eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Eurostat: gospodarka UE 2007

Eurostat: gospodarka UE 2007

2008-02-04 13:25

Przeczytaj także: UE: produkcja przemysłowa XI 2007


Deficyt w handlu zagranicznym wyrobami przemysłowymi wyniósł w 2006 roku 170 miliardów euro

W 2006 roku w Unii Europejskiej eksport wyrobów przemysłowych był wart 1080 miliardów euro, zaś import 1250 miliardów euro, co poskutkowało deficytem w handlu zagranicznym wyrobami przemysłowymi w UE27 w wysokości 170 miliardów euro.

Sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz wyroby chemiczne, gumowe i plastikowe były dwiema najbardziej eksportowanymi grupami produktów i stanowiły 18 proc. całego eksportu wyrobów przemysłowych w UE. Maszyny i sprzęt (96 miliardów euro) oraz wyposażenie transportowe (74 miliardy euro) miały największe nadwyżki.

Urządzenia energetyczne oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny to najliczniej importowane grupy produktów, które stanowiły odpowiednio 26 proc. i 21 proc. całkowitego importu wyrobów przemysłowych. Urządzenia energetyczne (-265 miliardów euro) oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny (-69 miliardów euro) zanotowały także największy deficyt.

W branży usług dla biznesu w UE27 zatrudnionych było ponad 19 milionów osób

Sektor usług dla biznesu, włączając prawo, rachunkowość oraz usługi zarządcze stanowił 30 proc. wartości dodanej w tym sektorze, usługi informatyczne (21 proc.), inne usługi dla biznesu (20 proc.), działalność architektoniczna i inżynieryjna (15 proc.), rekrutacja pracowników (10 proc.) oraz reklama (5 proc.).

Wielka Brytania i Niemcy były w 2004 roku najważniejszymi dostawcami usług informatycznych osiągając odpowiednio 30 i 18 proc. całkowitej wartości dodanej w UE27 w tym sektorze. Najwyższą produktywność siły roboczej w branży usług informatycznych zanotowano w Irlandii (94 tys. euro na zatrudnionego), następnie w Wielkiej Brytanii (82 tys. euro), zaś najmniejszą w Bułgarii (6 tys. euro) i Rumunii (9 tys. euro). Średnia dla całej Unii Europejskiej wyniosła 60 tys. euro. Najwyższy średni koszt zatrudnienia zarejestrowano w Szwecji i Belgii (po 63 tys. euro na jednego zatrudnionego), zaś najniższy w Bułgarii i Rumunii (po 5 tys. euro). Średni koszt dla całej Unii wyniósł 49 tys. euro.

Włochy i Niemcy liderami przemysłu tekstylnego

Tekstylia, przemysł wytwórczy odzieżowy i skórzany wygenerowały w 2004 roku w UE27 68 miliardów euro wartości dodanej i zatrudniały 3,4 miliona osób. Odpowiada to 1,3 proc. całkowitej wartości dodanej i 2,7 proc. całkowitemu zatrudnieniu w sektorze niefinansowym. Tekstylia wygenerowały niemal połowę wartości dodanej całego sektora.

Biorąc pod uwagę przemysł tekstylny liderem wśród państw członkowskich były Włochy, które wygenerowały 30 proc. całkowitej wartości dodanej, na kolejnym miejscu uplasowały się Niemcy (14 proc.) oraz Francja i Wielka Brytania (po 11 proc.).

Produktywność siły roboczej w przemyśle tekstylnym osiągnęła od 3 tys. euro na zatrudnionego w Rumunii do 55 tys. euro w Danii, w porównaniu do 27 tys. euro – średniej całej Unii Europejskiej. Średni koszt zatrudnienia rozciągał się od 2 tys. euro na zatrudnionego w Bułgarii I Rumunii do 41 tys. euro w Danii, w porównaniu do 20 tys. euro średniej w UE27.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: