eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Wystąpienia publiczne a kultura osobista prelegenta

Wystąpienia publiczne a kultura osobista prelegenta

2008-10-07 14:01

Przeczytaj także: Sztuka prezentacji, czyli jak dotrzeć do odbiorcy?


błąd 7 — człowiek-wiatrak

Naczelna zasada jest taka: bogata, wystudiowana gestykulacja jako podkreślenie przekazu słownego działa jedynie w przypadku zaawansowanych prelegentów. Mówcy o mniejszym doświadczeniu szybko tracą kontrolę nad własnymi rękami i zaczynają machać nimi desperacko na wszystkie strony. Efekt — publiczność ocenia prelegenta jako totalnego amatora, który nie tylko nie umie przemawiać, ale pewnie też jego przekaz jest pozbawiony wartości. Jeśli koniecznie chcesz użyć jakichś gestów, ogranicz swój zasięg do obszaru od wysokości pępka do wysokości ramion i gestykuluj naturalnie, podążając za swoimi normalnymi emocjami. Gesty nad głową są bardzo ekspresyjne, dlatego w kontekście biznesowym są odbierane jako sztuczne i przesadzone. Gestów w obszarze poniżej wysokości pępka nie używaj w ogóle, bo wyglądają nieestetycznie, a garbienie się zabija aurę profesjonalizmu.

błąd 8 — deptanie kapusty

Podczas wystąpienia stój w miejscu. Jeśli musisz zmienić miejsce, zrób to spokojnym krokiem. Niech zmiana miejsca wynika z treści wystąpienia (np. podchodzisz po ukryty rekwizyt, do tablicy, podkreślasz inny punkt widzenia). Nie jesteś też tancerzem, żeby szaleć po całej dostępnej przestrzeni. Stojąc w miejscu masz absolutny zakaz bujania się, dreptania w miejscu oraz opierania się o jakikolwiek mebel widoczny w zasięgu wzroku (mebel też jest rekwizytem i posługiwanie się nim to wyższa szkoła jazdy – możesz się tego nauczyć, ale najpierw opanuj podstawy sztuki publicznego występowania). Nie depczesz kapusty, żeby chodzić w niewielkim kółeczku. Gdy już uda ci się stać spokojnie w miejscu, wyprostuj się i rozluźnij ciało. Będziesz wyglądać jak pewny siebie profesjonalista, a nie jak sztywny wieszak – Twój luz i pewność siebie udzielą się widowni, która zacznie postrzegać cię jako osobę która wie o czym mówi.

błąd 9 — ręce w rozporku

Jednym z najbardziej tragicznych widoków podczas prezentacji lub konferencji jest mówca, który trzyma ręce na wysokości rozporka, z jedną ręką zaciśniętą na nadgarstku drugiej, a do tego jeszcze rusza palcami… Miej wolne i widoczne ręce, chyba że celowo trzymasz w nich jakiś rekwizyt. Ręce powinny być z przodu lub z boku ciała, luźne lub lekko złączone.

błąd 10 — mnóstwo notatek w rękach

Przypomnij sobie, jak w szkole odpowiadając przy tablicy ściskałeś nerwowo zeszyt. Mogłeś do niego zajrzeć? Nie, miętosiłeś go tylko bez sensu. A teraz przypomnij sobie jak ostatnio opowiadałeś znajomym o wakacyjnym wyjeździe. Trzymałeś coś w rękach? Nie, miałeś swobodne ręce, chyba że celowo trzymałeś w nich pokazywane właśnie zdjęcia. Zatem — jak chcesz się czuć w trakcie wystąpienia? Jak w szkole czy jak w gronie dobrych znajomych? Nie trzymaj więc w rękach kartek, notatek ani materiałów, jeśli ich nie używasz w tej konkretnej chwili. Przeczytaj z nich to, co masz do przeczytania, a następnie odłóż na stolik. Jeśli w ogóle mówisz z głowy, konspekt miej z boku — w rękach do niczego ci się nie przyda.

Więcej przydatnych w biznesie wskazówek sprawdzonych przez zawodowych prelegentów (m.in. jak przez ubiór przekazać widowni swój profesjonalizm, jak dobierać wyrazy aby trafić do słuchaczy, jak dbać o głos — najważniejsze narzędzie mówcy, prelegenta i menedżera) znajdziesz w pakiecie DVD Agaty i Jerzego Rzędowskich „Wystąpienia publiczne w biznesie” (Wydawnictwo Onepress, 2007). Na pakiet składają się 2 książki i płyta DVD z zapisem szkolenia z wystąpień publicznych przeprowadzonego przez Jerzego Rzędowskiego.

Warsztaty możesz zamówić w naszej księgarni na stronie

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: