eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Projekty innowacyjne: systemy wsparcia w UE

Projekty innowacyjne: systemy wsparcia w UE

2008-01-25 13:09

Przeczytaj także: Innowacje. Klucz do techno-potęgi


Poniżej przedstawiono doświadczenia związane z systemami wsparcia innowacyjnych projektów w wybranych krajach UE.

Celem nowej niemieckiej strategii dotyczącej zaawansowanych technologii na lata 2006-2009 jest ożywienie innowacji w wielu rozmaitych dziedzinach nauki i technologii. Szczególnym wsparciem cieszyć się będzie 17 dziedzin technologii, w tym takie dziedziny jak biotechnologia, nanotechnologia, bezpieczeństwo i energia. Budżet realizacji strategii wynosi ponad 20 mld euro - pieniądze te mają przełożyć się na zwiększenie nakładów na B+R do poziomu 3 proc. PKB do 2010 roku.

W Hiszpanii wsparcie innowacyjnych projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa stanowi ważny cel zarówno hiszpańskich programów krajowych, jak i regionalnych. Pomoc finansowa w postaci dotacji wspierać będzie wysoce innowacyjne inwestycje w firmach (szczególnie z sektora MSP), rozwój potencjału B+R przedsiębiorstw i jednostek naukowych oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego i podnoszenie kwalifikacji zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach.

Łącznie fundusze UE przeznaczone dla Hiszpanii na lata 2007-13 przekraczają 35 mld euro. Szwecja aktywnie zachęca małe i średnie przedsiębiorstwa do działalności badawczo-rozwojowej oraz wdrażania innowacji, co znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w postaci czołowych miejsc tego kraju w europejskich rankingach innowacyjności. Podstawowym programem finansującym projekty z zakresu B+R w szwedzkich przedsiębiorstwach jest krajowy program „Badania i Rozwój” prowadzony przez Rządową Agencję ds. Systemów Innowacji VINNOVA. Celem programu jest wzmocnienie globalnej innowacyjności i konkurencyjności szwedzkich MSP. Warto zaznaczyć, że program przybiera coraz bardziej globalny charakter, który jest związany z coraz większą ekspansją szwedzkich firm na rynkach światowych.

Klastry i technoklastry

Z kolei Czechy to państwo, w którym rozwój innowacji stanowi jeden z najważniejszych priorytetów dla państwa (w ramach tzw. Nowego Programu Innowacji). Duża w tym zasługa bezpośrednich inwestycji zagranicznych spływających w ostatnich latach do Czech, głównie z Europy Zachodniej, USA i Azji. Szczególnie w okresie 2007-2013 wspierane będą klastry oraz technoklastry, które uzyskać mogą bezpośrednią pomoc inwestycyjną w formie dotacji, szkoleń moderatorów oraz dofinansowanie prac koncepcyjnych. W chwili obecnej w ramach klastrów działa już około 1000 czeskich firm zarówno z tradycyjnych czeskich dziedzin - inżynierii czy metalurgii jak i nowych obszarów, w postaci nanotechnologii i biotechnologii.

Dla gospodarki Malty szczególne znaczenie ma innowacyjność w turystyce, chociaż wsparcie uzyskać będą również mogły przedsiębiorstwa produkcyjne oraz działające w obszarach tzw. wysokiej technologii. Ta specyfika kraju znalazła odzwierciedlenie w Regionalnej Strategii Innowacji i Planie Działania opracowanej przez rząd Malty. Podstawowymi instrumentami wsparcia innowacji są na Malcie fundusze venture capital, fundusze dla nowych firm oraz programy propagujące zarządzanie innowacjami wśród przedsiębiorstw.

Aktywne wsparcie innowacyjnych projektów jest rzeczywistym warunkiem skutecznego konkurowania gospodarki Unii Europejskiej z gospodarkami USA i krajów azjatyckich. Polska, wykorzystując duże fundusze UE na lata 2007-13, ma szanse dołączyć do europejskich państw przyjaznych innowacjom, co przełoży się bezpośrednio na szybszy rozwój gospodarczy naszego kraju.

Autor: Michał Becla, Tomasz Zima

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: