eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Maj 2003

Mapa Rynku Pracy - Maj 2003

2003-06-12 13:24

Potwierdziły się optymistyczne prognozy analityków, którzy przewidywali dalszą poprawę koniunktury w Polsce. W maju ogólny wskaźnik koniunktury zwiększył się o kolejny punkt. Nastroje polepszyły się w większym stopniu w sektorze prywatnym niż w publicznym, ale przedsiębiorstwa z obu sektorów przewidują w najbliższym czasie wzrost zatrudnienia. Co ciekawe, po raz pierwszy obecną sytuację na rynku najgorzej oceniły największe firmy działające na terenie naszego kraju.
Według CBOS poprawie uległy oceny Polaków dotyczące obecnej sytuacji w kraju oraz przewidywania na najbliższą przyszłość. Może mieć to związek z zakończeniem wojny w Iraku i umocnieniem pozycji Polski na arenie międzynarodowej, jak również z nadziejami, jakie wiążą polscy obywatele z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej.

Minister Gospodarki i Pracy Jerzy Hausner przewiduje dalszy spadek bezrobocia; najbardziej optymistyczny wariant zakłada spadek majowej stopy bezrobocia nawet do 18%. Liczba bezrobotnych w maju zapewne rzeczywiście spadła, ponieważ w sezonie letnim pojawia się kilkakrotnie więcej ofert pracy sezonowej.

Jednak w opinii ekspertów z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w naszym kraju ciągle jeszcze nie obserwujemy trwałych oznak ożywienia gospodarczego, w związku z czym sytuacja na rynku pracy może po letniej poprawie ponownie się pogorszyć.

Poprawiła się sytuacja ekonomiczna niektórych państw europejskich. Optymistycznie brzmią wieści ze Słowacji, gdzie kwietniowa stopa bezrobocia - dzięki sezonowemu ożywieniu gospodarki oraz działaniom rządu, który kontynuuje program tworzenia nowych miejsc pracy, spadła do poziomu najniższego od pięciu lat. Również gospodarka Francji odnotowała wzrost gospodarczy i zwiększenie w pierwszym kwartale produktu krajowego brutto. Zwiększyły się także nadzieje niemieckich przedsiębiorców na poprawę sytuacji na rynku - niemiecki indeks nastrojów Ifo po dużym kwietniowym spadku, wzrósł w maju do 87,6 punktów.

Praca w internecie:

- topjobs - 300
- jobs.pl - 328*
- cv.online - 127
- jobpilot - 443
- pracuj.pl - 922
- onet.pl - 1461*
- wp.pl - 1728

(dane pochodzą od portali - z wyjątkiem liczb oznaczonych gwiazdką, określonych wg szacunków TMP/Hudson)

Praca - Branże

W maju wzrosła średnia liczba firm poszukujących nowych pracowników. W czołówce rekrutujących firm nadal utrzymują się branże: produkcyjna, która w tym miesiącu odnotowała wzrost do 15,9 % wszystkich ogłoszeń, oraz FMCG , gdzie liczba ogłoszeń pozostaje na stabilnym poziomie 12,7%. Zgodnie z przewidywaniami w maju dołączyła do nich branża usługowa (wzrost z 7,1% do 10,7%), która przeżywa renesans w związku z rozpoczęciem letniego sezonu turystycznego.

Ruch w biznesie turystycznym ma zbawienny wpływ również na kondycję handlu detalicznego - firmy należące do tej branży odnotowały prawie 10% udział w rynku ogłoszeń, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Optymistycznie nastawieni w maju pracodawcy z branży mediów i reklamy, zamieścili więcej ogłoszeń niż przed miesiącem i uzyskali 8,8% liczby wszystkich ogłoszeń.

Na wynik mogło mieć wpływ kilka czynników - po pierwsze latem ruszają kampanie reklamowe produktów sezonowych, takich jak lody, środki przeciwko ukąszeniom owadów, kremy do opalania i inne. Po drugie po liberalizacji przepisów o reklamie piwa w telewizji i na billboardach agencje mogą się spodziewać zwiększenia nakładów na reklamę w browarach.

Ustabilizowała się sytuacja w branży finansów i bankowości, ilość ofert pochodzących od pracodawców z tej branży pozostała w maju na poziomie 8,9%.

W maju zamiast spodziewanego wzrostu, odnotowaliśmy spadek ogłoszeń pochodzących z branży horeca - może to oznaczać, że firmy z tej branży zakończyły w tym roku wcześniej rekrutację pracowników zatrudnianych na miesiące letnie i mają już komplet zatrudnionych. Z drugiej strony branża turystyczna przeżywa kryzys - biura podróży spodziewają się w tym roku spadku wpływów w związku z zagrożeniem atakami terrorystycznymi oraz wirusem SARS.

Branżą, w której obserwujemy największy spadek liczby ogłoszeń jest teleinformatyka. Przedsiębiorstwa z tej branży skierowały do potencjalnych pracowników znacznie mniej ogłoszeń niż miało to miejsce w kwietniu. W maju oferty firm IT stanowiły jedynie 6,7 % ogółu.

Stracił także sektor publiczny - liczba ogłoszeń pochodząca z tej branży spadła do najniższego od kilku miesięcy poziomu 0,8%. W najbliższych miesiącach sytuacja w tej branży raczej nie ulegnie poprawie - kolejne państwowe przedsiębiorstwa zapowiedziały już zwolnienia.


Praca - Stanowiska

Ilość ogłoszeń dla sprzedawców stanowiła w maju aż 40% wszystkich ogłoszeń, co oznacza, że osoby należące do tej grupy zawodowej mogą spać spokojnie. Skromnie na tym tle prezentuje się ilość ogłoszeń dla finansistów - 9% ogółu, którzy są drugą z kolei najbardziej poszukiwaną grupą zawodów. W "wielkiej trójce" znalazła się w maju logistyka z wynikiem 8,6% i zastąpiła tym samym stanowiska ds. IT, na które było zdecydowanie mniej ogłoszeń niż przed miesiącem. Ten gwałtowny wzrost spowodowali pracodawcy z branży handlu detalicznego, którzy poszukiwali głównie kupców i specjalistów ds. dostaw.

W maju ukazało się więcej niż w kwietniu ogłoszeń dla pracowników z działów produkcji i marketingu. Do pracowników marketingu najwięcej ofert skierowały media - mogło mieć na to wpływ sezonowe ożywienie na rynku reklamy co potwierdzają tytuły najbardziej poszukiwanych stanowisk w tej grupie zawodowej - Art Director i Copywriter (PDF)

Maj był kolejnym miesiącem, w którym wzrosła liczba ofert pracy oferowanych przedstawicielom wolnych zawodów (4,6%). Poszukiwano głównie tłumaczy i lektorów wakacyjnych kursów języka angielskiego.

Stabilna jest sytuacja w grupie stanowisk administracyjnych, wprawdzie ofert jest mniej niż przed miesiącem, ale ciągle jest ich sporo - lwią część stanowią ogłoszenia pochodzące z branży usługowej, co wiąże się z rozpoczęciem sezonu turystycznego.

Pogorszyła się sytuacja na rynku pracy dla stanowisk informatycznych - w maju ukazało się prawie o połowę mniej ogłoszeń niż w kwietniu; liczba ofert pracy dla informatyków stanowiła tylko 4,9% wszystkich ofert. Sytuacja ta odzwierciedla ogólnie słabszą w tym miesiącu kondycję całej branży IT.

O połowę spadła także liczba ofert dla stanowisk bankowych i osiągnęła poziom 0,7% wszystkich ogłoszeń. W tej grupie sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc - banki raczej redukują zatrudnienie niż rekrutują nowy personel.

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: