eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek deweloperski IV 2009

Rynek deweloperski IV 2009

2009-05-14 11:21

Rynek deweloperski IV 2009

Sytuacja na rynku nieruchomości w USA w marcu 2009 © fot. mat. prasowe

Raport Szybko.pl i Expander podaje, że przez ostatnie tygodnie nasilają się głosy o kończącym się kryzysie na amerykańskim rynku nieruchomości. Czy dane dotyczące aktywności w tej sferze gospodarki w marcu potwierdzają takie przypuszczenia?

Przeczytaj także: Ceny działek budowlanych I-III 2009

Z czterech najbaczniej obserwowanych przez analityków i inwestorów marcowych wskaźników dotyczących koniunktury na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych jedynie sprzedaż domów na rynku pierwotnym wypadła lepiej od oczekiwań. Utrzymała się na podobnym poziomie jak w lutym. Towarzyszył temu jednak silny spadek cen w porównaniu z poprzednim miesiącem. Mediana obniżyła się do 201,4 tys. USD z 208,7 tys. USD. Sprzedaż demów na rynku wtórnym, liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów były niższe od prognoz ekonomistów, a także wypadły gorzej niż w lutym.

Kluczowa jest sytuacja na rynku wtórnym domów. Rosnąca liczba niesprzedanych nieruchomości wraz z wyższymi kosztami finansowania stała się zarzewiem obecnego kryzysu. To, co jest najbardziej niepokojące, to fakt, że po trzech latach kryzysu problem nie sprzedanych domów jest wciąż dość daleki od rozwiązania. Ich liczba co prawda zmniejszyła się w marcu do 3 737 tys., ale przy obecnej aktywności kupujących potrzeba aż 9,8 miesiąca, aby mieszkania te znalazły nabywców. Jeszcze gorzej pod tym względem jest na rynku pierwotnym, gdzie zapasy niesprzedanych domów wskazują, że do ich zbycia potrzeba 10,7 miesiąca.

fot. mat. prasowe

Sytuacja na rynku nieruchomości w USA w marcu 2009

Sytuacja na rynku nieruchomości w USA w marcu 2009

Z raportu wynika, że nie ma przy tym wątpliwości, że dynamika spadku aktywności na rynku nieruchomości w USA będzie stopniowo zmniejszać się. Jednak od osłabienia tempa spadku do poprawy sytuacji droga jest jeszcze daleka. Jak na razie malejące oprocentowanie kredytów hipotecznych nie stanowi przełomu w skłonności do zadłużania się Amerykanów. W pierwszym tygodniu marca liczba kredytów hipotecznych zwiększyła się o 4,7%, w kolejnym spadła o 11%. W trzecim tygodniu wzrost wyniósł 5,3%, a w ostatnim mieliśmy przeszło 18-proc. spadek. Trudno mówić tu więc o jednoznacznej tendencji, tym bardziej, że wiele z zaciąganych kredytów wynika jedynie z refinansowania wcześniejszych zobowiązań. Nie ma się co temu dziwić. Rosnące bezrobocie, które w kwietniu zbliżyło się według prognoz do 9%, nie zachęca do zadłużania się.

Tym samym trudno na podstawie marcowych danych mówić o początkach końca kryzysu na rynku nieruchomości w Ameryce. Co najwyżej można dopatrywać się szans na ustabilizowanie się sytuacji na niskim poziomie - podsumowują eksperci Szybko.pl i Expandera.


oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: