eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Rodzice a ochrona dzieci w Internecie

Rodzice a ochrona dzieci w Internecie

2007-12-25 00:20

Przeczytaj także: Dzieci online w opinii rodziców

  • Jeśli coś Cię zaniepokoi, zawstydzi, czy przestraszy, powiedz o tym dorosłemu. Dzieci niechętnie wtajemniczają dorosłych w swoje problemy. Jest w tym trochę naszej winy. Często lekceważymy dziecięce kłopoty albo reagujemy nieadekwatnie do sytuacji, w sposób, który dziecko odbiera jako karę, choć naszym celem jest jedynie usunięcie zagrożenia. Nie chodzi wcale o to, by dziecko mówiło nam o wszystkim, powinno w końcu uczyć się samodzielności i z wieloma problemami może ono sobie poradzić samo. Powinno jednak wiedzieć, że może do nas przyjść i liczyć na naszą pomoc i uwagę, gdy sobie z czymś nie radzi.
Dbanie o bezpieczeństwo dziecka w sieci, to nie jest problem, który można „załatwić” jedną rozmową - wyjaśniają specjaliści z Fundacji KidProtect.pl. Takich rozmów będzie zapewne więcej. Warto pamiętać też o kilku prostych radach dla rodziców. Nie wymagają one wcale tego, by każdy rodzic stawał się ekspertem od komputerów.

Niech komputer stoi we „wspólnym” miejscu. Wtedy możemy łatwo, nawet mimochodem, sprawdzić, co dziecko robi, w co gra, na jakich stronach internetowych przebywa.

Nie karz dziecka za błędy, o których mówi. Z pewnością nasze dziecko popełni wiele błędów, zrobi niejedną głupotę. Jeśli samo nam o tym mówi, nie karzmy go za to. Jeśli ukarzemy, dziecko wyciągnie z tego tylko jeden wniosek: że lepiej się nie przyznawać.

Ustal zasady korzystania z sieci i egzekwuj je. Od tego jesteśmy rodzicami, by wyznaczać dziecku granice. Potrzebuje ich ono, by czuć się bezpiecznie. Naszym zadaniem jest ustalić, ile czasu w ciągu dnia dziecko może spędzić przy komputerze, co wolno mu robić, a czego nie.

Baw się siecią z dzieckiem. My, dorośli, w odróżnieniu od dzieci, często boimy się komputera i Internetu. Unikamy go więc. Nie ma się czego bać, popsuć komputer nie jest tak łatwo, a już z całą pewnością nie uda nam się unieszkodliwić Internetu. Pamiętajmy, że, choć jesteśmy zapracowani i mamy mało czasu, to każda chwila, którą spędzamy z naszym dzieckiem jest chwilą bezpieczną. W końcu przy nas dziecko nie wejdzie na niewłaściwe strony, a jeśli zaczepi je ktoś niewłaściwy, będziemy mogli od razu zareagować.

Zgłaszaj przestępstwa policji, a niewłaściwe zachowania innych administratorom. Nie miejmy pretensji do policji, jeśli nie zgłaszamy jej przestępstw. Polska policja bardzo dobrze radzi sobie ze sprawami związanymi z Internetem. Warto też zgłaszać różne niewłaściwe zachowania administratorom. Zależy im w końcu na jakości ich stron, więc na ogół możemy liczyć na to, że nam pomogą i zareagują.

Wspomagajmy się programami filtrującymi. Program filtrujący nie rozwiąże wszystkich naszych problemów i nie zastąpi nas w byciu rodzicami. Pamiętajmy tez, że żaden program nie gwarantuje nam 100% skuteczności. Może jednak nam pomóc, ograniczając ryzyko, iż dziecko obejrzy niestosowne treści. Programy takie nie są drogie. Wybierzmy program polski, by radził sobie ze stronami w naszym języku. Producenci na ogół udostępniają darmowe wersje testowe, tak więc możemy sprawdzić, który z programów nam odpowiada.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: