eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najpopularniejsze wirusy - VIII 2003

Najpopularniejsze wirusy - VIII 2003

2003-09-04 00:09

Najpopularniejsze wirusy - VIII 2003

© fot. mat. prasowe

W sierpniu na wirusowej mapie dominował Blaster, który skutecznie zaatakował najwięcej komputerów. Robak pojawił się w sieci 12 sierpnia i natychmiast zdeklasował Bugbear.B w rankingu najczęściej wykrywanych.

Przeczytaj także: Wzrosną budżety ochronne

Blaster zaatakował jeszcze więcej komputerów niż Sobig.F, który również ”narodził się” w sierpniu i szybko stał się najbardziej rozpowszechnionym złośliwym kodem. Pozycji tej jednak nie utrzymał.

Z danych zgromadzonych przez Panda ActiveScan wynika, że Blaster spowodował w ostatnim miesiącu ponad 8% wszystkich incydentów, następny jest Bugbear.B (5.34%), Klez.I (3.15%); Sobig.F (3.07%) oraz Parite.B (2.62%). Trj/PSW.Bugbear.B, Fortnight.E, Enerkaz, Bugbear.B.Dam i Trj/JS.NoClose tworzą następną piątkę w rankingu Top Ten sierpnia.

Najbardziej znaczące wnioski z analizy statystyk tego miesiąca to:

Niezaprzeczalna dominacja Blastera, pobił nawet Sobig.F
Pomimo, że Sobig.F jest najbardziej rozpowszechnionym złośliwym kodem w historii (głównie w związku z wielkimi możliwościami masowego rozsyłania się tego wirusa jako spam zakażonego z komputera), to Blaster właśnie spowodował najwięcej infekcji.

Wśród cech, które wyjaśniają dominację Blastera, warto zwrócić uwagę na jego umiejętność infekowania komputerów bez wiedzy i interwencji użytkownika (nie trzeba otwierać maila, załącznika, czy wykonywać jakichkolwiek innych działań, by paść jego ofiarą). Blaster porusza się po Internecie szukając komputerów by je zaatakować. Gdy robak natrafi na komputer, stara się dostać do systemu przez port 135 i spowodować przepełnienie bufora.

Rozprzestrzenianie poprzez wykorzystywanie niewystarczającej szczelności oprogramowania.
Blaster stał się pierwszym robakiem, który do swej działalności wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach systemu operacyjnego Windows RPC DCOM. Podobny typ zachowania był już stosowany przez wirusy dobrze znane z poprzednich rankingów, takie jak: Bugbear.B oraz Klez.I. Oba robaki wykorzystują lukę bezpieczeństwa w powszechnie wykorzystywanym oprogramowaniu, aby zaatakować jak najwięcej komputerów. Po raz kolejny obecność wirusów w rankingu pokazuje, że użytkownicy nie stosują update’ów systemowych i nie łatają systemów regularnie.

Klez.I nie przestaje być aktywny w stosunku do zeszłego miesiąca awansował z szóstego na trzecie miejsce.

Oto procentowy udział wirusów w ogólnej liczbie ataków na świecie:

fot. mat. prasowe

oprac. : Panda Software Panda Software

Więcej na ten temat: wirusy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: