eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Czterordzeniowy procesor AMD Barcelona

Czterordzeniowy procesor AMD Barcelona

2007-07-08 01:08

Koncern AMD potwierdził, że planuje dystrybucję czterordzeniowych procesorów Barcelona na lato tego roku. Na rynku pojawią się dwie wersje: standardowej i o zmniejszonym poborze energii. To będzie pierwszy taki przypadek, że AMD jednocześnie wyda te same modele procesora, o dwóch różnych charakterystykach TDP.

Przeczytaj także: Nadchodzi Athlon 64 X2 6400+

Dodatkowo, AMD sprecyzowało planowane terminy dostępności Barcelony i dostarczyło więcej informacji na temat produktu. Procesory mają być dostępne na początku sierpnia 2007 roku, a pierwsze serwery i stacje robocze z tym chipsetem są spodziewane we wrześniu.

Barcelona jest pierwszym na świecie procesorem x86, który posiada zintegrowane cztery rdzenie na jednym kawałku krzemu. Zdaniem firmy, chipset znacząco przewyższy prędkością oraz wydajnością na wat energii, procesory produkowane w aktualnej architekturze. W dodatku, chipsety mają być wstecznie kompatybilne z istniejącymi platformami na AMD Opteron.

Planowana częstotliwość procesorów w momencie premiery – 2GHz, ma zostać podwyższona w modelach wydanych pod koniec roku. Jednak AMD wydaje się skupiać na charakterystyce termalnej. Firma ocenia, że nowe procesory, pracujące w tym samym zakresie termalnym, co obecne Opterony, mogą dać 70-procentowy wzrost wydajności w przypadku baz danych oraz 40-procentowy przy aplikacjach opartych na operacjach zmiennoprzecinkowych.

oprac. : 4Press

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: