eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Telefonia internetowa VoIP: usługi ważniejsze niż cena

Telefonia internetowa VoIP: usługi ważniejsze niż cena

2007-11-04 00:30

Przeczytaj także: Telefonia VoIP dla GG od easyCALL.pl


Voice message na e-mail

Usługa ta jest rozszerzeniem poczty głosowej. O ile jednak, w tradycyjnej poczcie głosowej, nagraną rozmowę abonent odsłuchuje samodzielnie, po wybraniu numeru usługi poczty głosowej, to w przypadku tej usługi nagrana wiadomość głosowa (na przykład w formacie wav czy mp3) jest automatycznie przesyłana na wskazany przez użytkownika adres poczty elektronicznej. Nagranie z poczty głosowej trafia w ten sposób do skrzynki odbiorczej w programie pocztowym na komputerze użytkownika, który może następnie odsłuchać wiadomość za pomocą standardowych programów.

VoIP w komórkach

Jeden z rodzimych operatorów telefonii internetowej oferuje swym klientom, używającym telefonów komórkowych z systemem operacyjnym Symbian oraz Windows Mobile aplikację ułatwiającą korzystanie z telefonii internetowej. Aplikacja łączy się z lokalnym numerem dostępowym, a następnie zestawia już połączenie poprzez sieć telefonii internetowej. Użytkownik tej usługi płaci więc kwotę za połączenie na numer stacjonarny w Polsce (w wielu abonamentach oferowanych przez operatorów komórkowych
można dodatkowo taki numer zdefiniować jako "darmowy") powiększoną o cenę połączenia VoIP do wybranego kraju. Ostateczna cena kombinowanego połączenia wynosi - w zależności od docelowego kraju - do kilkudziesięciu groszy za minutę.

Oczywiście aplikacja owa jest tylko elementem poszerzającym funkcjonalność znanej od lat usługi - dostępu wdzwanianego (dial-up) - na telefony komórkowe. Aplikacja ta jedynie automatyzuje proces nawiązywania połączenia wdzwanianego, stanowi jednak dość znaczne ułatwienie dla przeciętnego użytkownika „komórki”.

Biling w czasie rzeczywistym

Użytkownicy telefonii internetowej mają już coraz częściej możliwość podglądu bieżących billingów dla połączeń przychodzących, szczegółowe zestawienia połączeń - zarówno przychodzących jak i wychodzących, możliwość filtrowania zestawień według zadanych parametrów - takich jak przedział czasowy, rodzaj czy kierunek połączeń.

Połączenia można monitorować w czasie bieżącym, możliwa jest więc na przykład bieżąca kontrola kosztów czy nadzór nad pracownikami.

Systemy bilingowe umożliwiają też dość często eksport danych do popularnych formatów arkuszy kalkulacyjnych (np excel), baz danych lub do odpowiednio sformatowanych plików tekstowych. Eksport taki umożliwia użytkownikom dokładniejszą analizę połączeń, ich kosztów, czasów trwania w odrębnych programach.

Trzy w jednym

Rozwój telefonii internetowej wpłynął również na ofertę operatorów telefonii stacjonarnej oraz operatorów kablowych (telewizja kablowa, dostawcy usług internetowych), którzy wprowadzili usługi triple play.

Triple play łączy w jednym pakiecie dostęp do Internetu, telefon VoIP oraz telewizję. Z wszystkich tych trzech usług użytkownik może korzystać równocześnie.


Aby móc korzystać z telefonu w triple play należy mieć zwykły telefon analogowy z wybieraniem tonowym lub bezprzewodowy. Rozmowy wewnątrz sieci na ogół są bezpłatne.

Dzięki triple play można również wypożyczać filmy i programy telewizyjne, co umożliwia usługa wideo na życzenie. Użytkownik bez żadnych zakłóceń otrzymuje cyfrowy dźwięk i obraz z jakością osiąganą na DVD. Zastosowania triple play umożliwiają korzystanie z kolejnych, bardziej zaawansowanych usług multimedialnych, takich jak Personal Video Recorder (cyfrowa rejestracja wybranych audycji), Teległosowanie, Gry TV, itd.
Przeczytaj także: Telefon RTX DUALphone 4088 Telefon RTX DUALphone 4088

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: