eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek apartamentów: perspektywy rozwoju

Rynek apartamentów: perspektywy rozwoju

2008-03-10 13:17

Przeczytaj także: Czas na luksusowe apartamentowce


fot. mat. prasowe

Udział lokali spełniających kryteria apartamentu w Warszawie. Źródło: redNet Consulting

Udział lokali spełniających kryteria apartamentu w Warszawie. Źródło: redNet Consulting

Istnieją również liczne wymagania, jakie powinien spełniać budynek, aby znajdujące się w nim mieszkania mogły zasługiwać na miano prawdziwych apartamentów - informuje redNet. Wśród najważniejszych aspektów wymienić należy: występowanie w budynku windy (również w przypadkach, gdy nie jest ona wymagana przepisami prawa), garaż podziemny, ochrona, recepcja w budynku lub na osiedlu, wysoki standard wykończenia oraz bliskość infrastruktury usługowej.

Poza zapewnieniem odpowiedniego standardu budynku apartamentowego, istnieją również pewne wymagania, które powinny zostać spełnione przez konkretny lokal mieszkalny, aby mógł zostać uznany za luksusowy apartament. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy: wysoki standard wykończenia, instalację klimatyzacyjną, odpowiednie doświetlenie światłem dziennym, minimalną wysokość na poziomie 2,9 m oraz zabezpieczenie przed hałasem.

Zdaniem redNet dokładne sprecyzowanie cech, jakie powinien posiadać prawdziwy luksusowy apartament, daje możliwość przeprowadzenie kompleksowej analizy tego segmentu i prawdopodobnych kierunków jego rozwoju. Takie ujęcie pozwala na obalenie coraz częściej rozpowszechnianych, błędnych opinii na temat tego rynku. Przykładem może być chociażby sam udział luksusowych apartamentów w ofercie nowych lokali mieszkalnych. W artykułach prasowych spotkać się można z szacunkami, że segment ten stanowi około 10 – 15% rynku nowych nieruchomości mieszkaniowych. Po precyzyjnym wyselekcjonowaniu tylko tych lokali, które spełniają wszystkie określone wyżej wymagania, dotyczące zarówno standardu budynku jak i samego lokalu mieszkalnego okazuje się, że ich udział w większości miast nie przekracza nawet 1% rynku.

Cena luksusowego apartamentu jest zwykle wyraźnie wyższa od średniej ceny m2 nowego mieszkania w danym rejonie. W sytuacji obserwowanej obecnie stabilizacji na rynku nieruchomości, połączonej nawet z lekkimi spadkami średnich cen na niektórych rynkach, pojawiają się opinie, że najbardziej narażone na spadki są lokale o najwyższych cenach. Okazuje się natomiast, że zainteresowanie najdroższymi lokalami istnieje pomimo tego, że na rynku dostępne są także tańsze lokale. Towary luksusowe, w tym również apartamenty o najwyższym standardzie, charakteryzują się małą elastycznością cenową popytu, co oznacza, że są one wysoce pożądane bez względu na zmiany cen. Niektóre z nich uznać można nawet za tzw. dobra Giffena, czyli towary, na które popyt rośnie w miarę wzrostu ceny. Wynika to z nieco snobistycznej chęci udowodnienia, że nabywcę stać nawet na najdroższe towary dostępne na rynku. A luksusowy apartament jest uważany za jedną z najlepszych oznak luksusu i wysokiego poziomu życia.

fot. mat. prasowe

Cost Of Living Extremely Well Index. Źródło: www.forbes.com

Cost Of Living Extremely Well Index. Źródło: www.forbes.com

Potwierdzeniem tej zasady jest np. kształtowanie się publikowanego przez Forbes’a wskaźnika CLEWI (Cost Of Living Extremelly Well), który obrazuje wzrost cen dóbr luksusowych w porównaniu do tempa zmian średnich cen dóbr i usług konsumpcyjnych w USA (CPI - Consumer Price Index). Różnica pomiędzy tymi wskaźnikami systematycznie wzrasta, a indeks CLEWI w ostatnich latach nabrał wyjątkowego przyspieszenia i od 2006 r. jest ponad dwukrotnie wyższy od CPI. Potwierdza to tezę, że wzrost cen dóbr luksusowych nie zmniejsza popytu na nie, a wręcz odwrotnie, dlatego koszty prestiżowych towarów mogą rosnąć znacznie szybciej niż przeciętnie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: