eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ożywienie gospodarcze - są pierwsze oznaki

Ożywienie gospodarcze - są pierwsze oznaki

2009-05-06 14:12

Ożywienie gospodarcze - są pierwsze oznaki

BarCap - spready obligacji przedsiębiorstw (względem 5-letnich obligacji skarbowych w %), 2 IX 2008 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Eksperci Franklin Templeton uważają, że na zachmurzonym niebie europejskiej gospodarki pojawiły się pierwsze promyki nadziei. W Wielkiej Brytanii, ceny domów wzrosły w marcu po raz pierwszy od października 2007 roku, a nowych hipotek otwiera się więcej niż oczekiwano. W lutym br., wskaźniki działalności produkcyjnej w strefie euro drgnęły lekko do góry, chociaż pozostają nadal głęboko pod kreską, a w marcu 2009 r. niespodziewany wzrost zanotował indeks PMI.

Przeczytaj także: Ożywienie gospodarki: czy plany pomogą?

Poniższe globalne perspektywy ekonomiczne zespołu ds. instrumentów o stałym oprocentowaniu Franklin Templeton zawierają:
  • Niejednoznaczne sygnały z rynków kredytowych
  • Kontrowersje wokół programów ratowania banków
  • G-20: dobre wiadomości dla rynków wschodzących
  • Prognozy dla Europy
Niejednoznaczne sygnały z rynków kredytowych

Zdaniem Franklin Templeton przez większą część marca, rynki kapitałowe zyskiwały na wartości z kilku powodów. Pojawiły się oznaki odbicia, przynajmniej w USA, a także dało się zauważyć pierwsze symptomy zmiany trendu w budownictwie, sprzedaży detalicznej i indeksach PMI. Na poprawę koniunktury wpłynęło też ogłoszenie szczegółowych planów ratowania amerykańskich banków, rozluźnienie zasad rachunkowości market-to-market w USA i szczyt G-20 w Londynie zakończony ogólnym porozumieniem w zakresie potrzeby uregulowania sektora finansowego i sposobów walki z obecnym kryzysem.

Ożywienie na rynku kapitałowym nie znalazło jednak pełnego odzwierciedlenia na rynkach kredytowych. Spółki, które mają dostęp do rynków kredytowych, płacą za ten przywilej słoną cenę. Niskie stopy procentowe stały się zachętą do emisji nowych papierów dłużnych przez spółki o ratingu inwestycyjnym z branż defensywnych, m.in. spółek farmaceutycznych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej, a wysokie spready na tych papierach przyciągają liczne grono nabywców. Dla emitentów wyższego ryzyka, pozyskanie kapitału jest jednak wciąż bardzo drogie lub wręcz niemożliwe. Wiele firm ma trudności z przedłużeniem okresu kredytowania. Inwestorzy (w tym także banki) chętnie sięgają po obligacje gwarantowane przez państwo, jednak papiery sekurytyzowane i kredyty lewarowane bez gwarancji rządowych pozostają w niełasce.

fot. mat. prasowe

BarCap - spready obligacji przedsiębiorstw (względem 5-letnich obligacji skarbowych w %), 2 IX 2008

BarCap - spready obligacji przedsiębiorstw (względem 5-letnich obligacji skarbowych w %), 2 IX 2008 - 8 IV 2009

W połowie marca, Fed rozpoczął wykup długoterminowych obligacji rządowych i papierów zabezpieczonych hipotekami, mając na celu obniżenie oprocentowania obligacji korporacyjnych, a w konsekwencji ożywienie gospodarki. Są pierwsze sygnały świadczące o tym, że najgorsze jest już za nami: na początku kwietnia, indeks CDX obejmujący 125 amerykańskich emitentów o ratingu inwestycyjnym wykazywał o wiele niższy poziom ubezpieczenia od ryzyka niż notowane miesiąc wcześniej spready na poziomie 250 punktów bazowych ponad papiery skarbowe. Wysoki popyt notowano także na rynku obligacji komunalnych.

 

1 2 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: