eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 46/2009 (09-15.11.2009)

Tydzień 46/2009 (09-15.11.2009)

2009-11-14 23:18

Przeczytaj także: Tydzień 45/2009 (02-08.11.2009)

  • Gospodarka całej UE urosła w III kw. o 0,2%, a strefy euro nawet o 0,4% licząc kw/kw. To dobra wiadomość, chociaż nie zaskoczyła ona analityków, bo już w II kwartale oficjalnie wyszły z recesji gospodarki Niemiec i Francji. W ostatnim kwartale dołączyły do nich kolejne kraje czołówki gospodarczej Unii, a więc Włochy, Holandia, Belgia. Jednak nie można w ocenach pomijać tego, że PKB Unii jest o 4,3% niższy niż w III kw. 2008 r.
  • Według prognoz Komisji Europejskiej w całej UE bezrobocie w 2010 r. będzie powyżej 10%.
  • W 2006 roku gospodarka Rosji wzrosła o 7,7%, a w 2007 r. PKB tego kraju zwiększyło się o 8,1% Według Banku Światowego w tym roku spadnie o 8,7%, a w przyszłym roku PKB Rosji może wzrosnąć nawet o 3,2%. Według rosyjskiego rządu PKB Rosji spadł w III kwartale 2009 r. o 8,9% r/r (w II kw. tego roku spadek PKB wyniósł 10,9%, podczas gdy w III kw. 2008 rosyjska gospodarka rozwijała się w tempie 6,0%).
  • W 2008 roku bezrobocie w Estonii obniżyło się do 4%, w III kwartale wyniosło 14,6% (kraj liczy 1,3 mln obywateli). Według Eurostat-u PKB Estonii w trzecim kwartale wyniósł minus 2,8% (w całej Unii wzrósł o 0,2%).
  • W III kwartale niemieckie PKB wzrosło o 0,7% kw/kw (w II kwartale ten wskaźnik wyniósł 0,4% kw/kw). Jednak nie można zapominać o wartości niemieckiego pakietu stymulującego gospodarkę (dopłaty do zakupów nowych samochodów, realizacja dużych projektów infrastrukturalnych). Nieco słabszy wynik uzyskała w III kwartale gospodarka francuska (wzrost PKB o 0,3% kw/kw, przy wzroście jej eksportu o 2,3% kw/kw, który jest obecnie motorem wzrostu we francuskiej gospodarce). Dobry wynik uzyskali w III kwartale Włosi (0,6% kw/kw), Belgowie (0,5% kw/kw), Holendrzy (0,4%), a najlepszy wynik w tej grupie krajów uzyskała Austria (0,9%). Wysoko należałoby ocenić wzrost Litwy (6% kw/kw), gdyby nie bardzo duże spadki w poprzednich kwartałach. Nasi sąsiedzi uzyskali też dobre wyniki: Słowacja (1,6%) i Czechy (0,8%).
  • W końcu 2008 r. Ukraina otrzymała z MFW kredyt w wysokości 10,5 mld USD wypłacany ratami uzależnionymi postępem w reformowaniu kraju. Jednak kolejna rata 3,8 mld USD została zatrzymana do wyborów z powodu wstrzymania realizacji reform gospodarczych.
  • Ostatnie dwa kraje Słowacja i Austria poinformowały o gotowości podpisania umowy o udziale w projekcie South Streem. South Stream to gazociąg transportujący rosyjski gaz przez Morze Czarne do Bułgarii, skąd południową odnogą popłynie 10 mld m³ gazu przez Grecję do południowych Włoch, a północną odnogą przez Serbię będzie transportowane 40 mld m³ gazu na Węgry, skąd osobnymi gazociągami będzie on transportowany do Słowenii i Austrii.
  • Norwegia jest szóstym eksporterem ropy naftowej i drugim pod względem eksportu gazu ziemnego. Część z zysków odkładana jest na specjalnych kontach inwestycyjnych, tak aby zapewnić przyszłym pokoleniom dobrobyt, gdy skończą się surowce. Fundusz ten wynosi obecnie 445 mld USD i jest drugim co do wielkości na świecie (po funduszu Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który dysponuje sumą 667 mld USD.
  • W tym roku estoński PKB spadnie o 15-16% (w III kwartale 2009 r. PKB spadł o 15,3 % r/r, po spadku w II kwartale o 16,1%)
  • Intel (światowy lider w produkcji mikroprocesorów-posiada 80% rynku) po skardze AMD i ośmioletnim śledztwie został w maju br. ukarany grzywną w wysokości 1,06 mld euro - największą w historii Unii jednorazową karą. To kara za następujące praktyki: płacenie producentom komputerów za rezygnację z produkcji sprzętu z mikroprocesorami AMD; oferowanie rabatów w zamian za to, by nie kupowali produktów konkurencji; płacenie sklepom, by nie sprzedawały komputerów z procesorami firmy AMD.
  • British Airways i Iberia poinformowały, że zamierzają utworzyć wspólną firmę. Negocjacje trwały od połowy 2008 roku.
  • Peugeot-Citroën (PSA) w tym roku zwolniło już 5 tys. osób, a ogłoszona wczoraj dodatkowa redukcja zatrudnienia o 10% ma przynieść koncernowi ponad 1,5 mld euro oszczędności. Program zmian w koncernie ma w ciągu 3 lat dać 3,3 mld euro oszczędności. Pierwszą połowę roku koncern zamknął stratą operacyjną 827 mln euro, jednak w drugiej połowie ma już dać zysk. W ostatnim kwartale br. wyprodukuje 30% aut więcej niż przed rokiem i 17% więcej niż w trzecim kwartale br.
  • Rządy Rosji i Austrii negocjują umowę o przedłużeniu do okolic Wiednia „szerokich torów” biegnących z Rosji na Słowację.
  • Poinformowano, że z ponad 16 tys. wiatraków płynie prawie 11,5 tys. MW energii. To moc równoważna 11 elektrowniom atomowym i zdolność do zabezpieczenia potrzeb dla 54% hiszpańskich gospodarstw domowych (a jest to dopiero 2/3 ich możliwości i już zapewnia 10% zapotrzebowania krajowego). W ciągu najbliższych 20 lat ilość wiatraków ulegnie potrojeniu. Na Wyspach Kanaryjskich i w Nawarze są już miasta, które w 100% zasilają elektrownie wiatrowe i słoneczne.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY UNIJNY OPTYMIZM JEST UZASADNIONY

Wskaźniki makroekonomiczne III kwartału pozwalają na stwierdzenie, że w Unii Europejskiej oficjalnie skończyła się najdłuższa recesja od czasu II wojny światowej, trwająca pięć kwartałów. Gospodarka całej UE urosła w III kw. o 0,2%, a strefy euro nawet o 0,4% licząc kw/kw. To dobra wiadomość, chociaż nie zaskoczyła ona analityków, bo już w II kwartale oficjalnie wyszły z recesji gospodarki Niemiec i Francji. W ostatnim kwartale dołączyły do nich kolejne kraje czołówki gospodarczej Unii, a więc Włochy, Holandia, Belgia. Jednak nie można w ocenach obecnego stanu europejskiej gospodarki pomijać tego, że PKB Unii jest o 4,3% niższy niż w III kw. 2008 r. W dalszym ciągu brak jest pewności, czy jest to już stały, wzrostowy trend i jakie będzie teraz pokryzysowe tempo wzrostu gospodarczego, chociaż większość ekspertów przewiduje, że będzie ono niższe niż przed kryzysem.

Jest to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, bo kraje unijne są głównymi naszymi partnerami gospodarczymi (do nich jest kierowane 80% naszego eksportu). Już we wrześniu widać było ożywienie w eksporcie, bo wg NBP miał on 9,4 mld euro, czyli najwięcej od 11 miesięcy. Trudno dziś jeszcze powiedzieć, jaki będzie wynik gospodarczy III kwartału, ale szacuje się, że wzrost gospodarczy wyniesie ok. 1,5-1,9%.

Oczy analityków kierowane są na czołowe gospodarczo kraje UE. W III kwartale niemieckie PKB wzrosło o 0,7% kw/kw (w II kwartale ten wskaźnik wyniósł 0,4% kw/kw). Jednak nie można zapominać o użytych środkach, a więc o wartości niemieckiego pakietu stymulującego gospodarkę (dopłaty do zakupów nowych samochodów, realizacja dużych projektów infrastrukturalnych). Nieco słabszy wynik uzyskała w III kwartale gospodarka francuska (wzrost PKB o 0,3% kw/kw, przy wzroście eksportu o 2,3% kw/kw, który jest obecnie motorem wzrostu we francuskiej gospodarce). Dobry wynik w III kwartale uzyskali także Włosi (o,6% kw/kw), Belgowie (0,5% kw/kw), Holendrzy (0,4%), ale w tej grupie krajów najlepszy wynik uzyskała Austria (0,9%). Wysoko należałoby ocenić wzrost Litwy (6% kw/kw), gdyby nie bardzo duże spadki w poprzednich kwartałach. Nasi sąsiedzi uzyskali też dobre wyniki: Słowacja (1,6%) i Czechy (0,8%). Szczegółowe informacje wskazują, że obecnie główną słabością unijnej gospodarki jest konsumpcja, a sugeruje to, że w społeczeństwach panuje niepokój co do możliwości utraty pracy i spadku poziomu zarobków. Według ekspertów Komisji Europejskiej w całej UE bezrobocie w 2010 r. utrzyma się powyżej 10%.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: