eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 46/2007 (12-18.11.2007)

Tydzień 46/2007 (12-18.11.2007)

2007-11-17 22:47

Przeczytaj także: Tydzień 45/2007 (05-11.11.2007)

  • W opinii Bena Bernanke - prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej spadek wartości dolara i gwałtowny wzrost cen ropy zwi­ększają ryzyko inflacji w USA. W amerykańskim Kongresie stwierdził on, że "słaba amerykańska waluta i wyższe ceny energii zwiększą w krótkiej perspektywie stopę inflacji i mogą potencjalnie wywindować ją także w dłuższym okresie".
  • Według danych Instytutu Międzynarodowych Finansów (Institute of International Finance – IIF) przepływy kapitału prywatne­go na rynki rozwijające się osiągną w tym roku wartość 620 mld USD, a w 2008 roku będą na poziomie 593 mld USD. Oznacza to, że w opinii inwestorów poprawiają się fundamenty gospodarcze w krajach rozwijających się.
  • Przepływ inwestycji do krajów rozwiniętych to obecnie ok. 50% światowego przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (w 1990 było to ok. 20%).
  • Na Światowym Kongresie Energetycznym przedstawiono raport przygotowany przez Światową Radę ds. Energii (The World Energy Council), w którym stwierdzono, że zasoby energii na naszym globie muszą być podwojone do 2050 roku oraz, że "ener­gia i środowisko są kluczami do globalnego bezpieczeństwa i rozwoju".
  • Według rządu w pierwszych trzech kwartałach roku chiński PKB wzrastał w tempie 11,5%. W IV kw. ma wzrosnąć o 11,2%, a w całym roku o 11,4%. Wysokie tempo wzrostu gospodarczego niepokoi Pekin. W celu ostudzenia przegrzanej gospodarki i za­hamowania inflacji Centralny Bank Chin zapowiada zwiększenie rezerw obowiązkowych i użycie innych dostępnych środków. Warto tu zwrócić uwagę na to, że coraz większym problemem Chin jest kontrola inflacji (wzrosła we wrześniu do 6,2% - czyli powyżej celu inflacyjnego, który jest na poziomie 3%).
  • Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wyniósł we wrześniu 56,4 mld USD, import wyniósł 196,6 mld USD, a eksport 140,1 mld USD.
  • Chiński Industrial and Commercial Bank zainwestował w Afryce Południowej 5,5 mld USD kupując 20% Standard Bank of South Africa. To największa chińska bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Afryce.
  • Gazprom ma jedną trzecią swoich rezerw gazu w złożach na Jamale i chce z nich czerpać do 250 mld m³ gazu rocznie (to ok. 50% obecnego wydobycia Gazpromu). Inwestycje w te złoża mają kosztować ok. 162 mld USD. Ostatnio odbyły się rozmowy z udziałem prezydenta Putina i prezesa Schella na temat współpracy w tym przedsięwzięciu.
  • Poinformowano, że u wybrzeży Brazylii, na Oceanie Atlantyckim (około 300 km na południe od Rio de Janeiro) odkryto złoże Tupi, które oszacowano na 8 mld baryłek ropy naftowej. Sumarycznie brazylijskie zasoby wzrosły do niemal 20 mld baryłek co czyni, że Brazylia może dołączyć do grona największych producentów ropy naftowej. Jednak eksploatacja nowych złóż będzie dużo kosztować, bo morze ma tam głębokość ok. 2km, a złoża Tupi są 5km pod dnem morza.
  • W ciągu dwóch lat kazachski koncern KazMunaiGaz i chiński CNPC chcą zbudować (przez Turkmenistan, Uzbekistan i Kazach­stan) gazociąg tranzytowy o długości 7-8 tys. km i zdolności przesyłowej do 40 mld m³, który będzie dostarczał gaz z Azji Środkowej do Chin.
  • Kolejny etap ważnych przejęć na rynkach informatycznych. Koncern SAP za 6,8 mld USD kupił dostawcę oprogramowania kla­sy BI - firmę Business Objects (wcześniej Business Objects wchłonął firmy Cartesis i ALG Software). Pół roku temu Oracle za 3,3 mld USD przejął Hyperion Solutions. Na początku roku Cognos kupił dostawcę oprogramowanie CPM - firmę Applix., a teraz IBM poinformował o przejęciu Cognosa.
  • Australijska grupa Fortescue Metals poinformowała o odkryciu złóż zawierających ok. 1 mld ton rudy żelaza, które zawierają ok. 56% czystego metalu.
  • Koncern paliwowy BP odkrył nowe złoża gazu ziemnego w Morzu Kaspijskim. Są one pod złożami Shah Deniz (które jest na głębokościach od 50 m do 600 m), około 70 km na południowy-wschód od Baku, a wielkość zasobów szacuje się nawet na 1,2 bln m³ naturalnego gazu ziemnego i 240 mln ton kondensatu gazowego.
  • General Motors (GM) rozpocznie w czwartym kw. 2008 r produkcję samochodów osobowych w budowanym obecnie zakładzie w St. Petersburgu. Koszt budowy jest szacowany na 300 mln USD. Będą tam produkowane modele Chevrolet Captiva i Opel Antara z napędem na cztery koła. W tym roku GM sprzeda w Rosji ok. 250.000 samochodów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NAKŁADY NA BADANIA NAUKOWE, czyli JAK ŚWIAT INWESTUJE W SWOJA PRZYSZŁOŚĆ

Z brytyjskiego raportu "2007 R&D Scoreboard", wynika, że w 2006 roku nastąpiło w świecie przyspieszenie wzrostu nakładów na badania i rozwój ponoszonych przez największe światowe korporacje. W 2006 roku 1250 największych firm z całego świata wydało na ten cel 510 miliardów dolarów (348 miliardów euro), czyli o 10% więcej niż w roku 2005, kiedy to nakłady te zwiększyły się o 7% r/r. Największą dynamikę wzrostu nakładów odnotowały firmy z Indii i Chin (ponad 30% r/r) chociaż kraje te w dalszym ciągu wydają niewiele w porównaniu z czołowymi krajami w tym rankingu, bo np. izraelskie firmy wydały na ten cel w 2006 roku o 84% więcej niż Indie...

Z tego raportu wynika też, że w wydatkach na badania i rozwój amerykańskie firmy wciąż wyprzedzają Europę i resztę świata. Największe firmy amerykańskie zwiększyły tego typu inwestycje o 13,4% i stanowiły one ok. 40% wszystkich wydatków na ten cel na całym świecie.

W Europie nakłady te wzrosły o 8% do 118 mld euro. W tej kwocie 2/3 przypada na Niemcy, Francję i Wielką Brytanię. Jednak warto tu dodać, że w Niemczech i we Francji dynamika nakładów była poniżej średniej europejskiej. Raport "2007 R&D Scoreboard” poinformował też, że w Wielkiej Brytanii nastąpił wzrost tych wydatków o 11,9%.

Największe japońskie firmy wydały na ten cel w 2006 roku ponad 80 mld USD (a więc nakłady te wzrosły o 5,7% r/r). Jeśli przeanalizować te wydatki z punktu widzenia branż, to najwięcej środków przeznaczono na badania w sektorze farmaceutycznymi i biotechnologicznym (wyniosły ponad 95 mld USD i wzrosły o 15,7% r/r), przy czym tylko amerykańska spółka farmaceutyczna Pfizer wydała w 2006 roku 8 mld USD, a Johnson&Johnson będąca na drugą w kolejności 7,2 mld USD. Microsoft wydał ponad 7,4 mld USD (+8%), Intel ponad 6 mld USD, a Nokia ponad 5 mld USD. Warto tu nadmienić, że w sektorze oprogramowania i usług komputerowych nakłady na badania i rozwój w ciągu ostatnich czterech lat zmniejszyły się o 6,5%!

Wzrost o 1,6% r/r nakładów na ten cel zanotował przemysł samochodowy i jest to najsłabsza dynamika wśród 12 największych sektorów gospodarczych. Trzej najwięksi producenci aut w USA zredukowali swoje wydatki na badania i rozwój w tym Ford o 10% (wydał na ten cel ponad 7,5 mld USD), podczas gdy Toyota zwiększyła nakłady o 8% (do ponad 7mld USD).

Z innych azjatyckich firm wymienić warto koreański Samsung Electronics, który wydał ok. 6,3 mld USD (+4%).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: