eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 52/2014

Polska: wydarzenia tygodnia 52/2014

2014-12-27 23:32

Przeczytaj także: Branża budowlana: jaki będzie rok 2013?

 • Legatum Institute opublikował ranking dobrostanu na świecie. W tegorocznym wydaniu rankingu Polska zajęła pozycję 31 (wzrost o trzy miejsca r/r). Wyprzedziła takie europejskie kraje jak: Chorwacja (nr 50), Cypr (nr 40), Estonia (nr 32), Grecja (nr 59), Włochy (nr 37), ale osiągnęła gorszy wynik od takich krajów jak: Austria (nr 15), Belgia (nr 17), Francja (nr 21), Czechy (nr 29), Islandia (nr 11). Zostaliśmy najlepiej ocenieni w kategorii bezpieczeństwo (pozycja 24). W edukacji (31 miejsce), ochronie zdrowia (33), stabilności państwowości (39), stymulantach przedsiębiorczości (40), gospodarce (41), kapitale społecznym (47), wolności osobistej (58).
 • Wg MF zadłużenie Skarbu Państwa na koniec października br. wyniosło 767.516,1 mln zł. Od końca 2013 r. zadłużenie w ujęciu złotowym zmniejszyło się o 8,4%.
 • Według głównego ekonomisty z banku CitiHandlowy Piotr Kalisz ocenił mijający rok. Stwierdził, że nie był on szczególnie dobry dla polskiej gospodarki, chociaż okazał się lepszy niż jeszcze niedawno uważała większość ekspertów. Jego zdaniem tegoroczny wzrost PKB wyniesie 3,3 proc. Uważa on, że możliwe jest osiągniecie na koniec 2014 r. deficytu poniżej 3 proc. PKB, w związku z tym w przyszłym roku Komisja Europejska zdjęłaby z Polski procedurę nadmiernego deficytu. Uważa on, że Ministerstwo Finansów raczej nie będzie chciało obniżyć stawek VAT. Spodziewa się m.in. średniorocznej inflacji na poziomie 0 proc., bezrobocia na koniec roku w wysokości 11,7 proc., spadku długu publicznego do poziomu 46,9 proc.
 • Przygotowywany jest projekt ustawy podnoszącej wydatki obronne. W założeniach przyjęto, że budżet na ten cel ma zagwarantować nie mniej niż 2 proc. PKB i nie będzie to sztywna granica. Ta reguła będzie już obowiązywać w budżecie na 2016 rok.
 • Polscy producenci żywności w 2014r napotkali na wiele poważnych przeszkód, a mam tu na myśli głównie przeszkody dla eksportu żywności. Pierwsza z nich to wystąpienie przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), co uderzyło w producentów i eksporterów mięsa. Jakby tego było mało w polski eksport uderzyło rosyjskie embargo, a odczuli je głównie producenci jarzyn i owoców. Natomiast rok kończą trudności na granicy, z jakimi spotkali się eksportujący żywność do Czech. W efekcie spadł eksport, nadpodaż wpłynęła na spadek cen na rynku krajowym, a w rezultacie dochody spadły (za pierwsze 10 miesięcy o 5-6 proc.). Może też zaskoczyć informacja, że w interesy uderzyły dobre w tym roku zbiory... Powstała sytuacja stworzyła większą nadpodaż i to dodatkowo pogłębiło spadek cen, ale też były większe straty (w grupie jarzyn).
 • Według GUS w listopadzie br. stopa bezrobocia wyniosła 11,4 proc. (wobec 11,3 proc. październiku). Według rządowych ocen na koniec roku bezrobocie nie powinno przekroczyć 12 proc., ale większego ożywienia na krajowym rynku pracy można spodziewać się od lutego 2015 r.
 • Wchodzi w życie ustawa, wdrażająca unijne regulacje konsumenckie. To duża zmiana tak dla klientów, jak i dla handlowców. Przedsiębiorcy będą między innymi mieli obowiązek umieszczenia na stronie internetowej swoich danych identyfikujących (adres, telefon), co wpłynie na zwiększenie przejrzystości transakcji. Zmieniają się też regulaminy sklepów oraz witryny internetowe. Handel będzie musiał jednoznacznie informować, że kliknięcie w określony przycisk wiąże się z koniecznością zapłaty. Obowiązkowa będzie także informacja o wszystkich składnikach finalnej ceny.
 • W ubiegłym tygodniu nasza waluta słabła zwłaszcza wobec euro i franka. Utrzymujące się negatywne nastawienie do polskiej waluty nie daje nadziei na rychły powrót do umocnienia złotego. Wzrostu jego wartości możemy doczekać się dopiero w nowym roku.
 • Prezydencki projekt ustawy rodzinnej wprowadza szereg interesujących zmian. Zawiera propozycje zmian dotyczących przede wszystkim kodeksu pracy. Wprowadza też pojęcie obowiązków rodzinnych, którego dotychczas nie było. Na bazie tego pojęcia zwiększa uprawnienia rodziców do ubiegania się o elastyczne rozwiązania w organizacji czasu pracy. Przewiduje między innymi możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu, aż do 64 tygodni. Chodzi nie tylko o dzieci, ale także o opiekę nad osobami starszymi.
 • Program restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego ma zostać przestawiony do końca roku. Bazą są tegoroczne wyniki. Warto wiedzieć, że przychody sektora ze sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach br. spadły r/r o 2,7 mld zł. Przy kosztach wydobycia na poziomie 15,4 mld zł skutkiem była strata na sprzedaży rzędu 1,6 mld zł, a od każdej tony sprzedawanego węgla trzeba było dopłacić średnio 32,76 zł. Łączne zobowiązania sektora na koniec września 2014 r. sięgnęły 12,8 mld zł i były wyższe niż rok wcześniej o 2,8 mld zł.
 • Na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w ramach programu GEKON (ma on wspierać innowacyjne i ekologiczne technologie) przeznaczonych zostało 72 mln zł. To wspólny komunikat Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

BRANŻA BUDOWLANA MIAŁA NIE NAJLEPSZY ROK. PERSPEKTYWY SĄ JEDNAK ZNACZNIE LEPSZE, ZWŁASZCZA W SEGMENCIE DROGOWYM

To nie był dobry rok dla spółek budowlanych. Ich wyniki rozczarowały inwestorów, a ceny akcji większości są nieco niższe niż pod koniec zeszłego roku. Wiele wskazuje jednak na to, że 2015 rok będzie dla części z nich zdecydowanie lepszy.

Problemem polskiej branży budowlanej była w 2014 r. luka w dopływie środków unijnych. Te z perspektywy 2007-2013 kończono wydawać, zaś tych z perspektywy 2014-2020 jeszcze nie zaczęto. W rezultacie sporo firm realizowało projekty komercyjne, a duża konkurencja wymuszała niższe marże.

– Spółki, które były obecne w segmencie drogowym, przeniosły część mocy do segmentu kubaturowego – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Krzysztof Pado, analityk DM BDM. – W 2015 roku, kiedy ruszą inwestycje w segmencie drogowym, konkurencja powinna się trochę zmniejszyć. Wydaje się jednak, że marże w tym segmencie są na dosyć niskim poziomie, poza tym dosyć duża konkurencja, dlatego trudno oczekiwać, że te marże będą sporo wyższe od obecnych.

O ile jednak wyniki większości spółek budowlanych w roku 2014 są oceniane jako przeciętne, o tyle podpisane kontrakty i rozpoczęte inwestycje wyglądają już znacznie lepiej. Pozwalają inwestorom oczekiwać znacznie lepszych wyników w przyszłym roku.

– Rok jednak przyniósł sporo kontraktów w segmencie drogowym, startują również projekty unijne, no i jest segment energetyczny – zwraca uwagę Krzysztof Pado. – Natomiast pod względem wyników branża budowlana rządzi się swoimi prawami i tak naprawdę w wynikach można pokazywać różne rzeczy. Ogólnie początek księgowania kontraktów powinien charakteryzować się wyższymi marżami i spółki pewnie będą podchodzić do tego dosyć optymistycznie.

Co istotne, na rynku nie widać jeszcze jakiegoś mocnego wzrostu cen materiałów, więc wydaje się, że rentowność działających w branży budowlanej firm również powinna wzrosnąć.

– Ciekawym segmentem wydaje się sektor energetyczny – ocenia analityk DM BDM. – W 2014 roku dopięte zostały sprawy formalne związane z dużymi inwestycjami energetycznymi w Opolu, Jaworznie i Kozienicach. Te kontrakty szybciej lub wolniej wchodzą w fazę realizacji. Wydaje się więc, że spółki podwykonawcze z tego sektora energetycznego powinny pokazywać coraz lepsze wyniki w ciągu najbliższych dwóch lat.

Na rynku jest też kilka ciekawych spółek, których kursy systematycznie rosną, zauważa Krzysztof Pado. Zwraca m.in. uwagę na Mostostal Zabrze, który przeszedł w ostatnich dwóch latach dosyć dużą restrukturyzację, a dodatkowo spółka sprzedała lub jest w trakcie sprzedaży nieruchomości, które pozwolą zasilić w istotny sposób kapitał w 2015 roku. Jest też Polimex-Mostostal, który przechodzi stopniową restrukturyzację.

– Wydaje się, że najtrudniejsze chwile spółki są już za nią, ponieważ udało się skonwertować obligacje na kapitał. Oczywiście skutkuje to bardzo negatywnymi informacjami dla akcjonariuszy, bo ta emisja konwertująca była na bardzo niskich poziomach. Przed spółką jeszcze wyzwanie sprzedaży segmentu produkcyjnego, z którego mogłaby pozyskać gotówkę na działalność. Co do perspektyw Polimeksu, to ta spółka na pewno jest dużo mniejszym podmiotem niż to było trzy, cztery lata temu. Jest obecnie takim starszym podmiotem średnim, a nie liderem rynku i skupia się na kontraktach energetycznych.

Natomiast zdaniem Krzysztofa Pady w przyszłym roku nie ma co jeszcze liczyć na odbicie w segmencie budownictwa kolejowego. Kolejne miesiące będą czasem rozliczania starych kontraktów, a przychody z nowej perspektywy inwestorzy zobaczą dopiero w wynikach za 2016 rok.

Krzysztof Pado, analityk DM BDM

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: