Zmiana taryfy energii opłacalna?
2008-12-17 13:21

Przeciętny roczny koszt zużycia energii w dostępnych taryfach © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Taryfy dynamiczne: Jakie korzyści dla gospodarstw domowych?
Verivox.pl zwraca jednak uwagę na fakt, że tylko odpowiednio dobrana taryfa daje oszczędności, a sama kwota uzyskanych korzyści w dużej mierze zależy od regionu, w którym prowadzimy firmę.Jak zmieniają się koszty energii w zależności od wyboru taryfy?
Z raportu wynika, że przedsiębiorcy prowadzący małe i średnie firmy mają do wyboru trzy podstawowe rodzaje taryf:
- C11 – jednostrefowa, taka sama cena przez całą dobę.
- C12a – dwustrefowa, niższa cena obowiązuje w godzinach 11-17 i 21-8 od października do końca marca oraz 11-20 i 21-8 od kwietnia do końca września. Wyższa cena obowiązuje w godzinach 8-11 i 17-21 od października do końca marca oraz 8-11 i 20-21 od kwietnia do końca września.
- C12b – dwustrefowa, niższa cena obowiązuje w godzinach 13-15 i 22-6, a wyższa 6-13 i 15-22.
fot. mat. prasowe
Przeciętny roczny koszt zużycia energii w dostępnych taryfach
Przeciętny roczny koszt zużycia energii w dostępnych taryfach
Jaką taryfę wybrać i czy zmiana taryfy się opłaca?
Verivox.pl przypomina, że ważne jest odpowiednie dopasowanie taryfy do profilu zużycia energii w firmie. Każdy z analizowanych w raporcie rodzajów działalności ma odmienny profil zużycia, tzn. różne wielkości zużycia, jak i odmienne godziny, w których energia jest zużywana.
Analiza profilu zużycia pozwala na wybranie odpowiedniej taryfy i ocenę opłacalności zmiany. Szczególnie ważne jest ustalenie ilości energii zużytej w godzinach szczytu (wyższa cena) i poza szczytem (niższa cena). Taryfa dwustrefowa będzie tym bardziej opłacalna, im więcej energii w naszej firmie zużywamy poza szczytem.
Ze względu na to, że w taryfach dwustrefowych (C12a i C12b) godziny szczytu i poza szczytu są różne, należy ustalić, w jakich godzinach zużywamy energię w firmie. Taki godzinowy rozkład zużycia wskazuje, że w analizowanych w raporcie przykładach biura, restauracji i sklepu bardziej korzystna jest zmiana taryfy C11 na C12a, a nie na C12b.
fot. mat. prasowe
Przeciętna roczna oszczędność ze zmiany taryfy C11 na C12a lub C12b
Przeciętna roczna oszczędność ze zmiany taryfy C11 na C12a lub C12b
Czy każdy przedsiębiorca w Polsce w tym samym stopniu ograniczy koszty poprzez zmianę taryfy?
fot. mat. prasowe
Potencjalna roczna oszczędność ze zmiany taryfy dla biura (w %)
Potencjalna roczna oszczędność ze zmiany taryfy dla biura (w %)
fot. mat. prasowe
Potencjalna roczna oszczędność ze zmiany taryfy dla restauracji (w %)
Potencjalna roczna oszczędność ze zmiany taryfy dla restauracji (w %)
fot. mat. prasowe
Potencjalna roczna oszczędność ze zmiany taryfy dla sklepu (w %)
Potencjalna roczna oszczędność ze zmiany taryfy dla sklepu (w %)
Verivox.pl radzi, aby:
- Poszukać najprostszych metod ograniczenia zużycia energii w firmie. Jedną z takich metod jest wymiana tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne. Większość firm już korzysta z takiego oświetlenia, ale nadal można znaleźć takie, w których da się obniżyć w ten sposób koszty zużycia energii. Wymiana tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne pozwala ograniczyć wydatki na energię nawet o 1600 zł rocznie. Ograniczając w ten sposób zużycie prądu nasza firma przyczynia się również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2) o 4,5 tony rocznie.
-
Zoptymalizować moc umowną. Moc umowna określa, ile energii maksymalnie możemy zużywać w firmie w danej chwili. Im wyższa moc umowna, tym więcej urządzeń może pracować. Za każdy kilowat mocy umownej płacimy dwie opłaty: stałą opłatę dystrybucyjną oraz opłatę przejściową. Informacje o tych opłatach znajdują się na fakturze za energię.
Dysponując mocą umowną 12 kW, możemy jednocześnie włączyć urządzenia, które łącznie posiadają taką moc. Jeśli włączymy więcej urządzeń i przekroczymy moc umowną, to zapłacimy karę, nawet w sytuacji, gdy przekroczenie mocy umownej trwało przez kilkanaście minut. Jeśli jednak maksymalna moc urządzeń w firmie wynosi np. 6 kW i nie planujemy w najbliższym czasie zwiększenia liczby urządzeń, to pozostałe 6 kW jest niewykorzystane. Jeśli zatem nie potrzebujemy tak dużej mocy umownej, to możemy wystąpić do zakładu energetycznego z wnioskiem o zmianę mocy umownej.
Przed zmianą poziomu mocy umownej warto porozumieć się ze specjalistą elektrykiem, który pomoże oszacować wielkość zapotrzebowania na moc umowną w firmie. Jeśli planujemy zakupić do firmy nowe urządzenia, to warto zostawić rezerwę mocy umownej. - Zmienić lokalnego sprzedawcę energii na konkurencyjnego. Redukcja kosztów energii w wyniku zmiany sprzedawcy jest na razie niewielka i wynosi około 5 proc. dla taryfy jednostrefowej C11. Ta niewielka redukcja kosztów jest efektem małej konkurencji wśród sprzedawców energii.
- Wybrać taryfę z gwarancją ceny. W wybranych regionach przedsiębiorcy mogą wybrać taryfy z gwarancją ceny. Te taryfy na ten moment są zazwyczaj droższe od standardowych, ale ich niewątpliwą zaletą jest to, że pozwalają przedsiębiorcom zagwarantować poziom kosztów energii bez względu na zmienność cen na rynku energii.
- Cena energii. Jest to opłata tylko za zużytą energię, a więc za każdą kilowatogodzinę (kWh).
- Opłaty abonamentowe. Opłaty abonamentowe, to koszt związany z tzw. handlową obsługą klienta, czyli odczytem licznika oraz wystawieniem i przesłaniem rachunku za energię. Przedsiębiorcy płacą dwie opłaty abonamentowe, jedną sprzedawcy, a drugą firmie dystrybucyjnej.
- Opłaty dystrybucyjne. Są to opłaty związane z przesłaniem kupionej od sprzedawcy prądu energii do klienta. Przesyłaniem energii zajmuje się firma dystrybucyjna, tzw. Operator Systemu Dystrybucyjnego.
- Opłata przejściowa. Jest to dodatkowa opłata doliczana do kosztów dystrybucji. Została ona wprowadzona w kwietniu 2008 roku. Małe i średnie firmy płacą miesięcznie 1,65 netto za każdy kilowat mocy umownej. Od stycznia 2009 r. opłata przejściowa wzrośnie do 1,8 zł/kW miesięcznie.
Portal Verivox.pl przyjął w swoich kalkulacjach, iż roczna wielkość zużycia energii w biurze wynosi 3280 kWh, w restauracji - 37500 kWh, a w sklepie - 24450 kWh.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Pokolenie Z - jak cyfrowe doświadczenia budują lojalność klientów na lata
-
Ile postów w sieci tworzy AI? Raport o wykorzystaniu sztucznej inteligencji przez twórców internetowych
-
Gdzie na wakacje? TOP 20 najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Europy
-
Polacy unikają reklam w telewizji. Ponad 77% sięga po telefon podczas przerw