eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dzieci online w opinii rodziców

Dzieci online w opinii rodziców

2008-03-24 01:17

Dzieci online w opinii rodziców

Wiek, w którym dziecko zaczęło korzystać z Internetu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zdaniem 83 proc. internautów, którzy mają dzieci w wieku od 5 do 15 lat korzystające z Internetu, ich pociechy spędzają czas w Internecie grając on-line. Co piąty badany rodzic przyznaje, że jego dziecko korzysta z programów P2P i czyta blogi. Firma badawcza Gemius SA we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje zbadała opinie rodziców na temat aktywności dzieci on-line.

Przeczytaj także: Młodzież świadoma zagrożeń w sieci

Celem badania “Dzieci on-line w oczach rodziców” było określenie, w jaki sposób zdaniem opiekunów najmłodsi internauci korzystają z sieci. Badani oceniali także różne formy internetowej aktywności pod względem bezpieczeństwa dla dzieci. Badanie zrealizowano za pomocą ankiet internetowych na grupie 1235 osób posiadających dziecko w wieku od 5 do 15 lat, które korzysta z Internetu.

Czterolatek w Internecie

fot. mat. prasowe

Wiek, w którym dziecko zaczęło korzystać z Internetu

Wiek, w którym dziecko zaczęło korzystać z Internetu




Jak wynika z badania, dzieci rozpoczynają swą przygodę z Internetem stosunkowo wcześnie. Aż 16 proc. badanych rodziców przyznało, że ich dziecko miało kontakt z Internetem w wieku 4 lat lub mniej. Dzieci przeważnie korzystają z Internetu w domu – tak twierdzi 98 proc. rodziców – oraz w szkole (41 proc.). Co piąty rodzic przyznaje, że jego dziecko korzysta z Internetu u kolegów i znajomych.

Dla najmłodszych internautów Internet to przede wszystkim źródło rozrywki i komunikacji. Zdecydowana większość badanych rodziców przyznaje, że ich dziecko korzysta z gier on-line (83 proc.). W opinii respondentów dzieci spędzają także czas w Internecie przeglądając strony WWW (50 proc.) i komunikując się z innymi: za pomocą poczty e-mail (41 proc.) i komunikatorów internetowych (33 proc.). Co piąty badany rodzic (19 proc.) twierdzi, że jego dziecko używa programów P2P. Dzieci odwiedzają również blogi innych internautów (18 proc.) oraz prowadzą własne (16 proc.).

(Nie)bezpieczny Internet

Czy rodzice są świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprzemyślane korzystanie z Internetu przez dzieci? Wyniki badania pokazują, że zdecydowana większość rodziców jako niebezpieczne ocenia przede wszystkim te formy aktywności on-line, które wiążą się z przekazywaniem przez najmłodszych internautów danych osobistych – adresu zamieszkania (85 proc.) i numeru telefonu (79 proc.). Nieco mniej rodziców – 75 proc. – za niebezpieczne uważa spotkanie się dziecka z osobą poznaną przez Internet.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: