eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 44/2007 (29.10-04.11.2007)

Tydzień 44/2007 (29.10-04.11.2007)

2007-11-03 20:36

Przeczytaj także: Tydzień 43/2007 (22-28.10.2007)

  • Inflacja w strefie euro wzrosła w październiku do 2,6% r/r z 2,1% r/r we wrześniu. EBC prognozuje cel inflacyjny na 2008 na poziomie nieco poniżej 2% i deklaruje aktywne działania, by przeciwdziałać czynnikom wywierającym presję na wzrost inflacji.
  • Według Eurostatu stopa bezrobocia w strefie euro (13 krajów) wyniosła we wrześniu 7,3% wobec 7,4% w sierpniu (przy uwzględnieniu czynników sezonowych). Stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 7%, wobec 7,1% w poprzednim miesiącu.
  • Spada też bezrobocie w Niemczech. W październiku wyniosło 8,7% (we wrześniu było na poziomie 8,8%). Według Federalnego Urzędu Pracy jest to najniższy poziom od maja 1993 r.
  • Riksbank - Szwedzki bank centralny podwyższył (po raz dziesiąty w ostatnich kilkunastu miesiącach) benchmarkową stopę procentową o 25 pkt bazowych do 4%. Jest ona na najwyższym poziomie od 5 lat.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego sprzedaż detaliczna w Niemczech we wrześniu spadła o 2,2% r/r (w sierpniu spadła o 2,1% r/r), ale wzrosła o 2,3% m/m (w sierpniu spadła o 1,6% m/m).
  • Według Krajowego Instytutu Statystycznego w Sofii wrześniowa inflacja w Bułgarii wyniosła 13,1% r/r (a w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2007 roku ceny wzrosły o 8,9%. W budżecie na 2007 r. zaplanowano inflację na poziomie 4,4%.
  • Jedna z największych spółek energetycznych - rosyjski RAO JES miała w 2006 r. 24 mld euro przychodów i ponad 4 mld euro zysku. Obecnie jest w trakcie prywatyzacji. Ma to związek z liberalizacją rosyjskiego rynku energetyki. Rosyjski rząd zachowa kontrolę nad częścią sieci energetycznych, elektrowniami atomowymi oraz wodnymi. Natomiast elektrownie węglowe i gazowe zostaną sprzedane. Już sprzedano spółkę OGK -5 niemieckiemu E.ON, a OGK-4 włoskiemu Enelowi. W kolejce czekają firmy: czeski CEZ, francuski EdF, koreańskie Kepco, a także firmy rosyjskie, w tym Gazprom. Modernizacja rosyjskiej energetyki ma kosztować ok 120 mld USD.
  • Litwa, podpisując w 2004 r. umowę o wstąpieniu do UE, zobowiązała się, że do 2009 r. zamknie oba reaktory jądrowe, które stoją w Wisaginii, w pobliżu Ignaliny (są to takie same reaktory co w Czernobylu i dostarczają 70% zapotrzebowania na energię elektryczną). Teraz Litwini zamierzają zabiegać w Brukseli o zgodę na przedłużenie pracy elektrowni atomowej w Ignalinie do czasu wybudowania nowej elektrowni (2012-2015). Brak takiej zgody zwiększy uzależnienie Litwy od rosyjskiego gazu z 30% obecnie, aż do 80% w 2009 r. Gazprom ma już na Litwie jedną elektrownię na gaz (w Kownie), a niedawno zapowiedział, że wybuduje drugą.
  • Węgrzy planują rozbudowę elektrowni atomowej w Pecs. Ofertę na jej budowę zamierza złożyć Rosja. Dotychczasowe 4 bloki zapewniają 40% węgierskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Rosja wystartuje w przetargu na rozbudowę elektrowni atomowej na Węgrzech, jeśli Budapeszt zdecyduje się na taką inwestycję .
  • Jest prawdopodobne, że szwedzki rząd złoży wniosek o zmianę trasy rurociągu Nord Streem po dnie Bałtyku ze względów ekologicznych.
  • Ukraina ma nadzieję, że w przyszłym roku będzie płacić za gaz kupowany od Gazpromu po 150-160 USD/ 1000 m³ (w tym roku Ukraina kupuje go po 130 USD za 1000 m³).
  • Z półtorarocznym opóźnieniem pierwszy A380 (największy pasażerski samolot świata) został oddany do użytku firmie Singapore Airlines. Może na pokład zabrać do 853 pasażerów. Nowy samolot spala tylko 3 l paliwa w przeliczeniu na pasażera na 100 km i może pokonać 15 tys. km bez tankowania. Dotąd 16 klientów złożyło w sumie zamówienia lub rezerwacje na 189 maszyn (z czego 165 to wiążące zamówienia), a koszty opracowania nowego modelu zwrócą się po sprzedaży 420 samolotów. Airbus liczy, że w ciągu najbliższych 20 lat może sprzedać nawet ponad 800 tych samolotów. Dotąd największym samolotem był B747 "Jumbo Jet" amerykańskiego Boeinga.
  • Aerofłot razem z włoskim bankiem UniCredit zgłosił swój udział w prywatyzacji Alitalia (chciał kupić 49% akcji). Przetarg został jednak unieważniony. Teraz zastanawia się, czy weźmie udział w drugim przetargu. Aerofłot wykazuje też zainteresowanie przejęciem kontroli nad czeskimi liniami CSA.
  • Niemiecki koncern energetyczny RWE zmierza do wrogiego przejęcia koncernu EWE (to piąty co do wielkości producent energii w Niemczech). Ta fuzja będzie miała też skutek w Polsce, bo RWE kontroluje warszawski STOEN, a EWE to akcjonariusz VNG (jednego z głównych importerów gazu do Polski przez połączenie w Zgorzelcu) i udziałowiec MOW (jest on właścicielem transgranicznego gazociągu).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY MOŻNA LICZYĆ NA OŻYWIENIE STOSUNKÓW GOSPODARCZYCH POMIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I ROSJĄ

Zakończony przed tygodniem szczyt Unia – Rosja jest w dalszym ciągu żywo komentowany. Tym razem wypowiadają się ludzie biznesu i biznesowe organizacje z obu stron, komentując także wyniki obrad Okrągłego Stołu przemysłowców UE i Rosji. Zwracają oni uwagę na to, że stagnacja w stosunkach politycznych może w konsekwencji zaszkodzić dwustronnym stosunkom handlowym i inwestycjom. Wywierają też nacisk na przyspieszenie prac nad wejściem Rosji do WTO oraz na pilne rozpoczęcie rokowań w sprawie nowego porozumienia UE – Rosja (zwanego WTO PLUS), które zostały zablokowane w roku ubiegłym przez Polskę w związku z rosyjskim embargiem na polskie mięso.

Ostatnio pojawiły się nadzieje na możliwość wycofania embarga z 2005 roku na polską żywność eksportowaną do Rosji oraz na wycofanie polskiej blokady na negocjacje między Rosją a Unią Europejską na temat nowej umowy o współpracy i partnerstwie. Podstawą wstrzymania importu polskiej żywności w listopadzie 2005 r. był zarzut, że nasi eksporterzy fałszowali certyfikaty weterynaryjne i fitosanitarne. W rok później w listopadzie 2006 r. Polska zablokowała rozpoczęcie negocjacji między UE a Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy, a prowadzenie rozmów z Moskwą w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga przekazaliśmy Komisji Europejskiej. Mówi się, że od 1 listopada prawo eksportu wędlin i produktów mleczarskich z Polski do Rosji będą miały tylko te zakłady, które zostaną ponownie skontrolowane i uzyskają nowe certyfikaty rosyjskich służb sanitarnych i weterynaryjnych.

Obawy europejskich środowisk biznesowych dotyczą też wolnego tempa rozmów dotyczących współpracy energetycznej i planowanych przez Unię działań przeszkadzających rosyjskim inwestycjom w krajach UE. Przestrzegają, że brak postępu w sprawach politycznych może zablokować rozwój współpracy gospodarczej. Mówi się też o realnym niebezpieczeństwie powstawania barier protekcjonistycznych po obu stronach, bo już z różnych stron słychać głosy, że "powinniśmy obawiać się globalizacji i chronić rynki krajowe".

Zachodnie koła gospodarcze liczą na zapowiadaną przez Rosję ustawę definiującą sektory strategiczne i związane z nimi ograniczenia dotyczące inwestycji zagranicznych. Ich nadzieje sprowadzają się do tego, że ustawa zastępując obecnie obowiązujące nie zawsze precyzyjne przepisy kontrolne, stworzy bardziej przewidywalne warunki dla prowadzenia interesów, bo staną się one bardziej przewidywalne.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: