eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankructwa firm w Polsce 2007

Bankructwa firm w Polsce 2007

2008-01-31 12:14

Przeczytaj także: Niemcy: upadłe firmy a restrukturyzacja


„Spojrzenie na upadłości w podziale na branże doskonale ilustruje obecne trendy w gospodarce. Mocny złoty faworyzuje importerów, utrudniając życie eksporterom. Rosnące żądania płacowe dotkliwie odbijają się na wynikach przedsiębiorstw, gdzie koszty pracy stanowią istotną część kosztów całkowitych. Wzrost cen paliw i energii uderza w firmy, których profil działalności wymaga korzystanie z dużej ilości energii. Wszystkie powyższe czynniki zdają się jasno wskazywać, że nastąpił ciężki czas dla producentów, podczas gdy niezwykle korzystna jest aktualnie koniunktura dla przedsiębiorstw handlowych. Spojrzenie na dane pokazuje, że istotnie najwięcej upadło w minionym roku przedsiębiorstw produkcyjnych, stosunkowo najwolniej również spada liczba bankrutów w tym sektorze. Z drugiej strony ogromną poprawę odczuła sprzedaż detaliczna, przyzwoicie również, choć nieco gorzej niż w detalu dzieje się w handlu hurtowym. Stosunkowo słabo, choć i tak lepiej niż przed rokiem, wypada na tym tle sektor usług, w przypadku którego wdzięczność należy się chyba setkom tysięcy rodaków szukających szczęścia w Irlandii, Wielkiej Brytanii i w mniejszym stopniu w pozostałych krajach "starej" Europy. To dzięki nim bowiem hasło "klient, nasz pan" straciło nieco swą moc wśród usługodawców z branży budowlanej, czy też gastronomicznej.” – podsumowuje Tomasz Starus, Dyrektor w Dziale Oceny Ryzyka Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes S.A.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – najczęściej bankrutują

Po raz kolejny na pierwsze miejsce w liczbie upadłości wysunęły się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowią one aż 71% wszystkich upadłości w okresie styczeń – grudzień 2007 roku.

fot. mat. prasowe

Upadłości w 2007 roku w podziale na formy prawne

Upadłości w 2007 roku w podziale na formy prawne

Drugie miejsce zajęły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których udział wyniósł 15%. Natomiast 5% firm, które ogłosiły upadłość w analizowanym okresie to spółki jawne.

„W podziale ze względu na formę prawną przedsiębiorstwa, prym wiodą bankruci prowadzący działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, iż stosunkowo proste jest przeprowadzenie upadłości spółki kapitałowej, gdzie odpowiedzialność właścicieli jest ograniczona, zaś majątek przedsiębiorstwa dobrze zdefiniowany, co nie jest regułą w przypadku działalności gospodarczej osób fizycznych czy też spółek osobowych (s.c., Sp.J.)" - mówi Tomasz Starus.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: