eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 33/2003 (11-17.08.2003)

Tydzień 33/2003 (11-17.08.2003)

2003-08-17 01:05

  • Pierwsze półrocze było dla rosyjskiej gospodarki bardzo korzystne: PKB wzrosło o 7,2% r/r (3,6% w roku ubiegłym), inwestycje zwiększyły się o 12% (2,5% w roku ubiegłym). Wartość rubla od początku roku wzrosła o 12% w stosunku do USD i o 5% w stosunku do euro. Teraz celem rządu jest obniżenie inflacji poniżej 12%.

  • W lipcu inflacja na Węgrzech wzrosła do 4,7%. Analitycy przewidują na koniec roku jej wzrost do 6%.

  • Obecnie poziom inflacji w Wielkiej Brytanii wynosi 2,9% w skali roku. To już kolejny (dziewiąty) miesiąc, gdy inflacja przekracza założony przez Bank of England 2,5% poziom inflacji. Eksperci przewidują wzrost stóp.

  • Produkcja przemysłowa Francji wzrosła o 1,2% m/m. To pierwszy miesiąc wzrostowy po 3 miesiącach spadku. Wzrosła też inflacja o 0,1%.

  • Po rozmowach prezydentów Rosji i Uzbekistanu (znajdują się w nim największe złoża gazu) wygląda na to, że rosyjski Gazprom zwiększy swoje zaangażowanie w uzbeckie inwestycje. W tym roku Gazprom zakupi 5mld m3 gazu, a od roku 2005 roczne zakupy wzrosną dwukrotnie.

  • Rząd francuski wstrzymał prywatyzację Air France mimo, że firma jest do tego procesu w pełni przygotowana. Przyczyną jest obecnie niski kurs akcji firmy, wynikający ze spadku liczby pasażerów i kryzysu w transporcie lotniczym.

  • Rosyjski koncern energetyczny RAO JES odkupił od amerykańskiego koncernu AES 75,1% akcji zakładu energetycznego Tbilisi, stolicy Gruzji.

  • Lufthansa osiągnęła w drugim kwartale na działalności operacyjnej zysk w wysokości 65mln euro. To pierwsze skutki realizacji programu oszczędnościowego.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Niemiecka gospodarka w ostatnich latach była w słabej kondycji. Wzrost gospodarczy systematycznie malał od 2,9% w roku 2000, przez 0,6% w roku 2001, do 0,2% w roku 2002. Najnowsze prognozy (DIW Berlin) przewidują w roku 2003 spadek PKB o 0,1%.

Równocześnie ze spadkiem PKB rosła liczba bezrobotnych od 3,89mln w roku 2000 do 4,06mln w roku 2002 i 4,5mln obecnie.

Ostatnio rząd uchwalił zapowiadany wcześniej pakiet ustaw reformujących gospodarkę. Rząd liczy na to, że przyspieszą one wzrost gospodarczy i zmniejszą bezrobocie. Te ustawy to kontynuacja programu "Agenda 2010" ogłoszonego na początku roku.

By pobudzić wzrost gospodarczy rząd obniżył podatki w sumie o 15mld euro. Jednak efekt tej zmiany będzie mniejszy, ponieważ równocześnie zredukowano liczbę ulg podatkowych i dotacji rządowych. Jednak równocześnie przewiduje się wzrost lokalnych podatków od działalności gospodarczej, co ma polepszyć kondycję finansową lokalnych samorządów.

Szczegółowe rozwiązania z ważnością od 2004 roku są następujące:
  • w podatku dochodowym krańcowe stawki ulegną obniżeniu: najniższa z 19,9% do 15%, a najwyższa z 48,5% do 42%,
  • zmieni się system przydzielania zasiłków dla bezrobotnych. Bezrobotny przez dłużej niż rok otrzyma zasiłek socjalny niższy niż dla bezrobotnych. Przy odmowie przyjęcia pracy i on może mu być odebrany. Jeśli przyjmie mało atrakcyjną pracę może liczyć na dodatek.
  • likwidacja ulg podatkowych obejmuje: budownictwo domów jednorodzinnych, koszty dojazdów do pracy, dotacje do paliwa rolniczego, likwidację ryczałtowego opodatkowania rolników.
  • do płacenia podatku komunalnego będą teraz zmuszone osoby wykonujące wolne zawody.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: