eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budownictwo inżynieryjne ma się dobrze

Budownictwo inżynieryjne ma się dobrze

2008-10-21 12:59

Przeczytaj także: Budownictwo inżynieryjne: inwestycje warte 250 mld zł


W oczekiwaniu na duże projekty inżynieryjne

fot. mat. prasowe

Co najbardziej wpływa na pogorszenie koniunktury na rynku budowlanym?

Co najbardziej wpływa na pogorszenie koniunktury na rynku budowlanym?

W ocenie dużych firm budowlanych, gorsza niż przed rokiem koniunktura na rynku budowlanym spowodowana jest głównie przez opóźnione przetargi na realizację dużych projektów infrastrukturalnych oraz wolniejszy rozwój polskiej gospodarki. Pozostałe czynniki negatywnie wpływające na sytuację rynkową wiążą się ze słabnącą koniunkturą w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, restrykcyjnym prawem unijnym w dziedzinie ochrony środowiska, słabszą kondycją rynku mieszkaniowego oraz niższym popytem ze strony sektora prywatnego.

Pomimo opóźnień w przetargach drogowych, firmy nadal wiążą największe nadzieje z tym segmentem budownictwa − aż trzy czwarte przedsiębiorstw budowlanych uważa, że drogownictwo będzie w najbliższych latach najbardziej atrakcyjną gałęzią budownictwa. Coraz większą popularnością cieszy się także budownictwo obiektów sportowych oraz budownictwo kolejowe (odpowiednio 28 i 26% wskazań). Wyraźny spadek zanotowało natomiast budownictwo mieszkaniowe (19% wskazań).

„Problemy na rynkach finansowych i restrykcje kredytowe z pewnością w największym stopniu dotkną budownictwa mieszkaniowego, które jednak ma najmniejszy udział w produkcji budowlano-montażowej. Zagrożona może być także część projektów niemieszkaniowych, zwłaszcza powiązanych z zachodnimi inwestorami lub kredytodawcami. Najmniej na skutek niekorzystnych wydarzeń na rynku finansowym ucierpi największy jego segment – budownictwo inżynieryjne – jednak nie można wykluczyć problemów z pozyskaniem finansowania dla projektów autostradowych, które mają powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Z powodu droższych kredytów i wyższego ryzyka rynkowego możliwy jest także wzrost kosztów wykonawstwa projektów inżynieryjnych”, twierdzi Bartłomiej Sosna, analityk rynku budowlanego w PMR i autor raportu.

„W sytuacji rosnącego zagrożenia dla finansowania projektów deweloperskich, skuteczna realizacja inwestycji związanych z przygotowaniami do Euro 2012 jest kluczowa dla podtrzymania dalszych, stabilnych wzrostów w budownictwie – według wyników badania przeprowadzonego przez PMR Research, ponad 70% dużych firm budowlanych liczy na realizację projektów związanych z przygotowaniami do Euro 2012”, dodaje Bartłomiej Sosna.

„Cykliczne badanie przeprowadzone przez PMR wśród ponad dwustu największych firm budowlanych, utwierdza nas w przekonaniu, że sektor budownictwa w Polsce będzie się nadal rozwijał. Wprawdzie dynamika produkcji budowlano-montażowej nie będzie już tak wysoka, jak w latach 2006-2007, jednak tendencja wzrostowa zostanie utrzymana. Przy sprawnym przeprowadzeniu kluczowych przetargów drogowych, średnioroczne wzrosty powinny przekroczyć 10%. Po słabszym 2009 r., lata 2010-2011 powinny przynieść większe ożywienie, głównie dzięki zaawansowanej realizacji dużych projektów inżynieryjnych. Największe wzrosty powinny odnotować województwa lubuskie i kujawsko-pomorskie, głównie dzięki projektom drogowym”, podsumowuje autor raportu.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: