eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › BUSINESSEUROPE: Gospodarka Unii Europejskiej 2007

BUSINESSEUROPE: Gospodarka Unii Europejskiej 2007

2007-11-13 10:38

Przeczytaj także: Gospodarka europejska - prognoza rozwoju


Prognoza BUSINESSEUROPE zakłada relatywnie spokojne rozładowanie napięć na rynkach finansowych. Różne czynniki ryzyka mogą jednak pociągnąć europejską gospodarkę w dół. Przede wszystkim wymienić należy aprecjację euro do dolara i juana oraz jena, która postępuje zbyt szybko, aby firmy zdążyły się do niej dostosować. Po drugie, gdyby w USA nastąpiła recesja, Europie nie uda się uniknąć jej skutków. Na razie gospodarka USA radzi sobie z kryzysem na rynku nieruchomości, ale to, czy bez recesji przetrzyma straty systemu finansowego, nie jest takie oczywiste. Po trzecie, mogą wzrosnąć koszty kredytu także w Europie. Po czwarte, w niektórych krajach może dojść do korekty na przegrzanych rynkach nieruchomości mieszkaniowych (w Hiszpanii, Irlandii i Wielkiej Brytanii) i wywołać negatywne reperkusje dla popytu krajowego w tych gospodarkach. Po piąte wreszcie, rekordowo wysokie ceny ropy naftowej jesienią 2007 r. prowadzą do podwyżek kosztów produkcji, jak i wyższych wydatków konsumentów na paliwa i energię, przez co hamują wzrost popytu na inne dobra.

Wyższe ceny surowców grożą wzmożeniem napięć inflacyjnych. Są one już zauważalne i choć mogą okazać się przejściowe, będą nerwowo przyjmowane przez Europejski Bank Centralny. Wobec dużego poziomu niepewności, jak rozwinie się sytuacja w USA i na rynkach kredytowych, BUSINESSEUROPE oczekuje pragmatycznej polityki pieniężnej ECB. Aprecjacja euro oddziałuje hamująco na inflację, ale wobec jej szkodliwej obecnie skali dla wzrostu gospodarczego w strefie euro, rządy kluczowych gospodarek powinny unikać ruchów, które by ją podsycały. Chiny i Japonia powinny dopuścić do szybszej aprecjacji odpowiednio juana i jena, aby stymulować popyt wewnętrzny, Europa zaś powinna kontynuować reformy strukturalne, w tym przyjęcie modelu flexicurity na rynku pracy.

BUSINESSEUROPE twierdzi, że poprawa sytuacji fiskalnej krajów europejskich w 2007 r. nastąpiła właściwie wyłącznie dzięki szybszemu nieoczekiwanemu wzrostowi gospodarczemu; rządy używały go jak autopilota. BUSINESSEUROPE ze smutkiem zauważa, że lekcja z boomu końca lat 90. została zignorowana. Wtedy także prowadzono procykliczną politykę budżetową, co wymusiło bolesne dostosowania po stronie wydatków i podatków w okresie późniejszego spowolnienia i niemal doprowadziło do zerwania paktu Stabilizacji i Wzrostu. Niepewność związana z 2008 r. sugeruje, że rządy powinny wreszcie wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia.

Do pobrania: (w jęz. angielskim)

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: