eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja VIII 2008

Inflacja VIII 2008

2008-09-16 00:38

W sierpniu 2008 r. odnotowano spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,4%. W okresie styczeń – sierpień br. ich wzrost był wyższy niż przed rokiem (2,4% wobec 1,6%). Wzrost cen konsumpcyjnych w skali roku utrzymał się na poziomie zanotowanym przed miesiącem - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: BIEC: presja inflacyjna spadnie

Ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. o 1,8%, głównie w wyniku obniżki cen warzyw (o 15,3%) i owoców (o 12,7%). Niższe niż przed miesiącem były ceny serów (o 1,1%), a także drobiu i cukru (po 0,8%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za masło (o 0,7%) i mąkę (o 0,1%). Więcej niż w lipcu br. należało zapłacić za ryż (o 3,0%), wędliny (o 1,3%) oraz tłuszcze roślinne (o 1,1%). Droższe było mięso wieprzowe (o 1,0 %), a także przetwory makaronowe (o 0,5%), i pieczywo (o 0,4%). Podrożały artykuły w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne” oraz ryby (po 0,2%). Ceny napojów bezalkoholowych wzrosły przeciętnie o 0,3%, w tym herbaty – o 0,5%, kawy i soków – po 0,4%, wód mineralnych lub źródlanych – o 0,3%. Za wyroby tytoniowe płacono w sierpniu br. o 4,4%, a za napoje alkoholowe o 0,3% więcej niż przed miesiącem.

W sierpniu br. ceny obuwia obniżyły się o 2,8%, a ceny odzieży – o 1,4%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. o 0,3%. W tej samej skali podrożało użytkowanie mieszkania, w tym za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne należało zapłacić po 0,5% więcej niż w lipcu br. Zanotowano wzrost opłat za najem mieszkania (o 0,4%). Nośniki energii podrożały przeciętnie o 0,5%, w tym opał – o 1,6%, a gaz ciekły – o 1,2%. Więcej niż przed miesiącem płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,1%). Wzrosły ceny środków do prania i czyszczenia – o 0,4%, natomiast sprzęt gospodarstwa domowego był o 0,2% tańszy niż miesiąc wcześniej.

Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono w sierpniu br. o 0,1%. Wzrosły ceny usług lekarskich oraz stomatologicznych (po 0,3%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,2%).

Ceny w zakresie transportu były niższe w sierpniu br. o 0,8%, głównie w wyniku spadku cen paliw do prywatnych środków transportu – o 1,9%. Tańsze niż przed miesiącem były samochody osobowe (o 0,8%). Usługi transportowe podrożały o 1,7%, w tym pasażerski transport drogowy – o 0,8%, a kolejowy – o 0,7%.

Opłaty związane z łącznością obniżyły się przeciętnie 0,3%. Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 1,0% mniej niż w lipcu br.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w sierpniu br. obniżono o 0,5%. Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 1,6%) oraz opłaty za telewizję kablową i cyfrową (o 1,2%). Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za książki przeznaczone do celów edukacyjnych (o 0,8%). Turystyka zorganizowana podrożała o 0,3%.

Opłaty dotyczące edukacji wzrosły w sierpniu br. o 0,4%.

Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w lipcu br. o 0,4%. Żywienie u osób prywatnych podrożało o 0,9%.

Spośród innych towarów i usług, w sierpniu br. wzrosły ceny towarów i usług w zakresie higieny osobistej (o 0,5%). Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (o 0,8%), a także za środki do higieny osobistej oraz usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych – po 0,3%. Opłaty w zakresie ubezpieczeń podniesiono o 0,1%, w tym ubezpieczeń związanych ze zdrowiem – o 0,3%.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: