eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Internet i komputery w Polsce - raport 2007

Internet i komputery w Polsce - raport 2007

2007-11-30 02:32

Przeczytaj także: Internet i komputery w Polsce


Liczba gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu w miejscu zamieszkania przekroczyła 5 mln (41% ogółu), z czego w 4,8 mln gospodarstw (38% ogółu) rzeczywiście korzystano z tej sieci, a w pozostałych domownicy wiedzieli, że mogą łączyć się z Internetem (głównie przy pomocy telefonu komórkowego), lecz nikt z nich nie korzystał z tej możliwości.

Szybko przybywa gospodarstw korzystających z połączeń szerokopasmowych - w 2007 r. było ich 3,7 mln (30% ogółu). Od 2006 r. ich liczba zwiększyła się o prawie milion (8 pkt. %) i rośnie szybciej niż przybywa gospodarstw z dostępem do Internetu (wzrost o 5 pkt. %), co oznacza, że praktycznie wszystkie nowe łącza internetowe są już szerokopasmowe i ten rodzaj łączy stopniowo wypiera wąskopasmowe.

fot. mat. prasowe

Powody nieposiadania dostępu do Internetu w domu (w % ogółu gospodarstw domowych bez dostępu do Inte

Powody nieposiadania dostępu do Internetu w domu (w % ogółu gospodarstw domowych bez dostępu do Internetu) w latach 2005-2007

Najczęściej wskazywaną przyczyną zarówno braku dostępu do Internetu w ogóle, jak i braku łączy szerokopasmowych w domu był brak potrzeby korzystania z sieci albo technik szybkiego przesyłania danych.

Ważną rolę odgrywały także względy ekonomiczne - zbyt wysokie koszty były drugą pod względem częstości wskazywania barierą, chociaż w przypadku dostępu do Internetu można zaobserwować niewielki spadek znaczenia tego rodzaju przeszkód w stosunku do 2006 r.

Ograniczone możliwości techniczne dostawców usług internetowych (brak sieci telefonicznej lub zasięgu w sieciach bezprzewodowych, przestarzałe centrale telefoniczne) częściej były zgłaszane jako przeszkoda w uzyskaniu szerokopasmowego dostępu do Internetu (21% gospodarstw bez szybkich łączy), niż jako bariera dostępu do tej sieci w ogóle (9% gospodarstw bez Internetu w domu). Z drugiej strony liczba osób napotykająca bariery techniczne już na etapie uzyskania połączenia z globalną siecią była prawie 3 krotnie większa - 641 tys. gospodarstw (9% z ok. 7,4 mln) w ogóle nie mogło być dołączonych do tej sieci, podczas gdy 223 tys. gospodarstw (21% z nieco ponad miliona) chciałoby mieć szybsze łącza, ale napotkało problemy leżące po stronie dostawców.

Udział osób które w 2007 r. deklarowały, że kiedykolwiek korzystały z Internetu przekroczył 50%, a osób używających komputera - 60%. Regularnych użytkowników, tzn. osób korzystających co najmniej raz w tygodniu, w obu przypadkach było jednak znacznie mniej - 39% wszystkich osób w wieku 16-74 lata regularnie korzystało z Internetu, 46% z komputera.

fot. mat. prasowe

Odsetki osób korzystających z komputera i Internetu w podziale na miejsce korzystania w 2007 r.

Odsetki osób korzystających z komputera i Internetu w podziale na miejsce korzystania w 2007 r.

W obu przypadkach najczęściej wskazywanym miejscem korzystania był dom - odsetki osób używających komputerów i Internetu w drugim pod względem częstości wskazania miejscu - w pracy były ponad dwukrotnie niższe. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko osoby pracujące, to wśród nich 33% korzysta z komputera, a 28% z Internetu w pracy. W miejscu pobierania nauki 70% uczniów i studentów używa komputera, a 69% - Internetu.

Podobnie jak w ubiegłych latach najwięcej osób (prawie 1/3 ogółu w 2007 r.) deklarowało, że korzysta z globalnej sieci do wysyłania i odbierania e-maili, a niewiele mniej (ponad 25% ogółu) do wyszukiwania informacji o towarach i usługach lub korzystania z czatów i forów dyskusyjnych. Bardzo dynamicznie rozwija się korzystanie z bankowości internetowej - średnio o 3,5 punktu procentowego rocznie, co oznacza wzrost o ponad 2 miliony użytkowników od 2005 r. Wyższe miejsca niż latach poprzednich w rankingu popularności celów korzystania z sieci zajęły: szukanie informacji dotyczących zdrowia (urazów, chorób, żywienia, profilaktyki itp.) oraz słuchanie radia i oglądanie telewizji przez Internet.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: