eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Spam i komputery zombie VII-IX 2008

Spam i komputery zombie VII-IX 2008

2008-11-06 00:43

Spam i komputery zombie VII-IX 2008

Ilość spamu i zainfekowanych wiadomości © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Każdego dnia 330 tys. komputerów na całym świecie jest infekowanych i wykorzystywanych głównie do rozprowadzania spamu. Prawie 2% wiadomości e-mail otrzymanych przez firmy w trzecim kwartale 2008 roku było zainfekowanych złośliwym kodem, zaś ponad 91% stanowiło spam - wynika z raportu kwartalnego Panda Security i Commtouch.

Przeczytaj także: Komputery zombie IV-VI 2008

Z raportu Panda Security i Commtouch wynika, że ponad 91% wiadomości wysłanych do firm w trzecim kwartale 2008 roku można zaliczyć do spamu, z czego 1,43% zawierały złośliwe kody. Najczęściej wykrywane zagrożenia w tym kwartale to Netsky.P oraz trojany: SpamtaLoad.DO i SpamtaLoadCZ.

fot. mat. prasowe

Ilość spamu i zainfekowanych wiadomości

Ilość spamu i zainfekowanych wiadomości









“Ilość zainfekowanych wiadomości, w porównaniu z poprzednimi miesiącami, uległa podwojeniu” - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska. „Może to mieć związek z kryzysem finansowym, ponieważ przestępcy internetowi atakują coraz częściej z nadzieją zwiększenia swoich dochodów i uniknięcia skutków recesji ekonomicznej.”

Pozostałe odebrane wiadomości w firmach stanowił spam - prawie 91%. Ilość niechcianej poczty w obiegu sięgnęła szczytu w sierpniu, kiedy ponad 93% e-maili analizowanych przez Panda Security zostało uznanych za spam. Powyższe dane zgromadzono na podstawie ponad 124 milionów wiadomości e-mail, które zostały przeanalizowane przez TrustLayer Mail, program do walki ze spamem Panda Security.

Zombie rozsyła spam

Ogromna ilość spamu została wysłana z komputerów zainfekowanych przez boty, czyli rodzaj złośliwego kodu, który pozwala przestępcom internetowym przejąć zdalną kontrolę nad zaatakowanym systemem. Zainfekowane komputery są zwykle kontrolowane za pomocą sieci „botnet” i wykorzystywane do szkodliwych celów, m.in. rozprowadzania spamu. Komputery takie określa się mianem „zombie”. Każdego dnia w okresie lipiec-wrzesień uaktywniono 330 000 takich nowych komputerów.

Jak wynika z raportu najpopularniejsze tematy niechcianych wiadomości w okresie lipiec-wrzesień dotyczyły produktów poprawiających sprawność seksualną (23%), leków (23%) oraz pożyczek (12%).

fot. mat. prasowe

Tematy niechcianych wiadomości

Tematy niechcianych wiadomości

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: