eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cyberprzestępcy szybsi i skuteczniejsi

Cyberprzestępcy szybsi i skuteczniejsi

2009-03-19 12:23

Przeczytaj także: ESET: zagrożenia internetowe 2009


Świat wirtualny zacznie borykać się z problemami świata realnego

Wiele zagrożeń spotykanych w świecie realnym będzie można spotkać również w świecie wirtualnym. Do swojego procederu cyberprzestępcy potrzebują licznej publiczności, dlatego też ich ofiarami często padają obywatele świata wirtualnego oraz miłośnicy gier online. Jest to szczególnie zauważalne w Azji, gdzie tego typu gry stały się niezwykle popularne.

Problemy ze zniszczonymi systemami DNS będą nadal przyprawiać o ból głowy

Według ekspertów, cyberprzestępcy już teraz korzystają z zainfekowanej pamięci podręcznej systemów DNS (Domain Name System) w celu tworzenia ukrytych kanałów komunikacji, obchodzenia zabezpieczeń i zamieszczania szkodliwych treści. Mimo bliskiej współpracy producentów zabezpieczeń z organizacjami zarządzającymi rejestrami DNS, konieczne jest zaangażowanie się w ten problem Internetowej Korporacji ds. Nadawania Nazw i Numerów (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers — ICANN).

W przeciwieństwie do gospodarki globalnej, gospodarka podziemia przestępczego będzie nadal rozkwitać

Liczba szkodliwych programów wykradających informacje, takie jak dane do logowania oraz numery i kody dostępu do kont bankowych i kart kredytowych, będzie rosła. Co więcej, fałszywe aplikacje i serwisy z aukcjami szkodliwego oprogramowania to bardzo prężnie rozwijająca się branża w półświatku przestępczym.

Liczba przypadków kradzieży tożsamości będzie na całym świecie rosnąć

Według Trend Micro, ponieważ tylko nieliczne kraje wprowadziły w życie prawo definiujące ten rodzaj przestępstwa, w 2009 r. przypadki kradzieży tożsamości dotkną wielu niczego niespodziewających się użytkowników. Według Centrum badań nad kradzieżą tożsamości (Identity Theft Research Center — ITRC), w 2008 r. zanotowano najwyższą w historii liczbę przypadków naruszenia poufności danych.

Liczba wiadomości o charakterze spamu będzie rosła

95% wszystkich wiadomości e-mail zawiera spam. Każdego dnia wysyłanych jest około 115 miliardów wiadomości o charakterze spamu. Prawie wszystkie pochodzą z zaatakowanych komputerów. Dla porównania, w latach 2005-2006 liczba ta wynosiła średnio 75 miliardów. W przypadku spamu liczby są najważniejsze — im więcej wysłanych wiadomości i im skuteczniejsze techniki inżynierii społecznej, tym większe szanse na kliknięcie.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: