eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Opłaty energetyczne rosną i będą wzrastać

Opłaty energetyczne rosną i będą wzrastać

2009-11-06 12:22

Przeczytaj także: Polityka energetyczna UE a polski rynek energii


5. „Wolna konkurencja” z administracyjnym wskazaniem na jednego narodowego lidera

Konsolidacja pionowa przedsiębiorstw sektora elektroenergetycznego spowodowała, iż jedynie PGE dysponuje nadwyżką własnej generacji nad potrzebami odbiorców, pozostałe 3 koncerny energetyczne muszą energię kupować. Z 54 TWh produkowanej przez PGE energii elektrycznej około 41 pochodzi z produkcji opartej na węglu brunatnym. Ponieważ koszt produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego jest o około 50 zł/MWh niższy niż pozyskiwany z węgla kamiennego, stawia to PGE w uprzywilejowanej pozycji i tłumaczy horendalne zyski grupy, które wynoszą około 3 mld zł za 2008 r. Dwa z tych 3 miliardów to efekt niższych kosztów produkcji.

6. Energetyka wiatrowa ważniejsza niż bezpieczeństwo energetyczne państwa

Eksperci zauważają, iż system wspierania rozwoju energetyki odnawialnej oparty na zielonych certyfikatach nie różnicuje wielkości wsparcia, jakie winni uzyskiwać producenci energii w zależności od technologii produkcji i nie umożliwia sterowania rozwojem źródeł wytwórczych tak, by następowało równomierne rozwijanie wszystkich technologii. Ponadto stworzenie nadmiernych preferencji dla źródeł wiatrowych doprowadziło do nadmiernego rozwoju projektów generacji wiatrowej. W Niemczech taka sytuacja doprowadziła niedawno do blackoutu w całym kraju. Wiadomo, iż generacja wiatrowa przekraczająca 8 do 10% mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym zagraża bezpieczeństwu prowadzenia sieci i stwarza trudności w utrzymaniu jej parametrów.

7. Duże elektrownie wodne – hamują rozwój odnawialnych źródeł energii

Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej dotuje elektrownie wodne o mocach przekraczających 50 MW, które winny funkcjonować na zasadach komercyjnych. Dodatkowo po dacie wprowadzenia systemu kolorowych certyfikatów, żadna duża elektrownia wodna w Polsce nie powstała. Oznacza to, że pieniądze, które płacą odbiorcy przemysłowi na rozwój odnawialnych źródeł energii pochłaniają duże elektrownie wodne.

Do pobrania:


Przeczytaj także: Rynek energii w Polsce 2010 Rynek energii w Polsce 2010

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: