eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lista dłużników II 2008

Lista dłużników II 2008

2008-03-03 00:21

Lista dłużników II 2008

Łączna kwota zaległych płatności klientów czasowo niewywiązujących się ze zobowiązań (VIII 2007-II 2 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Według nowego raportu InfoDług, przygotowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (InfoMonitor) oraz Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK), w lutym 2008 roku łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka wzrosła do 6,16 miliarda złotych. Jeszcze w sierpniu 2007 roku zaległe płatności Polaków wynosiły 4,9 miliarda złotych.

Przeczytaj także: Lista dłużników: blisko 950 tys. osób nie płaci w terminie

Statystyczny klient podwyższonego ryzyka to mężczyzna w wieku między 31 a 40 lat. Najwięcej takich osób mieszka w województwie śląskim i mazowieckim. Według raportu więcej takich osób to mieszkańcy miast poniżej 500 tysięcy, jednak najwięcej nierzetelnych klientów mieszka w Warszawie oraz Katowicach. Średnie zadłużenie osoby czasowo niewywiązującej się ze zobowiązań to 5180 złotych.

Blisko 90% uczestników obrotu gospodarczego spłaca zobowiązania terminowo, budując swoją pozytywną historię kredytową i biznesową. Jest też jednak grupa klientów podwyższonego ryzyka, która czasowo nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Należy jednak podkreślić, że istnieje wyraźna różnica pomiędzy takimi osobami, które często nie z własnej winy znalazły się czasowo w trudnym położeniu, a osobami, które już zaciągając zobowiązanie wiedziały, że nie będą mogły lub wręcz nie będą chciały się z niego wywiązać.

Na podstawie informacji zgromadzonych w Ewidencji Dłużników InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej S.A., bazie Biura Informacji Kredytowej oraz w Rejestrze Dłużników Związku Banków Polskich, przygotowano raport o klientach wysokiego i podwyższonego ryzyka w obrocie gospodarczym oraz ich zobowiązaniach, pokazujący podział na województwa, a także wiek i płeć nierzetelnych klientów.

Liczba osób które zalegają z płatnością zobowiązań powyżej 60 dni, sięgnęła w lutym 2008 roku łącznie 1,19 miliona osób. Niektórzy konsumenci mają więcej niż jeden wpis w bazach InfoMonitora, BIK i ZBP. Podczas, gdy ogólna liczba klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań wynosi 1,19 miliona, liczba rekordów z informacjami gospodarczymi to ponad 2,1 miliona.

fot. mat. prasowe

Łączna kwota zaległych płatności klientów czasowo niewywiązujących się ze zobowiązań (VIII 2007-II 2

Łączna kwota zaległych płatności klientów czasowo niewywiązujących się ze zobowiązań (VIII 2007-II 2008)

Łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce, w lutym 2008 roku wynosiła 6,16 miliarda złotych. Są to zobowiązania wynikające zarówno z niespłacanych kredytów hipotecznych, kredytów konsumpcyjnych opłat leasingowych, ale także opłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie. W porównaniu z pierwszą edycją raportu z sierpnia 2007, łączna suma zaległych płatności wzrosła o ponad 1,2 miliarda złotych.

Mieszkańcy województwa śląskiego nie spłacają zobowiązań na łączną kwotę 862 milionów złotych, natomiast w województwie mazowieckim kwota zaległych zobowiązań to aż 925 milionów złotych Najrzetelniej ze swoich zobowiązań wywiązują się mieszkańcy województwa podlaskiego – zaległe zobowiązania w tym województwie to 77 milionów złotych.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: