eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 3/2004 (12-18.01.2004)

Tydzień 3/2004 (12-18.01.2004)

2004-01-19 09:21

  • Komisja Europejska (KE) złoży skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na decyzję unijnych ministrów finansów, o zawieszeniu procedur karnych wobec Francji i Niemiec za złamanie zasad dyscypliny budżetowej (chodzi o poziom deficytu budżetowego).
  • Komisja Europejska przesunęła datę ogłoszenia planów budżetowych dla UE na lata 2007-2013 na 10 lutego br.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w roku 2003 niemiecki PKB po raz pierwszy od 10 lat zmniejszył się o 0,1% (w roku 2002 zanotowano wzrost PKB o 0,2%), a deficyt budżetowy wyniósł 4,0% PKB. Z komunikatu FUS wynika także, że publiczne wydatki (z budżetu centralnego, budżetu krajów związkowych oraz samorządów) były o 86mld euro wyższe niż wpływy. Wydatki konsumenckie zmniejszyły się w całym roku o 0,2%, a inwestycje firm spadły o 4,0%.
  • Centralny Bank Rosji obniżył podstawową stopę refinansową z 16% na 14%.
  • Ukraiński rząd zatwierdził umowę z Polską o sposobie wykorzystania rurociągu Odessa-Brody oraz o budowie kolejnego odcinka tego rurociągu Brody-Płock.
  • Ubiegłoroczne tempo wzrostu gospodarczego na Ukrainie wyniosło ok. 8%. W ubiegłym roku średnie płace wzrosły o 23%.
  • Tegoroczny węgierski deficyt wyniesie 4,6% PKB. W tym celu zapowiedziano cięcia budżetowe na poziomie ponad 650mln USD. Obecny stan węgierskich finansów publicznych stawia pod znakiem zapytania plany tego kraju związane z wejściem w 2008 roku do strefy euro.
  • Według Ministerstwa Statystyki Białorusi w 2003 roku inflacja wyniosła 25,4%.
  • W roku 2003 eksport energii elektrycznej z Litwy wzrósł o 10,3%, z Polski o 35%, a z Ukrainy aż o 84%.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CO NOWEGO W ROSYJSKIEJ GOSPODARCE

W 2003 roku Rosja osiągnęła wzrost gospodarczy na poziomie niemal 7%. To jeden z najlepszych wyników w porównaniu z gospodarkami krajów europejskich i dobry prognostyk na przyszłość po nieco słabszym 2002 roku. Napawa to optymizmem rosyjskich polityków, którzy postawili sobie za cel podwojenie PKB w ciągu dekady. Problemem podstawowym pozostaje jednak w dalszym ciągu duże jej uzależnienie od działu surowcowego i eksportu surowców. W tym zakresie rok ubiegły był udany, bo udział sektora przetwórczego w PKB wyniósł 10%, wobec 8% w roku poprzednim.

Jednak niezależnie od tych przekształceń strukturalnych w rosyjskiej gospodarce widoczne są zabiegi Kremla umacniające jego rolę głównego dostawcy surowców energetycznych do krajów Unijnych. Widać to w rosyjskich zabiegach o przejęcie kontroli nad białoruskimi i ukraińskimi rurociągami.

Obecnie rosyjski rząd postanowił skoncentrować swoją uwagę na dwóch priorytetach:
  • utrzymanie obecnego tempa wzrostu gospodarczego i przemian strukturalnych w gospodarce oraz
  • reformy w zaniedbanym dotąd sektorze spraw socjalnych.

Oczekuje się wprowadzenia reform w zasadach finansowania ochrony zdrowia i w dotychczasowym systemie opieki społecznej. Otwarto już możliwość działania prywatnych funduszy emerytalnych, ale dzisiaj objęto nimi zaledwie ok. 1,5% zatrudnionych. Także dużym problemem Rosji jest bieda. Szacuje się, że ok. 10% ludzi żyje na granicy lub poniżej granicy minimum socjalnego.

Rosyjski rubel systematycznie umacnia się (w ubiegłym roku o 20%). Zeszłoroczna inflacja spadła do 12%, a w tym roku plany rządowe przewidują jej dalszy spadek do poziomu jednocyfrowego. Sytuacja na międzynarodowych rynkach walutowych (spadek kursu USD wobec euro), stabilizacja zaufania do rubla, a także rosnąca wymiana z krajami Unii (tegoroczny eksport do "25" będzie stanowił ok. 50% rosyjskiego eksportu) powodują, że na rynku rosyjskim maleje dotychczasowa pozycja dolara, a rośnie rola rubla i euro jako waluty rozliczeniowej. Rosną też oszczędności. Analitycy z zainteresowaniem obserwują przygotowania do wprowadzenia rubla jako wspólnej waluty Związku Białorusi i Rosji (operacja ta jest planowana na 1.01.2005 roku).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: