eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Euler Hermes: rynki wschodzące a recesja

Euler Hermes: rynki wschodzące a recesja

2009-03-01 12:30

Przeczytaj także: Rynki wschodzące atrakcyjne w 2009 r.


Turcja: silna inflacja i niskie rezerwy walutowe

Od 2007 r. wzrost gospodarczy w Turcji znacznie przyhamował (6,9% w 2006 r., 4,5% w 2007 r.). Euler Hermes przewiduje, że w 2008 r. tempo wzrostu utrzyma się na poziomie 2,3%, a w 2009 r. spadnie do 1,0%. Inflacja pozostanie stosunkowo wysoka. Euler Hermes szacuje, że stopa inflacji w 2008 r. wzrośnie do 10,1% i pozostanie na podobnym poziomie w roku 2009 (10%).

Duży deficyt obrotów bieżących oraz zależność od krótkoterminowych przepływów kapitałowych są główną słabością tego kraju, a turecka lira gwałtownie się osłabiła. Rezerwy walutowe również się zmniejszyły, ale nadal pokrywają 3,5 miesiąca importu, choć jedynie 60% długu zagranicznego wymagalnego w 2009 roku.

Euler Hermes utrzymał dla tego kraju rating C, ale bacznie obserwuje sytuację, w tym rozwój wypadków w zakresie obecnie omawianego programu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Indie: znaczne rezerwy walutowe, ale ograniczone możliwości

W czwartym kwartale 2008 r. Indie odnotowały gwałtowny spadek działalności przemysłowej. Sektor bankowy jest stosunkowo dobrze chroniony przed bezpośrednim wpływem globalnego kryzysu gospodarczego, chociaż warunki kredytowania znacznie się zaostrzyły. Indyjski rynek akcji oraz kursy walut również ucierpiały. Tempo wzrostu gospodarczego znacznie spowolniło, ale w kontekście globalnym pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie (7,0% w 2008 r. i 5,0% w 2009 r. według prognoz Euler Hermes).

Rządowe wsparcie waluty doprowadziło do znacznego zmniejszenia rezerw walutowych, ale i tak pokrywają one siedem miesięcy importu oraz całość długu zagranicznego.

Niemniej rozmiar deficytu fiskalnego znacznie ogranicza działania rządowe mające na celu zrównoważenie spowolnienia w działalności gospodarczej. W bieżącym roku finansowym planowany był on na poziomie 2,5% PKB, ale ostatnie oficjalne prognozy zakładają już jego wzrost do 6% PKB. Skonsolidowany deficyt, obejmujący obok budżetu centralnego także budżety stanowe, przekroczy 10%. Jest to poziom możliwy jeszcze do obsługi, ale jedynie w krótkim okresie.

W związku z tym Euler Hermes utrzymał dla tego kraju rating B. Konieczna jest także dalsza obserwacja niepewnej sytuacji w regionie oraz tamtejszych uwarunkowań politycznych.

Informacje o ratingu
Euler Hermes przypisuje każdemu krajowi rating ryzyka, odzwierciedlający poziom ryzyka gospodarczego i politycznego w danym kraju. Czynniki ekonomiczne wzięte pod uwagę to wskaźniki makroekonomiczne (zadłużenie, deficyt fiskalny itp.) oraz czynniki instytucjonalne i strukturalne. Uwzględnione czynniki polityczne to sprawność oraz stabilność funkcjonującego systemu politycznego. Połączenie tych dwóch rodzajów wskaźników znajduje odzwierciedlenie w ratingu danego kraju – AA, A, BB, B, C lub D, przy czym AA jest najwyższym ratingiem.

poprzednia  

1 ... 3 4

KRD: długi Polaków 2008

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: