eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 9/2004 (23-29.02.2004)

Tydzień 9/2004 (23-29.02.2004)

2004-03-01 01:45

  • Europejscy politycy są coraz poważniej zaniepokojeni wysokim kursem euro i malejącą wartością amerykańskiego dolara.
  • PKB Wielkiej Brytanii w roku 2003 wzrósł o 2,3%, a w czwartym kwartale wzrósł on 2,8%. To najlepsze wyniki od trzech lat.
  • Brytyjski funt jest obecnie najmocniejszy wobec USD od 11 lat, jego kurs wzrósł do 1,8627 USD.
  • W 2003 roku PKB Izraela wzrosło o 1,2% (eksport zwiększył się o 5,5%), lecz w latach 2001-2002 spadł łącznie o 2%.
  • Wstrzymując dostawy gazu na Białoruś Rosja liczy na zaakceptowanie przez ten kraj nowych cen (w rzeczywistości cen światowych, które są prawie trzykrotnie wyższe niż dotychczasowe), oraz ma nadzieję na przyspieszenie transakcji sprzedaży udziałów w białoruskim przedsiębiorstwie Biełtransnaftą, które jest dysponentem rurociągów na terytorium tego kraju.
  • Według izraelskiego Centralnego Biura Statystycznego bez pracy w tym kraju jest 10,9% aktywnych zawodowo. To najwyższy poziom bezrobocia od 12 lat.
  • Według szacunków Eurostat inflacja w strefie euro wyniesie w lutym 1,6%.
  • W roku 2003 Grupa Fiata poniosła straty netto w wysokości 1,9mld euro (w roku 2002 straty te wyniosły 4,2mld euro). Także obroty firmy spadły o 15%. By odzyskać utracony rynek Fiat w roku ubiegłym wypuścił 9 nowych modeli aut. Mimo to udział w rynku włoskim jest tylko na poziomie 30% (w latach osiemdziesiątych ok. 60%). Realizując program naprawczy Fiat zlikwidował 1200 miejsc pracy i sprzedał aktywa niestrategiczne o wartości 10mld euro.
  • W 2003 roku Lufthansa poniosła straty netto rzędu 980 mln euro.
  • Należąca do Volkswagena czeska firma Skoda Auto AS w 2003 roku zanotowała spadek zysku netto o prawie 19% r./r. Przychody koncernu spadły w ubiegłym roku o 0,3%. Skoda zatrudniała 22,8 tys. pracowników (o ok. 670 mniej niż w roku 2002).
  • Ukraińska korporacja ZPD podpisała umowę o przejęciu 79,48% akcji węgierskiej huty Dunaferr. To największe tego typu przedsiębiorstwo na Węgrzech. ZDP jest właścicielem lub zarządcą hut, kopalni oraz zakładów przemysłowych, które produkują rocznie 6 mln ton surówki oraz 7,8 mln ton stali. Roczny obrót przedsiębiorstw grupy ZPD w 2002 roku wyniósł blisko 3mld USD. ZPD przegrało rywalizację z koncernem LNM o Hutę Częstochowa i oprotestowało decyzje polskiego MSP.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

UKRAINA - POLSKA. CZYLI ZAWSZE PYTAJ ILE CO KOSZTUJE I PŁAĆ. POTEM I TAK ZAPŁACISZ, TYLKO ŻE ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ DZISIAJ MYŚLISZ

W biznesie już tak jest, że nie ma nic za darmo. Nawet po przyjacielskich rozmowach i serdecznych uściskach za realną usługę zawsze wystawiony będzie jakiś rachunek. Niekiedy nawet człowiek żałuje, że na samym początku nie została ustalona cena, nie została wystawiona przysłowiowa faktura i nie została ona uregulowana w terminie.
Jeśli myślisz, że ci się uda, to jesteś w błędzie. Taki rachunek zawsze:
  • w jakiejś formie zostanie wystawiony,
  • przyjdzie w najmniej oczekiwanym momencie i
  • będzie opiewał na kwotę wyższą, niż sam wycenisz wartość otrzymanej usługi.

Gdy w trakcie niedawnej wizyty prezydenta Ukrainy w Warszawie fetowano porozumienie w sprawie korzystnego dla Polski sposobu przyszłej eksploatacji rurociągu Odessa - Brody my doszukiwaliśmy się informacji o cenie, jaką będziemy musieli zapłacić za tę decyzję. Zwróciliśmy wówczas naszym czytelnikom uwagę, na duże zainteresowanie naszego gościa uczestnictwem Związku Przemysłowego Donbasu w prywatyzacji Huty Częstochowa. Sformułowaliśmy wówczas tezę, że to właśnie ta huta może być ceną za zwiększenie naszego bezpieczeństwa energetycznego. Dziś nie mamy podejrzeń. Mamy pewność, że huta była tą ceną.

Gdy polskie Ministerstwo Skarbu poinformowało o wyborze hinduskiego koncernu LNM na inwestora dla Huty Częstochowa zamiast ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu (ZPD), ukraińska reakcja na tę decyzję przeszła wszelkie przewidywania.

Prezydent Ukrainy zaskoczył wszystkich tym, że nie ukrywał swojej irytacji. Nie pozostawił wątpliwości, że uważa dostawy do Polski kaspijskiej ropy naftowej rurociągiem Odessa-Brody za zagrożone. Dyplomatycznie zwrócił uwagę, że uzgodniona forma eksploatacji rurociągu wymaga rozwiązania dwóch problemów: Ukraina musi zapewnić dostawy ropy, ale Polska musi zbudować rurociąg z Brodów do Płocka. Mimo, że uzgodniono, iż w trakcie budowy rurociągu ropa z Brodów do Polski będzie transportowana koleją, to jednak przypomniał, że jest możliwe inne rozwiązanie: "ropę z Brodów można przesyłać istniejącym już i działającym rurociągiem przez Słowację! A tymczasowe wykorzystanie kolei do transportu ropy do Polski np. koleją jego zdaniem może to nie być najszczęśliwszym rozwiązaniem...

Stanowisku prezydenta towarzyszyła fala artykułów, nawołujących do rewizji stosunków polsko-ukraińskich tak w gospodarce, jak i w polityce. Zarzucano nam "ukrainofobię", a także... zakwestionowano nasze prawo do zgłaszania pretensji do treści napisów na Cmentarzu Orląt Lwowskich...

UFF! Oni chyba mieli pewność, że Huta Częstochowa będzie w ich rękach. A swoją drogą ciekawe na czym opierali swoje nadzieje, może im ktoś to obiecał?...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: