eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Intel wprowadza technologię hiperwątkowości

Intel wprowadza technologię hiperwątkowości

2002-11-15 16:49

Technologia HT sprawia, że system operacyjny i aplikacje postrzegają jeden procesor jako dwa procesory logiczne. Możliwość przetwarzania danych przez jeden procesor w trybie wieloprocesorowym była dotychczas dostępna tylko w serwerach i stacjach roboczych.

Przeczytaj także: Nadzieje Intela

Intel wprowadził technologię hiperwątkowości (Hyper-Threading, HT), która znalazła zastosowanie w procesorze Intel Pentium 4 z zegarem 3,06 GHz. Technologia hiperwątkowości umożliwi budowanie wydajnych komputerów stacjonarnych nowego typu, które będą szybko pracować z kilkoma aplikacjami jednocześnie lub zapewnią dodatkową moc pojedynczym programom przystosowanym do pracy wielowątkowej. Hiperwątkowość może zwiększyć wydajność komputera nawet o 25 procent.

Pentium 4 taktowany zegarem 3,06 GHz to pierwszy powszechnie dostępny w sprzedaży mikroprocesor, który działa z szybkością 3 miliardów cykli na sekundę. Taki wynik jest możliwy dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii wytwarzania półprzewodników - procesu 0,13 mikrometra. Pentium 4 to obecnie najwydajniejszy na świecie procesor dla komputerów biurkowych.

Technologia HT powinna znacznie zwiększyć wydajność oprogramowania "wielowątkowego". Wielowątkowe aplikacje oraz systemy operacyjne to m.in. Microsoft Windows XP, Adobe Photoshop, Windows Media Encoder 9 oraz NewTek Lightwave.
Technologia HT może również przyspieszyć pracę systemu, w którym działa wiele aplikacji jednowątkowych. Użytkownik, który np. szuka informacji w Internecie i uruchamia program antywirusowy albo koduje wideo podczas przesyłania poczty, powinien zaobserwować większą wydajność systemu ze względu na lepszą zdolność do wykonywania dwóch zadań jednocześnie.

Hiperwątkowość podnosi wydajność komputerów na dwa sposoby: poprzez korzystanie z aplikacji wielowątkowych i poprzez pracę w środowisku wielozadaniowym. Programy, które zostały napisane w taki sposób, aby korzystać z wielu fragmentów kodu, zwanych wątkami, widzą procesor Pentium 4 3,06 GHz z technologią HT jako dwa układy.
Technologia HT sprawia, że procesor może pracować z dwoma niezależnymi wątkami w tym samym czasie, a nie jeden po drugim.
Oprócz tego wzrost wydajności aplikacji można zauważyć także w środowisku wielozadaniowym, w którym jednocześnie działa kilka programów - pod warunkiem, że ich pracą zarządza system operacyjny taki jak np. Windows XP lub Linux. Obydwa sposoby sumują się, dając w efekcie wyższą wydajność.

Kalendarium rozwoju technologii:

- 1993 Zauważywszy, że zasoby procesorów często nie są w pełni wykorzystywane, konsultant Intela Glenn Hinton tworzy koncepcję technologii HT.
- 1996 Inżynierowie zaczynają integrować technologię HT z projektowanym układem o roboczej nazwie Willamette, który stanie się rdzeniem procesorów Pentium 4 i Xeon.
- 1999 Systemy wykorzystujące technologię HT przechodzą pierwsze testy w Intel Labs.
- 28 sierpnia 2001 Intel po raz pierwszy demonstruje technologię hiperwątkowości.
- 6 luty 2002 Technologia hiperwątkowości pojawia się w serwerach opartych na procesorze Intel® Xeon™.
- 18 kwietnia 2002 Prezes Intela Paul Otellini po raz pierwszy demonstruje technologię HT w komputerze biurkowym na konferencji Microsoft Windows Hardware Engineering w Seattle i oznajmia, że wyposażone w nią komputery biurkowe znajdą się na rynku w 2003 roku.
- 9 września 2002 Paul Otellini ogłasza, że technologia HT będzie zastosowana w komputerach biurkowych w czwartym kwartale br., niemal rok przed planowanym terminem.
- 14 listopada 2002 Intel wprowadza procesor Intel Pentium 4 z zegarem 3,06GHz, w którym zastosowano technologię hiperwątkowości (Hyper-Threading).

oprac. : Grzegorz Gacki / CentrumPrasowe.net CentrumPrasowe.net

Więcej na ten temat: technologia hiperwątkowości, intel

Przeczytaj także

E-mail w terenie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: