eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Metale nieżelazne odczują kryzys

Metale nieżelazne odczują kryzys

2009-05-06 12:34

Przeczytaj także: Rzadkie metale z KGHM


Jak podkreśla prezes Peczela, w obiektach po wydziale elektrolizy planowana jest wstępnie produkcja instalacji do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Spółka będzie się koncentrowała na rozwoju części przetwórczej aluminium. Obecna sytuacja sprzyja procesom restrukturyzacji wewnętrznej firm sektora metali nieżelaznych. Przykładowo Hutmen SA w dłuższym terminie zamierza wyprowadzić działalność poza centrum Wrocławia, a uwolnioną w ten sposób działkę sprzedać. Spółka jest już po restrukturyzacji zatrudnienia. Obecnie zatrudnia 380 osób.

Rynek wyczekuje - mówi Mieczysław Wicherski, kierownik biura zarządu Hutmenu SA. Widać to zwłaszcza po zachowaniach klientów, którzy nie są skłonni do kontraktowania dużych ilości towarów. Generalnie jednak na rynku nie widać oznak kryzysu i nie ma paniki. Zdaniem Wicherskiego, dla rynku najważniejsza jest inicjatywa rządu i NBP w postaci pakietu proinwestycyjnego w kwocie ponad 91 mld zł, przeznaczonego głównie na poręczenia i gwarancje oraz wydatki na inwestycje współfinansowane z UE. Polska ma do wykorzystania znaczne fundusze unijne. Ponadto jest organizatorem Euro 2012. Trzeba będzie zatem zrealizować wiele inwestycji infrastrukturalnych - zauważa Wicherski. Ktoś będzie budował drogi i stadiony. I to jest szansa dla wielu firm.

Pora konsolidować

W opinii przedstawicieli branży, recesja może przyspieszyć procesy konsolidacyjne w sektorze. Być może dojdzie do fuzji Huty Cynku Miasteczko Śląskie i ZGH Bolesław. Zdaniem Śmieszka, ta fuzja powinna zostać przeprowadzona już kilka lat temu. Huta Cynku Miasteczko Śląskie SA jest producentem cynku (40 proc. krajowej produkcji cynku) i ołowiu (50 proc. krajowej produkcji ołowiu i stopów). Zatrudniająca 1083 osób huta ma poważne kłopoty finansowe, które mogą doprowadzić do jej upadłości. Ubiegły rok huta zamknęła stratą. Banki wypowiedziały jej kredyty, doszło też do blokady rachunków bankowych. Ministerstwo Skarbu Państwa przedstawiło plan pomocy dla huty. Zgodnie z jego założeniami, w ciągu najbliższych trzech miesięcy bieżącą produkcję w hucie będą finansowały Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław w Bukownie.

Sytuacja huty w styczniu była tragiczna - przyznaje Krzysztof Kurko, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Huty Cynku Miasteczko Śląskie. Obecnie funkcjonujemy dzięki pomocy ZGH Bolesław. Być może dojdzie do fuzji obu firm, które podpisały porozumienie w tej kwestii. Jeśli jednak nie dostaniemy wsparcia firnansowego ze strony państwa, to obawiam się, że dobre chęci ZGH Bolesław nie wystarczą - dodaje Kurko. Warunki makroekonomiczne są niekorzystne. Myślę tu o cenach metali nieżelaznych, rosnących cenach energii.

Bez pomocy finansowej dołączymy do firm, które nie przetrwały na rynku. Na początku stycznia tego roku spółka Orzeł Biały poinformowała o zakończeniu negocjacji w sprawie przejęcia Baterpolu. Podpisano nawet umowę przedwstępną dotyczącą sprzedaży 100 procent udziałów w spółce Baterpol na rzecz Orła Białego. Prezes UOKiK nie wyraził jednak zgody na połączenie obu podmiotów. W uzasadnieniu decyzji stwierdził, iż połączenie prowadziłoby do eliminacji konkurencji na rynku przetwarzania odpadów niebezpiecznych z zużytych akumulatorów. Powodem, dla którego dążymy do zakupu spółki Baterpol, jest możliwość uzyskania efektu synergii, a tym samym zabezpieczenie kondycji Grupy Kapitałowej Orzeł Biały SA przed kryzysem gospodarczym - przekonywał Zbigniew Rybakiewicz, prezes zarządu spółki Orzeł Biały. - Przedstawiliśmy prezesowi UOKiK stosowne wyjaśnienia.

oprac. : Renata Dudała / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: