Polaków za granicą przeważały wydatki na zakup towarów nieżywnościowych (około 55%), w tym w szczególności na zakup paliwa (51%). Wydatki na towary żywnościowe stanowiły 14% ogółu wydatków poniesionych przez Polaków (spośród artykułów żywnościowych najczęściej kupowano wyroby cukiernicze). Znaczący udział miały również wydatki na napoje alkoholowe (ponad 11%). W porównaniu z cudzoziemcami, Polacy relatywnie więcej wydawali za granicą na usługi.

fot. mat. prasowe

Struktura cudzoziemców/Polaków przekraczających granicę polsko-ukraińską według celu wizyty

Struktura cudzoziemców/Polaków przekraczających granicę polsko-ukraińską według celu wizyty

Struktura cudzoziemców i Polaków przekraczających granicę polsko-ukraińską według celu wizyty

Najczęstszym celem przyjazdu cudzoziemców do Polski było dokonanie zakupów (podobnie jak w II kwartale 2009 r.), następnie praca, tranzyt, odwiedziny i turystyka. Dokonanie zakupów było również nadal dominującym celem wyjazdu za granicę deklarowanym przez Polaków. Polacy wyjeżdżali także w celach turystycznych i w odwiedziny.

Częstotliwość przekraczania granicy polsko-ukraińskiej przez Polaków i cudzoziemców

Najwięcej cudzoziemców objętych badaniem przekraczało granicę kilka razy w tygodniu (ok. 64%) i kilka razy w miesiącu (co czwarty badany). Z kolei najwięcej Polaków przekraczało granicę kilka razy w miesiącu (ok. 44%) i kilka razy w tygodniu (co trzeci badany).

Wyraźnie widać zmniejszający się udział Polaków i cudzoziemców przekraczających granicę bardzo często, tzn. kilka razy dziennie (prawie do 0%) lub codziennie. Zmniejszył się również odsetek cudzoziemców przekraczających granicę kilka razy w miesiącu, natomiast wzrósł odsetek przekraczających granicę kilka razy w tygodniu i kilka razy w roku lub rzadziej. Z kolei wśród Polaków zmniejszył się odsetek przekraczających granicę kilka razy w tygodniu, a wzrósł odsetek przekraczających granicę kilka razy w miesiącu i kilka razy w roku lub rzadziej.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: