eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów II kw. 2008

Rynek pracy specjalistów II kw. 2008

2008-07-31 02:15

Rynek pracy specjalistów II kw. 2008

Oferty pracy według branż © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W drugim kwartale 2008 roku nadal rosła liczba ofert pracy z sektora handel i sprzedaż. Zatrudnienie w tej branży mogło znaleźć blisko 14 tysięcy osób. Oprócz branży handlowej, sektorem odnotowującym stały wzrost zapotrzebowania na pracowników jest bankowość, finanse i ubezpieczenia - wynika z raportu Pracuj.pl "Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2008 r.".

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I kw. 2008

fot. mat. prasowe

Oferty pracy według branż

Oferty pracy według branż

Z raportu Pracuj.pl wynika, że bez problemu można było też znaleźć pracę w budownictwie i nieruchomościach, gdzie na poszukujących pracy czekało ponad 7 500 tysiąca ofert, oraz w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach. Największy procentowy przyrost propozycji, w stosunku do I kwartału, dotyczył branży FMCG (wzrost o 18%), a największy spadek dotknął edukację, kształcenie i szkolenia oraz branżę marketingową (odpowiednio -14% i -13%).

Marketingowcom coraz trudniej znaleźć pracę

fot. mat. prasowe

Oferty pracy według działów

Oferty pracy według działów

Handel jest również liderem w zestawieniu według działów w firmach. Od początku kwietnia do końca czerwca tego roku oferty z działów handlowych stanowiły ponad 1/3 wszystkich umieszczonych w serwisie Pracuj.pl, a ich liczba przekroczyła 20 tysięcy. Duże zapotrzebowanie na pracowników widać było również w działach technologicznych, ale największy procentowy wzrost (o 29%) odnotowały działy księgowości, które oferowały o ponad 600 propozycji więcej niż w I kwartale tego roku. Największy spadek liczby ofert odnotowały natomiast działy tłumaczeń (-11%) oraz marketingu, PR i reklamy (-8%).

Konsultanci portalu Pracuj.pl postanowili przyjrzeć się również temu, na jakie stanowiska pracodawcy najczęściej poszukiwali kandydatów. W kwietniu, maju i czerwcu tego roku najczęściej poszukiwane były osoby na stanowiska specjalistów. Oferty dotyczące tego poziomu stanowiska stanowiły aż 77% wszystkich umieszczonych w serwisie. Na drugim miejscu znalazły się propozycje dla osób na stanowiskach kierowniczych, których było blisko 5 tysięcy, a na trzecim oferty dotyczące stanowisk asystenckich - tych było prawie 4 tysiące. Najmniej ofert pracy dotyczyło stanowisk dla najwyższej kadry zarządzającej.

Zagranica ma mniej do zaoferowania

W stosunku do I kwartału nie zmieniła się znacząco sytuacja w zestawieniu liczby ofert według województw, z których pochodziły. Liderem pozostaje województwo mazowieckie z prawie 14 tysiącami propozycji, na drugim miejscu uplasowało się woj. dolnośląskie z blisko 6 tysiącami. Największym, bo 19% wzrostem może pochwalić się województwo pomorskie, które oferowało o ponad 600 ofert więcej niż w I kwartale. Największy spadek dotyczył ofert z zagranicy, co może oznaczać początek końca masowych emigracji zarobkowych. W analizowanym okresie ofert z zagranicy było o blisko 10% mniej.

fot. mat. prasowe

Oferty pracy według województw

Oferty pracy według województw

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: