eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dzienniki telewizyjne XII 2008

Dzienniki telewizyjne XII 2008

2009-02-01 00:05

Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne XI 2008


Z raportu wynika, że szczególnie dużo różnic pojawia się miedzy skąpymi relacjami TVP1, TVP2, Polsatu a bogatym materiałem przygotowanym przez TVN na temat zawieszenia zarządu TVP.

Dziennikarze „Wiadomości” news o zmianach w TVP zatytułowali „Kontrowersyjnymi decyzjami”, natomiast „Panorama” – „Konfliktem w TVP”. Polsat z kolei wspominał o „zamęcie” w TVP, a materiał nazwał „Złapał Kozak Tatarzynę”. Serwisy telewizji publicznej oraz „Wydarzenia” skupiły się na informacyjnym zaprezentowaniu wydarzenia. Zarówno „Wiadomości” jak i „Panorama” zakomunikowały, że pełniący obowiązki prezesa, Piotr Farfał, związany jest z LPR. Informacja ta umknęła „Wydarzeniom”. „Fakty” natomiast wzmiankowały o powiązaniach Piotra Farfała z Młodzieżą Wszechpolską. Tytuł materiału przybrał formę pytania o to, kto obecnie sprawuje władzę w TVP („kto tu rządzi?”). Cały reportaż „Faktów” stał się próba odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie.

Z analiz wynika, że reportaż TVN-u jest najbardziej obszerny. TVP1, TVP2 oraz „Wydarzenia” zdobyły się wyłącznie na przygotowanie krótkich wypowiedzi odredakcyjnych oraz wyemitowanie wypowiedzi Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Natomiast dziennikarz TVN-u starał się z różnych stron zbadać poruszaną sprawę. W materiale przywołuje wypowiedzi nie tylko Witolda Kołodziejskiego, ale także Łukasza Moczydłowskiego (nowego członka Rady Nadzorczej TVP S.A.), Janusza Niedzieli (byłego sekretarza Rady Nadzorczej TVP S. A.), Tomasza Rudominio (oddelegowanego do zarządu TVP S. A.), Jerzego Wenderlicha (SLD), Aleksandra Grada (Ministra Skarbu Państwa).

Zarówno „Wiadomości” jak i „Panorama”, powołując się na oświadczenie Andrzeja Urbańskiego oraz wiceprezesów: Sławomira Siwka i Marcina Bochenka, dobitnie podkreslają, że odwołany zarząd jest „zobowiązany prawem wykonywać swoje obowiązki”.

Materiał „Faktów” ukazuje chaos panujący obecnie w TVP, obnaża polityczne koneksje w telewizji publicznej. Można wysnuć wnioski, że za aktualną sytuację odpowiadają walki w dawnej koalicji. Już w zapowiedzi pojawia się stwierdzenie, że zmiany mają podłoże polityczne oraz opinia, że „dawni ludzie Samoobrony i LPR-u odegrali się na ludziach PiSu”. W reportażu pada także pytanie o to, czy ktoś z obecnego rządu nie ingerował, aby wyeliminować PiS z TVP. Dziennikarz stwierdza, że „najprawdopodobniej” na to pytanie będzie musiał odpowiedzieć sąd.

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sp. z o. o. zauważył ponadto znaczące różnice w sposobie prezentowania informacji dotyczących możliwości wprowadzenia do TVP zarządu komisarycznego. Materiały na ten temat najwcześniej pojawiły się w „Faktach” oraz „Wydarzeniach”, bo już 21 grudnia. Próżno szukać tej informacji w „Panoramie” i „Wiadomościach”. Zarówno w TVP1 i TVP2, 22 grudnia, poinformowano o pojawieniu się w sądzie dwóch wniosków o uznanie i nie uznanie decyzji Rady Nadzorczej TVP S.A. powołującej nowy zarząd. Zakomunikowano ponadto, że Minister Skarbu nie będzie na razie interweniował w sprawie. Dobitnie podkreśla się, że Rada Nadzorcza głosowała w niepełnym składzie, co może sugerować, że jej decyzje nie są legalne. Dziennikarka „Panoramy” wskazuje, że prawo w tej kwestii nie jest jednoznaczne, gdyż TVP podlega zarówno Skarbowi Państwa jak i KRRiT. Poza tym twórcy serwisów informacyjnych telewizji publicznej uspokajały widzów zapowiedzią Piotra Farfała i Andrzeja Urbańskiego, że obaj podporządkują się decyzji sądu.
Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne VI 2009 Dzienniki telewizyjne VI 2009

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: