eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lista dłużników II 2009

Lista dłużników II 2009

2009-02-27 14:07

Lista dłużników II 2009

Łączna kwota zaległych płatności klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań, VIII 2007 - II © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z najnowszego raportu InfoDług, publikowanego cyklicznie przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A., wynika, że łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce wynosiła w lutym 2009 r. 8,6 miliarda złotych. W ostatnim kwartale kwota ta wzrosła o prawie pół miliarda. Do 1,3 miliona wzrosła liczba osób, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni. Średnia kwota zaległego zadłużenia wzrosła przez ostatni kwartał do 6636 złotych.

Przeczytaj także: Lista dłużników II 2008

Klient podwyższonego ryzyka (czyli osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni) to częściej mężczyzna niż kobieta, w wieku pomiędzy 30 a 39 rokiem życia, mieszkający w województwie śląskim lub mazowieckim, częściej w mieście do 500 000 mieszkańców, a w przypadku dwóch powyższych województw – w Warszawie i w Katowicach. Jego średnie zaległe zadłużenie wobec banków, kontrahentów lub firm dostarczających usługi masowe, wynosi 6636 złotych. W porównaniu z poprzednią edycja raportu sprzed trzech miesięcy jego średnie zaległe zadłużenie wzrosło o 211 złotych, czyli o około 3%.

Na całościową kwotę zaległych płatności, wynoszącą w lutym 2009 roku 8,6 miliarda złotych, składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów, opłat leasingowych, a także opłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie.

fot. mat. prasowe

Łączna kwota zaległych płatności klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań, VIII 2007 - II

Łączna kwota zaległych płatności klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań, VIII 2007 - II 2009

Kwota zaległych płatności stale wzrasta – średnio o około 0,5 miliarda co trzy miesiące. W poprzedniej edycji raportu zauważalne było gwałtowne zwiększenie dynamiki tego wzrostu. Kwota zadłużenia wzrosła wtedy o 1,06 miliarda złotych. W ostatnich trzech miesiącach tempo wzrostu powróciło do poprzedniego poziomu. Kwota zaległych płatności Polaków wzrosła o pół miliarda złotych (0,47).

Zgodnie z danymi opublikowanymi rok wcześniej, w lutym 2008 roku, zaległe płatności wynosiły 6,16 miliarda, wzrost rok do roku wyniósł więc 39%.

„Obserwujemy stały wzrost całościowej kwoty zaległości i liczby Polaków, którzy spóźniają się z regulowaniem swoich zobowiązań. Na szczęście, mimo zawirowań na rynku finansowym, dynamika tego wzrostu nie zwiększyła się. Najwyraźniej mimo pogarszających się warunków na rynku, Polacy starają się dotrzymywać terminów płatności.” powiedział Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu InfoMonitora. „Pozytywnym sygnałem jest też to, że coraz więcej banków oraz firm dostarczających usługi masowe weryfikuje swoich nowych klientów i kontrahentów. Od początku roku udostępniliśmy ponad 600 tysięcy raportów o przedsiębiorcach i konsumentach.”

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: