eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Nanorurki bezkonkurencyjne

Nanorurki bezkonkurencyjne

2004-01-02 00:01

Testy przeprowadzone na Uniwersytecie Maryland dowiodły, że nanorurki węglowe to na dzień dzisiejszy najlepszy znany półprzewodnik. Świetnie spisujące się w temperaturze pokojowej tranzystory wykonane z tego materiału mogą więc w przyszłości trafić do produkowanych na skalę masową urządzeń elektronicznych.

Przeczytaj także: Nowy rekord szybkości

Cudowne właściwości węglowych nanorurek, które mają zrewolucjonizować przemysł - począwszy od wytwórców materiałów plastycznych, a skończywszy na półprzewodnikach - są znane od dawna, jednak jak dotąd nie przeprowadzono precyzyjnych pomiarów ich właściwości przewodzących. Dopiero teraz takie testy wykonano w należącym do Uniwesytetu Marylan Centrum Badań nad Superprzewodnikami. Wyniki zaskoczyły nawet największych optymistów.

Grupa badaczy pod przewodnictwem Michaela Fuhrera zbudowała z nanorurek tranzystor o współczynniku ruchliwości nośników ładunków (który określa, jak dobrze materiał przewodzi elektryczność) blisko o 25% wyższym, niż przy stosowaniu jakiegokolwiek poznanego do tej pory półprzewodnika. Naukowcy użyli relatywnie długich nanorurek o długość do 0,03 cm. Wcześniej w podobnych eksperymentach używano nanorurek 100-krotnie krótszych. Poprzedni "rekord" przewodnictwa został ustanowiony w roku 1955, gdy badano antymonek indu. Przewaga nanorurek nad stosowanym dziś w przemyśle komputerowym krzemem jest w kwestii przewodnictwa ponad 70-krotna.

Według ekspertów, węglowe nanorurki mają szanse wyprzeć krzem z układów scalonych w ciągu dekady. Wciąż jednak trzeba opracować nową technologię produkcji tego materiału - obecnie jest to proces powolny i kosztowny. Z tego też względu niektórzy eksperci przewidują, że bardziej praktyczną alternatywą mogą okazać się krzemowe nanodruciki.

Węglowa nanorurka to po prostu warstwa atomów węgla. Nanorurki są niezwykle małe i z tego powodu zachowują się jak obiekty jednowymiarowe - praktycznie nie posiadają wysokości ani szerokości, nie stanowią więc przeszkody dla szybkiego przemieszczania elektronów.

oprac. : 4Press

Więcej na ten temat: nanorurki, tranzystory, tranzystor
Efektowne Centrino z BenQ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: