eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w zawodzie nauczyciela nieopłacalna

Praca w zawodzie nauczyciela nieopłacalna

2009-10-13 13:16

Przeczytaj także: Nowy rok szkolny i stary problem - brak nauczycieli

fot. mat. prasowe

Czy jest Pani/Pan ogólnie rzecz biorąc zadowolona/zadowolony ze swojej pracy?

Czy jest Pani/Pan ogólnie rzecz biorąc zadowolona/zadowolony ze swojej pracy?

Mimo wielu codziennych trudności, z którymi przychodzi im się zmagać, 6 na 10 przebadanych nauczycieli jest jednak zadowolonych ze swojej pracy – a co dziesiąty deklaruje nawet, że jest bardzo zadowolony.

fot. mat. prasowe

Co Pani/Pana zdaniem jest najbardziej atrakcyjne w zawodzie nauczyciela?

Co Pani/Pana zdaniem jest najbardziej atrakcyjne w zawodzie nauczyciela?

Co więc jest atrakcyjne w tym zawodzie? Nauczyciele biorący udział w ankiecie Pracuj.pl wskazali na: satysfakcję z pracy z dziećmi i młodzieżą oraz urlop przysługujący nauczycielom podczas wakacji i ferii. Te dwa czynniki są dla nauczycieli zdecydowanie ważniejsze, niż choćby możliwość podnoszenia kwalifikacji i awansu.

Nie zarabia kokosów, ale mało który dorabia korepetycjami

Tygodniowy czas pracy nauczyciela zatrudnionego na pełny etat nie może przekroczyć 40 godzin, w tym liczba obowiązkowych godzin dydaktycznych w tygodniu, tzw. pensum, to obecnie 19 godzin. Z ankiety Pracuj.pl wynika jednak, że większość nauczycieli pracuje więcej – 31% badanych do 22 godzin zajęć dydaktycznych tygodniowo, a co dziesiąty pytany przeznacza na te zajęcia więcej niż 30 godzin. Do tego dodać należy przygotowanie do zajęć, czy sprawdzenie prac uczniów, na które prawie połowa (45%) nauczycieli poświęca do 9 godzin w tygodniu. 11% rekordzistów na dodatkową pracę przeznacza ponad 20 godzin.

fot. mat. prasowe

Ile godzin tygodniowo przeznacza Pani/Pan na dodatkowe czynności konieczne do pracy nauczyciela (prz

Ile godzin tygodniowo przeznacza Pani/Pan na dodatkowe czynności konieczne do pracy nauczyciela (przygotowanie zajęć, sprawdzanie prac uczniów)?

Mimo panującej powszechnie opinii, że nauczycielom łatwo dorobić, tylko jedna trzecia pytanych przyznała, że udziela korepetycji.

Czy warto więc być nauczycielem?

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej negatywne czynniki pracy w edukacji, nie dziwi fakt, że ponad połowa ankietowanych rozważa rezygnację z zawodu i poszukanie spełnienia zawodowego w innej profesji. Tyle samo (52%) pytanych nauczycieli i osób będących nauczycielami z zawodu, ale obecnie nie pracujących, uważa, że w dzisiejszych czasach nie warto być nauczycielem.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone poprzez wysłanie mailingu z zaproszeniem do wypełnienia ankiety online do 3500 użytkowników Pracuj.pl, zarejestrowanych jako „nauczyciel” (tzn. osób, które pracują jako nauczyciel, bądź są z zawodu nauczycielami, ale obecnie nie pracują). Od 15 do 22 września 2009 ankiety w całości wypełniło 970 osób.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: