eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Euler Hermes: rynki wschodzące a recesja

Euler Hermes: rynki wschodzące a recesja

2009-03-01 12:30

Euler Hermes: rynki wschodzące a recesja

Wzrost gospodarczy w krajach wschodzących © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W ostatnich dniach jednym z wiodących tematów była wartość polskiej złotówki. Słusznie czy nie, jest ona (tak jak i ocena całej naszej gospodarki) wiązana z pozostałymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej, oraz szerzej - z rynkami wschodzącymi. Euler Hermes postanowił przyjrzeć się ich aktualnej ocenie z punktu widzenia międzynarodowych rynków finansowych.

Przeczytaj także: Rynki wschodzące atrakcyjne w 2009 r.

Ocena kraju a ryzyko w wymianie gospodarczej


Tomasz Starus, główny analityk i dyrektor Działu Oceny Ryzyka w Euler Hermes w Polsce przypomina: „Ocena gospodarki kraju może, ale nie musi przekładać się bezpośrednio na ryzyko w wymianie handlowej naszej firmy z odbiorcą z danego kraju. Od czego to zależy, kiedy powinniśmy brać to pod uwagę przy sprzedaży za granicę? Decydujący jest wynik tej oceny. Jest ona – mówiąc w skrócie – oceną wypłacalności danej gospodarki. Gdy kryzys finansowy w danym kraju jest znaczny, przekłada się to na kondycję nawet solidnych odbiorców i mamy wtedy do czynienia nie z dominem, ale z tornadem upadłości.”

Eksperci podają, że takim progiem, przy którym ryzyko jest rzeczywiście wysokie to ocena kraju na poziomie „C”. Euler Hermes podaje jako przykład Węgry – będą one potrzebować zapewne dalszej pomocy finansowej z zewnątrz. Przekłada się to na sytuację przedsiębiorstw i masową skalę ich upadłości – spodziewane 14 tysięcy w br. (szokująca liczba, biorąc pod uwagę wielkość kraju).

Euler Hermes zauważa, że możemy tez mieć do czynienia z odwrotną sytuacją – gdy kraj ma dobrą płynność finansową, a mimo to lokalni przedsiębiorcy nie spłacają swoich zobowiązań. Takim przykładem mogą być Włochy, mające rating „AA„, czyli cieszące się zaufaniem inwestorów, nie mające problemów z obsługą zadłużenia. Jednocześnie ryzyko braku płatności ponoszone przez polskich eksporterów na rynek włoski jest większe, niż to z jakim mamy do czynienia na rodzimym rynku. A przecież Polska ma rating „BB”, a płynność finansowa polskich przedsiębiorstw także pogorszyła się w ostatnim kwartale… Analogicznie jak we Włoszech jest w odniesieniu np. do Niemiec, Wlk. Brytanii czy Hiszpanii. Są to kraje bardzo stabilne w sensie makroekonomicznym, w pełni wypłacalne, ale nie przekłada się to na spodziewane bezpieczeństwo transakcji.

Gospodarki wschodzące spowalniają


W warunkach recesji ryzyko kraju nabiera innego wymiaru. Zdaniem Euler Hermes gospodarki wschodzące stają w obliczu:
  • zanikających źródeł finansowania zewnętrznego,
  • recesji w największych gospodarkach – czyli spadku eksportu,
  • spadających cen surowców i żywności, istotnych w ich bilansie handlowym.
Problemy banków z płynnością, zmienne kursy walut oraz wycofanie kapitału zagranicznego dodatkowo pogłębiły te trudności. Słabości tych gospodarek, takie jak np. deficyt wymiany handlowej, mniej widoczne w okresach wzrostu, teraz ponownie się wyłoniły. Teoria decouplingu, według której gospodarki wschodzące miałyby dalej się rozwijać, w znacznym stopniu straciła zasadność.

 

1 2 ... 4

następna

KRD: długi Polaków 2008

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: